| anonim_4396 a întrebat:

Deci ieri am fost la oftalmolog, a zis ca am ochii uscati si a zis sa stau doar o ora la pc.
Intrebarile mele ar fi :
Ochii se usuca si de la plans straight face?
Si totusi nu pot sta doar o ora, ma chinui da nu pot straight face, cum pot face? Stau o ora si una nu thinking sau cum naiba, ceva de genu care sa ii dea timp ochiului sa isi revina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Bine ar fi să-ţi asculţi oftalmologul şi să încerci să stai cât mai puţin timp la PC. Ai putea să-ţi "tai" porţia de PC puţin câte puţin...De exemplu: Săptămâna aceasta încerci să stai cu o oră mai puţin decât stăteai de obicei,săptămâna viitoare stai patru ore cu pauze între ele,peste o săptămână trei ore şi tot aşa până vei ajunge la sfatul oftalmologului tău.

Este bine să plângi pentru că lacrimile curăţă ochiul,dar nu să plângi exagerat de des...aşa cum am observat că tu faci. Nu este bine! Serios încearcă să nu mai plângi atât şi de ce? Pentru cine? Ai probleme? Te macină ceva? Discută cu mami tău sau cu o prietenă de încredere. Nu trebuie să te consumi atât îţi vei da nervii peste cap şi mai târziu vei observa că te superi din orice, chiar orice...
Ai grijă de tine, sper să reuşeşti şi nu uita ZÂMBESTE! O fată este mult mai frumoasă zâmbind.
O zi minunată în continuare! happy

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ochii nu se usuca de la plans.
Nu stiu cati ani ai, dar sa stii ca pana la 18 ani nu ai voie sa stai mai mult de o ora pe zi la calculator, maxim 5 zile pe saptamana. Pentru un adolescent, o ora la calculator trebuie recuperata prin minim 18 ore de pauza. Nu o ora da, o ora nu, ci o ora pe zi (si asta calculator + TV).
Traieste-ti viata, lasa calculatorul, nu-ti pierde timpul cu el. Cand vei fi adult, ai sa muncesti suficient de mult timp la calculator si ai sa regreti anii cand puteai sa nu-l folosesti cateva zile la rand.

| Zenithf a răspuns:

Fa pauze dese cand stai la calculator, pune-ti reminduri la telefon daca trebuie, din 1/2 h in 1/2 h sa faci macar 5 min pauza, asta ii bine si pentru spate: te ridici de la calculator, faci miscari de tosiune si extensie pentru trunchi, la fel cum faceti la educatie fizica, miscari de rotatii ale bratelor, iar pentru ochi tine-i inchisi un pic, sau clipeste mai des, apoi uita-te in distanta, intr-un punct neutru.

| ZEU93 a răspuns:

De la plans ochii se umezesc happy Incearca sa stai juma de ora de-amiaza si juma de ora seara.

| lowfive a răspuns:

Clipeste des, ochii se usuca mult mai repede cand stai la PC pentru ca te holbezi intr-un singur loc si uiti sa clipesti. Si poti sa iei pauze scurte de cate 10 minute la fiecare jumatate de ora ca sa iti odihnesti ochii.

| aandreea98 a răspuns:

Nu, ochiul nu se umezeste de la plans. Si eu am probleme cu ochii, si m`am obisnuit cu asa zisul " program la calculator ". Poti sa stai o ora - o ora jumatate la calculator, dupa sa citesti, poti sa te uiti la tv. Ca sa nu ti se para foarte greu, iesi afara, distreaza`te, si nu vei simti atat de mult lipsa calculatorului. Nimeni nu zice sa nu il mai folosim, dar sa nu stam aproape de monitor. ( Eu am luat si cateva vitamine, dar daca tie nu ti-a recomandat... )Sper ca ti-am fost de ajutor, funda?batting eyelashes

| ionif a răspuns:

Nu are cum de la plans.De la plans ti se umezeste!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ionif, uscati inauntru, nu la suprafata straight face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@MeoRo, excesele dauneaza scumpowinking, eu plangeam in fiecare zi aproape cum imi aduceam aminte, asta timp de o luna straight face.

| Jalnic a răspuns:

Plansul face bine ochiului winking

| Jalnic a răspuns:

Plansul face bine ochiuluiwinking