Întrebare recomandată | Adyy5 a întrebat:

Sall,TPU.Am o problema...incerc sa tin dieta, am 1.63 si 54 kg.Sunt grasa, stiu.Am incercat sa slabesc cu sport, dar obosesc foarte repede.Nu ies aproape deloc afara, imi petrec cea mai mare parte din timp in camera mea pe telefon.Si cu dieta am incercat, dar am pofte incontrolabile pentru dulciuri si cateva zile tin "dieta" si dupa mananc mult si pun totul la loc.Cum as putea avea arderi mai bune? Sau... ceva, orice.Am nevoie de ajutor.

Răspuns Câştigător
| AlexandruInu a răspuns:

Daca vrei sa slabesti faci exercitii cardio, acestea consta in:
1. Bicicleta( afara sau la sala) in 30 de minute arzi intre400-450 de kal
2. Inotul unde pierzi 300 de calorii in 30 de minute
3. Aparatul eliptic unde in 30 de minute arzi 350 calorii
4. Mersul/plimbarile pe jos lejere pierzi 180 de calorii in 30 de minute.
5. Steep Aerobic lucrezi picioarele sin slabesti 400 de claorii in 30 de minute. SI INCEARCA LA FIECARE MASA SA BEI UN PAHAR DE APA, ITI VA SCADEA APETITUL SI NU VEI MAI MACA CU O POFTA MARE. Prin urmare nu pui mult pe tine. Funda pls

9 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Fa-ti un prieten si o sa incepi sa ai motive de slabit.

| Donsavas a răspuns:

Bine zis! Grasa in raport cu cine? Ti-ai facut vreodata testul acela care iti masoara grasimea din corpul tau pe kilogram si in total? Aparatul care te analizeaza si iti da rezultatele se gaseste in farmacii,undeva prin Centru,de fel. Poti sa vezi acolo cam cata grasime ar avea corpul tau. Chiar si daca se intrece limita,tu aici esti deranjata de proportionalitatea corpului tau,nu de grasime,avand in mentionezi si inaltimea! Fa sport! Nu alerga, fa ceva ce iti place! Misca-te! Mananca mai multe legume(vii, nu gatite in vreun fel) si cauta sa reduci radical produsele din carne.
Mai apoi, bea mai multa apa! Vrei ca al tau sa nu duca lipsa de aceasta resursa importanta, nu? Corpul este facut 70% din apa, cred ca ai auzit pe la scoala. Procentul asta scade si atunci organismul te anunta ca e momentul sa bei putina apa pentru a te echilibra. Ce zici tu sa bei putin cate putin, astfel incat sa nu-ti mai vina sete? Vezi totusi sa nu exagerezi. Nu e nevoie de mai mult de 2-3 litri pe zi! Daca intreci limita, e posibil sa intri in complicatii! Trebuie sa inveti sa te hidratezi. Bea putina, o ''gurita'' cum se spune si la vreo 5 minute. Asa,vei mentine corpul sanatos si nu vei mai simti nevoia sa mananci atat de mult! De ce? pe langa nutrientii din alimente de care are nevoie organismul si pe care ii foloseste,acesta iti cere de multe ori sa mananci cu scopul de a bea apa pe masura. Daca ai simptome precum carcei,spasme,palpitatii sau oboseala excesiva, cel mai probabil ai o carenta de fier, calciu, magneziu etc. Asa te anunta organismul ca ai nevoie de aceste minerale, daca nu e vorba de altceva, dar nu as crede ca ai avea tu vreo problema.Pana atunci, tu fi atenta cu apa! Conteaza EXTREM de mult! si MISCA-TE cum poti si FARA stres! Sanatate!

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. nu trebuie sa faci sport.

| anamariarot a răspuns:

Doamne, dar ce grasa esti, fata. Nu stiu cum poti sa mai stai asa. Daca mai pui un gram, te incadrezi deja la obezitate morbida... Esti genul ala de fata care vrea sa i se spuna "Nu, fata, ce ai? Cum sa fii grasa? vai, dar uita-te la tine cat de bine arati!". Scoteti-va porcariile astea din cap. Esti in limite mai mult decat rezonabile cu kilogramele.

| Ara997 a răspuns:

Grasa in raport cu cine? cine a stabilit asta, arati perfect draga mea fa un calcul gasesti pe net si vezi ca te indadrezi la normal spre slabe,. cu dietele cel mult iti vei strica echilibrul metabolic.
iti petreci cumva timpul studiind poze cu siluetele artistelor modelate in photoshop?
iesi afara, e primavara, e frumos, plimba-te incarca-te pozitiv, schimba-ti parerea despre tine din una rea in una buna!
bafta multa!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca stai doar in casa foloseste-te de Youtube, sunt foarte multe programe cu "workout", alege ce ti se potriveste si variaza mereu exercitiile.
Este normal sa obosesti repede daca nu ai conditie fizica, dar mareste treptat timpul si numarul exercitiilor, vei vedea ca daca incepi cu 15 minute zilnic, peste 2 saptamani vei simti nevoie sa faci mai mult. Si fa sportul din placere, ca o rutina placuta, in fond iti aduce numai beneficii.
Legat de alimentatie, ai nevoie de ambitie si aici nu putem sa te ajutam noi. Evita dulciurile daca de la ele clachezi, roaga-ti parintii sa le ascunda pentru ei, sau daca locuiesti singura nu-ti mai cumpara. Masoara-te zilnic cu centimetrul, si pe masuta ce vei vedea rezultatele, vei avea ambitie sa nu dai buzna la frigider.

| Omis a răspuns:

Nu cred ca esti chiar atat de grasa pe cat te vezi tu, cred ca exagerezi un pic, insa daca vrei sa dai cateva kg jos si sa te tonifiezi, o poti face numai si numai prin sport si o alimentatie sanatoasa, asta daca vrei sa slabesti natural, daca nu, exista si alte metode despre care nu vreau sa discut. Deci da, mananca sanatos si fa sport. E greu la inceput, orice e greu la inceput, dar pe parcurs va fi tot mai usor.

| Ghita_Petre_Codrut_1994 a răspuns:

Incearca sa alergi, ai un cardio prost, din motivul asta obisesti repede, daca continui sa alergi o sa l imbunatatesti treptat, mancarea nu conteaza asa mult ce anume mananci daca poti pastra numarul de calorii consumate sub minimul de care ai nevoie, poti afla minimul asta te internet, cred ca este in jur de 1500, avand in vedere ca nu faci prea mult sport

| 333AM a răspuns:

Grasa? Ma faci sa rad. Esti prea slaba. Ce dieta? Vezi ca poate ajungi anorexica, ceea ce clar nu e bine. Greutatea ideala la femei, nu la fete de sub 18-20 ani, este de -10 kg din înălţime. Ce ai putea tu sa faci ar fi sa mai pui cateva kg pe tine si sa te apuci sa faci abdomene,
genoflexiuni, etc. ast-fel vei putea avea putina musculatura iar corpul tau va fi tonifiat si vei arata super! Chiar si fara sa faci sport esti in regula. Doar nu te apuca sa ti cure de slabire ca poate dai in probleme grave de sanatate.
Sper ca te-am ajutat!