| iTeo94994 a întrebat:

Deci am fost la mare 3 zile si dupa acasa in piscina in fiecare zi timp de 1 saptamana.

Ieri a inceput sa ma doara urechea stanga cand apas/trag de ea.

Un prieten a avut otita externa si a avut exact aceleasi simptome.

Intebarea mea este: Ce se intampla daca nu merg la doctor? (Am o fobie de orice ac sau tub (sau ceva care imi intra in ureche)

Si a doua intrebare: Daca e mai bine sa ma tratez, ce medicamente sa imi cumpar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

La medic o sa iti bage o chestie in ureche cu care te aspira. Doare. Pune-ti in ureche picaturi Ciplox si OtoTis. Costa vreo 5 lei fiecare si sunt foarte bune. Sotul meu face din cand in cand otita, inclusiv dureri dupa mers la mare sau la piscina. Isi pune Ciplox si in doua zile ii trece. Ciploxul este un antibiotic. Pune-ti de doua-trei ori pe zi cate doua picaturi in urecehe si OtoTis la 2 ore distanta de Ciplox. Daca nu simti nicio ameliorare in 2-3 zile, mergi la medic sa te curete.