| lllDiana a întrebat:

Deci am o mica/mare problema, am 1.63 sau 4 inaltime, 60 de kg, 14 ani si vreau sa mai slabesc dar cum nu pot tine dieta pentru ca nu ma prea pot abtine de la dulciuri as vrea sa incerc prin sport, imi puteti da un "program" cu exercitii mai pe care sa le pot face acasa, fara sa am nevoie de greutati sau alte chestii, un program care sa nu aiba prea multe exercitii ce necesita prea multa forta fizica pentru ca stau cam prost la capitolul asta, vreai sa lucrezi in special abdomentul, picioarele si posteriorul, ma puteti ajuta (daca se poate si linkuri unde sunt explicate exercitiile dar ma multumesc si fara)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Miscarea(alergatul si urcatul pe scari) sunt suficiente, impreuna cu mancarea sanatoasa te ajuta sigur la varsta ta!

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Mda... daca vrei sa slabesti nu e suficient decat sportul. Trebuie sa combini totul, mancarea sanatoasa, excluderea dulcurilor, sportul... trebuie sa iti faci un anumit program de mancare, sa nu mananci dupa ora 8 seara, sa faci sport zilnic ( un abonament la sala ar fi cel mai potrivit, acolo sunt persoane care vor sti ce exercitii sunt bune pentru tine si le vei putea face la aparate speciale incepand cu greutati mici care sa n te solicitehee hee )
Apoi mai e chestia cu dulciurile... intrebarea e daca tu chiar vrei sa slabesti sau nu?
Daca vrei sa slabesti vei fi in stare sa renunti la dulciuri si sa le inlocuiesti cu fructe, si fructele sunt dulci si mult mai sanatoase.
Daca nu poti face acest lucru inseamna ca tu nu vrei cu adevarat sa slabesti.
Degeaba vei face tu sport si vei manca sanatos dupa un program daca vei pune la loc toate caloriile pe care le dai jos cu dulciuri.
Ai putea sa vorbesti cu medicul de famile, sa-ti recomande un nutritionist.

| lllDiana explică (pentru SupradozaDeViseXD):

Faza e ca nu am nici o sala in apropiere, stiu ca trebuie sa mai lucrez si la alimentatie dar e vreau acum sa aflu ce exercitii ar fi bune, cate serii din fiecare...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu vreo 2-3 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
53 de kilograme ar trebui sa ai.
Daca vrei sa scapi de kilograme, tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

| lllDiana explică (pentru anonim_4396):

Stiu de faza cu alimentatia dar eu intreb de exercitii fizice acum...