| Lauragd a întrebat:

Deci in ultimele luni imi cade foarte tare parul. M-am stresat destul de mult si poate asta e cauza dar am fost la doctor, am luat niste pastile pentru caderea parului plus niste vitamine dar nu s-a observat niciun efect.De 2 saptamani fac un tratament cu ulei de ricin, galbenus de ou si vitamina A dar continua sa-mi cada la fel de mult.Nu stiti daca stresul ar putea fi cauza sau alt lucru si ce as putea sa fac pentru asta?(am 16 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Tratamentele dermo-cosmetice contra caderii parului dureaza cel putin 2 luni, pana ai sa vezi rezultate. Elimina stresul, acesta s-ar putea sa intretina problema ta. Fa o cura de Magne B6, este excelent contra starilor de oboseala, stres si nervozitate.

| Ramo80 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca si tine. Te inteleg perfect! Eu disper cand ma spal pe cap, mi-e si frica sa ma mai uit cand il clatesc! sad Am incercat si eu tratamentul cu galbenus de ou, ulei de ricin si vit A dar din pacate mie mi-a facut mai mult rau decat bine. Mi-a uscat parulsi tot imi cadea. Acum, de vreo 2 luni de zile am inceput tratamentul de la Gerovital plant, lotiunea regeneranta cu petroleum. Mai contine si vitamina E, vitamina A si ulei de ricin. Sa stii ca inca de la a doua aplicare s-a vazut ca nu imi mai cade asa de rau si sunt multumita. Eu ti-o recomand si sper din suflet sa dea rezultate si la tine.

| IMC90 a răspuns:

Cat timp ai facut tratamentul dat de medic? Sper ca nu te asteptai sa vezi rezultatul dupa primele zile/saptamani... Pastilele acelea isi fac efectul in timp.

| aurasauras a răspuns:

Hofigal,Stop chel si te speli pe par cu Sapun moale vegetal de la aceeasi firma, garantat te rezolva.Le gasesti la plafar.

| DeeeaLoveSP a răspuns:

Parul poate sa-ti cada chiar dupa 4 luni de la evenimentul stresant dar se va reface dupa ce revii la o stare mai buna. Parul poate cadea si daca iti ti in general parul priins sau daca il vopsesti sau ii faci permanant. Incearca sa il dai cu ulei de masline. E bun pentru orice big grin. Sper ca te'am ajutat!

| georgi1996 a răspuns:

Buna si mie mi-a cazut ft mult parul si m-am speriat ft tare! am fost chiar si la doctor dar parul iti cade pentru ca se regenereaza nu te stretsa! spala-te pe cap cu ceai d urzica este foarte bun pentru caderea parului sper ca o sa te ajute ai grija!