| anonim_4396 a întrebat:

Deci mi-am facut de curand analize de sange.
La prima verificare mi s-a spus ca am anemie feripriva.Ok, am inceput un tratament pentru asta de aproximativ 3 saptamani.
Astazi,mama mea a fost la un alt cabinet si,avand rezultatele mele la ea, a cerut ca ele sa fie iarasi interpretate(mereu isi face probleme legate de sanatatea mea).
...si cica am deficit de vitamina B12, ceea ce mi se pare aiurea, eu avand doar 16 ani.Nu-s nici vegetariana si n-am nici probleme cu alcoolul.
Anormal mi-a iesit doar:
RBC 3, 61; HGB 11, 3; HCT 33, 8 si la sideremie 41.
Ma gandesc sa ignor asta,sa duc rahatu' asta de tratament la sfarsit, sa-mi fac analizele iar si dupa sa vad daca mai am vreo problema sau nu...ca n-am chef sa fac injectii degeaba.
Mai pe scurt, e normal ca la 16 ani sa am anemie pernicioasa?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu stiu, ce sa zic si mie la 19 ani mi-a gasit o anemie, si a zis sa iau fier vreo 9 luni, am luat nu am repetat analizele, dar anul asta, acum am 22 ani, am facut la spital ca ma simteam rau si inca sau iar am anemie... a zis sa ma duc la hematolog sa vada un specialist ce si cum, deci nu stiu ce sa zic.
In general femeile au anemie, eu zic sa mergi si tu la inca un cabinet, sa fie hematolog sa vezi ce zice, eventual sa repeti analiza dupa fierul ala, ca dupa 3 sapt cred ca ar fi trebuit sa creasca putin valorile.

| Miranda29 a răspuns:

Aceasta anemie este rezultatul imposibilitatii organismului de a produce AND in cantitate suficienta pentru sinteza celulelor sanguine prin intreruperea unei cai biochimice care este dependenta de vitamina B12 si/sau de acidul folic drept cofactori pentru a sintetiza tiamina-un component al AND-ului.

Tratamentul anemiei pernicioase variaza in fiecare tara. Astazi nu exista vindecare pentru aceasta boala, desi suplimentarea cu vitamina B12 poate determina stoparea anemiei si a simptomelor. Metoda de suplimentare cea mai adecvata este prin suport alimentar, prin tablete de vitamina orale. Daca supimentarea orala a vitaminei nu este eficienta pacientul poate opta pentru o administrare injectabila o data pe luna. Exista si alte metode de a administra vitamina, de exemplu prin spray nazal.
Cazurile sunt destul de rare la adolescenti, dar se pare ca din pacate ai fost ghinionista, dar dupa cum vezi in zilele noastre se pot intampla multe ciudatenii

| Empathizer a răspuns:

Anemie pernicioasa poti sa faci la orice varsta, daca ai tulburari de absorbtie digestiva a vit. B12 sau a acidului folic (de exemplu din cauza unei gastrite atrofice). Dar nu cred ca e cazul tau.

Daca indicele eritrocitar VEM (volumul globulelor rosii) a iesit normal, nu e vorba de hipovitaminoza pe B 12 si acidul folic. Sideremia de 41 (usor mai mica decat normal) e in favoarea anemiei feriprive, desi VEM ar fi trebuit sa fie usor scazut. Poate ca a iesit normal din cauza ca analiza nu a fost lucrata imediat dupa recoltare, iar sangele s-a invechit in erubeta si eritrocitele s-au umflat.

Du la sfarsit tratamentul recomandat de primul doctor, tratament care se pupa bine cu rezultatul hemogramei tale. Si fa-mi, te rog, o favoare personala: nu mai numi "rahatu' asta de tratament" medicatia recomandata de medicul tau curant. Omul care actioneaza in interesul sanatatii tale merita respect!

Iar mamei tale aminteste-i proverbul "Copilul cu doua moase ramane cu buricul netaiat!"

| MaliciousDeath a răspuns (pentru Empathizer):

Pai da, nici eu nu prea cred ca e cazul meu din moment ce n-am avut antecedente(ex. gastrita atrofica).VEM mi-a iesit 93, 6(normal). Legat de "rahatu' asta de tratament", asa ma exprim eu. Daca te deranjeaza...scuzele mele.Medicii ii respect, ca doar nu degeaba am ales sa urmez aceeasi meserie.
Cat despre mama mea...i-as fi amintit proverbul doar in cazul in care n-ar fi avut motive pentru care sa-si faca atatea griji, dar are...asa ca nu-i mai reprosez nimic.Multumesc de raspuns.

| Empathizer a răspuns (pentru MaliciousDeath):

Cu placere!