| minix20 a întrebat:

Deci, eu sunt un tip mai precaut sau ingrijit, cred ca in exces.:laughing
Trecand peste, eu de obicei fac dus odata pe zi, rare ori mai fac de doua ori.
Dar azi am avut numa gargauni in cap si m-am spalat cred ca de 4 ori…
Dar gen nu dus asa, adica facui un dus complet cu spalare pe cap cand veni de la scoala, then ma spalai la zona intima, apoi m-am spalat pe piept si pe picioare dupa o ora cam asa.
Si acum ma spalai pe piept si la subrat ca n-aveam tricou si eram cu un tovaras la mine si prostul imi arunca guma pe piept si mna.
Acum ultima oara ma dadui totusi cu o crema hidratanta pe piept, credeti ca mi se poate intampla ceva grav? Nu de alta dar parca ma mananca asa pielea si mi se inrosi oleaca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gargaunii din cap nu se spala sub dus!
Prea deasa spalare doar le inmulteste!

| Simpatic a răspuns:

Din intrebarile pe care le pui, din toate, nu doar aceasta, suferi de tulburare obsesiv-compulsiva si ipohondrie, zic asta ca sa stii catre ce medic te indrepti in viitor, nu din rautate ca nu sunt aici sa urasc lumea

Esti cu siguranta suferind de anxietate caci ea este sursa problemelor de genul, este mama tuturor rautatilor pe buna dreptate!

vezi microbi intruna si te temi de ei si de aceea corectezi asta cu un comportament obsesiv (denumit medical TOC) crezand ca daca te speli des nu te vei imbolnavi, este usor gresit.
Sunt microbi de care nu te poti feri in realitate, insa in capul anxiosului el crede ca daca se dezinfecteaza frecvent va fi sanatos perfect, dar problema lui nu sunt microbii ci tulburarea de care sufera, tulburare din 'familia' depresiei!
Spalatul este ceva minunat dar cand faci acest lucru obsesiv este semn de tulburare nicidecum ceva normal.
Si teama nejustificata de microbi este din acelasi registru al anxietatii!

| MarianWLF a răspuns:

Spalarea excesiva iti inaltura uleiurile naturale din piele, daca tu te speli pana efectiv pielea scartaie in dus inseamna ca ti-ai inlaturat acel strat protectiv, de aici apar iritatile si uscarea pielii.

| Violleta2022 a răspuns:

De invatat si facut teme nu ai?
Vad ca te speli din lipsa de ocupatie... in loc sa faci dus complet, o iei pe bucati ca sa treaca timpul, sau cum?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am înțeles ce legătură are cu te speli tu cu guma.

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Omul este germofob. De câte ori atinge ceva sau respiră vreun om în direcția lui, intră pe TPU și întreabă dacă poate păți ceva.

| minix20 explică (pentru suntserios):

Ma refeream daca e posibil sa fac afectiuni de piele din chestia asta?

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Aha. Pai in cazul asta se spala prea rar.

Răspuns utilizator avertizat
| GandaIf a răspuns:

Eu ma spal cand imi aduca minte, odata la 2 luni si n-am nici pe supararea
sa te sepli in fiecare zi mi se pare risipa, asa numa ca lucrii la canalizari si chiar e nevoie altfel nu vad vreun motiv