| anonim_4396 a întrebat:

Depresia este o boala grava? Iti mai trece? Cam in cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cosma16 a răspuns:

Da este o boala grava deoarece apar manifestari foarte periculoase.Trece doar cu ajutorul unui psiholog si urmand un tratament cu medicamente pe baza de plante si de ce nu chiar o retragere intr-un loc linistit, unde sa uiti de griji si sa te relaxezi putin

| Oana92 a răspuns:

Depresie este o boala grava, se trateaza doar la psihiatru si eventual la psiholog prin terapie. Trece, daca trece, in functie de stadiul ei, de personalitatea individului, de tipul terapiei, etc.

Netratarea ei poate fi fatala, adica individul poate ajunge la acte suicidare. Nu e de joaca cu depresia!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Poate fi grava pentru ca da manifestari periculoase (cum ar fi ideile suicidale). De trecut trece, dar greu. Trebuie sa faci psihoterapie (cu sedinte de grup) si sa urmezi medicatia prescrisa de medicul psihiatru. Doar psihoterapia sau doar medicatia nu te ajuta (trebuiesc neaparat combinate)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Depresia poate fi de la stres sau ai avut un eveniment,ceva care te-a marcat profund si odata ce s-a instalat nu mai poti scapa indiferent de tratament,trebuie tu sa te obisnuiesti,sa te autocontrolezi.Cel mai bun remediu as zice este sa iesi in aer liber la plimbari cu prietenii mai ales cand incepi sa simti ca ceva te supara pe fond psihic, daca te inchizi in tine poate fi devastatoare, multi nu inteleg ca depresia este una dintre cele mai puternice boli care afecteaza psihicul, foarte multe morti in lume din urma acestei afectiuni, mai bine zis sinucideri.Iti urez sanatate si cine stie, vindecare rapida!
Te pup!

| Dariusuu a răspuns (pentru anonim_4396):

Un răspuns concert, bravo.

| giony54 a răspuns:

Da este o boala grava si trebuie tratata imediat.Se poate trata rapid cu tratamente naturiste, maxim o luna si fara efecte secundare.Mai trebuie eliminata cauza care a declansat boala.