| wrzeraaaaa a întrebat:

Depresia poate duce la sinducere(depresia cea mai grava)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lorena6879 a răspuns:

Depinde de persoană, dacă ești mai luptător nu o sa cedezi asa ușor, dar dacă ești mai fricos sau descurajat sau nu ai susținere de la prieteni și familie, poți sa decurg la sinucidere din păcate.
Orice sar întâmplă ai încredere în tine și nu te lasă, orice afecțiune trece la un moment dat.
Sper sa te ajute

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

As spune eu daca e in combinatie cu anexitatea, astea doua iti nenorocesc viata, poti avea gandurile de sinucidere dar multi nu o fac

| StrongHeart a răspuns:

Se poate da,de aia trebuie sa fii tare, sa ai o inima puternica si o minte stabila si sa pui pret pe sanatatea ta mintala, mai mult decat pe ce cred cei din jur, fii tu insuti asa cum esti, cu bune si rele.

| Eireann a răspuns:

Da, dar nu pe cat de des te-ai asteapta. Doar 2-4% din pacientii cu depresie mor in urma sunuciderii desi pana la 10% prezinta ideatii suicidal (adica se gandesc repetitive si isi imagineaza ce ar face). Un lucru ce merita consemnat e ca anumite medicamente folosite pentru a trata depresia au ca efect advers tocmai amplificarea tendintelor suicidal deci orice tratament psihiatrie trebuie supravegheat de familia pacientului, sa mearga la medic daca observa schimbari de comportament.

| NotNamed a răspuns:

Posibil. Am unele momente cand îmi doresc sa iasă unu de după un tufis si sa imi bage 3 gloanțe in cap. M.am saturat de viata asta de rahat.

| h379m3973423 a răspuns (pentru NotNamed):

Salut,
Singura persoană care poate schimba perspectiva despre viață ești tu. Nu-ți place? Schimb-o!

| NotNamed a răspuns (pentru h379m3973423):

Cam greu sa o schimb având in vedere circumstanțele in care traiesc

| h379m3973423 a răspuns (pentru NotNamed):

Ce circumstanțe?
Văd ce scrii pe site... asta înseamnă că ești undeva unde ai PC, libertate, electricitate și internet. Nu toată lumea are așa ceva. Nu ești printre cei mai defavorizați. Ai mai mult decât ai nevoie pentru a-ți putea schimba viața în mai bine.
Te simți ghinionist? Norocul ți-l faci cu mâna ta. Te-au trădat oamenii? Caută o Biserică bună.

| NotNamed a răspuns (pentru h379m3973423):

N.am pc...am un amarat de telefon de doi ani cu un internet la 15 lei. Am 18 ani..mi.am creat niste pasiuni, niste idei de viitor. Vreau sa invat sa programez respectiv sa-mi fac o cariera din asta. Vrei sa programez pe telefon? Le.am spus părinților de asta dar se fac ca nu aud. Ei sunt niste comunisti imbecili care viseaza la o viata saraca la tara fara utilitati tehnologice atat de multe unde copiii isi ajută parinti si stau pe camp cu vacile. Nu a vrut nici macar internetul sa mi.l bage dar cu scoala asta online... Si mereu ma judecă și ma jigneste pe la spate ca stau pe internet, ca sunt un drogat de la atata internet. Stau toata ziua pentru ca vreau sa socializez compensand lipsa de prieteni din cauza pustietatii acestui sat, uitandu.ma la filme si seriale pe site.uri de piraterie, uitandu.ma foarte mult la documentare despre univers si viața extraterestra, citind dezvoltare personala, psihologica si economica. I.am spus lucurile astea insa din nou se face ca nu aude si in continuare ma judecă ca pe un caine doar pentru ca nu ii fac pe plac. Ce vrei sa fac mai mult? Sa ii pun briceagul la gat? Singura soluție e sa stau in colțul meu si sa incerc sa ma dezvolt mental atat cat pot insa este greu in aceaste împrejurimi iar anxietatea si depresia se pot instala usor si te baga in dificultate. Chiar daca am o minte puternica si trec peste aceste negativitati ele raman in viata mea si orice as face ele sunt acolo si ma indispun. M.am retras si din "viata familiala". Nu.i mai bag in seama, nu mai mananc cu ei la masa. Acum sunt doar eu cu mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă are credință și se roagă cel care suferă de depresie poate scăpa de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește Psalmul 31.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La sinducere laughing cea mai gravă e depresia psihotică putini o au, apoi cea cronica. de ce ai impresia că ai așa ceva? Câți ani ai? De ce nu te duci la medic și tot pui aceleași întrebări? Îți place să trollezi? Ce probleme ai?

| Dana2103 a răspuns:

Da trebuie tratata medicamentos

| Adrian5575 a răspuns:

Daca esti egoist, da. Daca te gandesti ca altii o sa sufere, nu.

| Bariel a răspuns:

Eu nu sunt depresiv, dar am trecut printr-o perioada stresanta, orice imi propuneam sa fac se ducea de rapa, oricat ma chinuiam sa realizez un lucru esuam si iar esuam, simteam ca viata o lua la vale si universul ma *** la cap. Intr-o noaptea in pat ma uitam pe geam singur in camera, luna plina, liniste deplina, si mi-a trecut prin gand sinuciderea si chiar ma gandeam serios la acest lucru, chiar daca stiam sigur ca nu sunt in stare sa o fac happy, m-am gandit serios la moarte, m-am intrebat de ce naiba a trebuit sa ma nasc, de ce a trebuit ca eu sa fiu acel spermatozoid invingator... Tot ce imi doresc de la moarte este sa ma lase dracu in pace, nu vreau iad si nici rai, doar sa dispar sa nu mai fiu in stare sa simt ca exist. La asta m-am gandit in acea noapte, a fost prima oara cand m-am gandit la asa ceva si cred ca eram in stare sa ma sinucid daca viata mea continua in felul in care continua atunci. Acum sunt ok deoarece am invatat sa mi eliberez mintea si sa-mi inteleg emotiile prin meditare. Uite si un citat "Când ajungem in punctul nostru cel mai jos, suntem deschiși la cea mai mare schimbare"

| Inesss a răspuns:

Nu suferiti niciodata singuri! Este extrem de important sa vorbiti, sa va deschideti. Puteti trece si peste aceste sentimente, cu multa rabdare si putere!