Abh
| Abh a întrebat:

Desi se anunta la fiecare jurnal de stiri ca radiatiile solare ating o cota maxima zilele acestea, oamenii continua sa stea la plaja la orele amiezii. Nu vi se pare ciudat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Doar dupa ce se frige bine omul, debia dupa incepe sa se fereasca.
Ei chiar se joaca cu focul dar nu-si dau seama cat de periculoase sunt acele raze care pot da nastere unor celule cancerigene.
Dau vina si pe mentalitatea oamenilor: "Am muncit tot anul, am stans bani sa ma duc la mare, sa ma bronzez bine de tot ca altceva mai bun de facut nu este de facut la mare".
Daca macar si-ar lua umbrele, palarii si s-ar hidrata si s-ar da cu crema solara.
Mai rau este stau si cu copii.Nici nu stiu cat de usor poti sa dai intr-o boala de piele.
Stau ei ce stau si se bucura dar ei nu stiu cand o sa plateasca excesul lor de bronz si daca ei sau copiii lor.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu au simțul răspunderii și nu cunosc cât de "cuminți" sunt doctorii când apuci pe mâna lor!
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Ciudat nu (an de an se întâmplă la fel), inconştient da.

| MindFreak a răspuns:

Din punct de vedere social, nu mi se pare ciudat deloc. In primul rand, pentru ca majoritatea oamenilor nu este constienta de efectele negative ale radiatiilor solare asupra organismului, iar in al doilea rand pentru ca accesul la plaja se face de obicei cu bani si data fiind situatia financiara precara a oamenilor, prefera sa stea toata ziua la plaja, pentru a simti confortul psihic ca nu au dat banii degeaba.

| Lynna a răspuns:

Ba mie mi se pare foarte ciudat. Eu am iesit ultima data din casa azi al ora 9.15. De atunci nu am iesit. Abia acum am putea iesii. Nu inteleg de ce oamenii nu iau in serios sfaturile specialistilor. Se pare ca oamenilor nu le pasa asa de mult de sanatatea lor.

| eDDy a răspuns:

Fiecare om face ce vrea cu viata lui. Sincer sa fiu nu prea cred in radiatiile solare care le tot spun ei dar nici sa stai pe caldura asta pe plaja. Oameni nebuni. Macar de te-ai duce dimineata nu dupamiaza cand fierb pietrele.

| AmandytaErhan a răspuns:

Deloc, daca,, intelectualilor" (cum zice profa de rom la imbecili) le place sa se prajeasca treaba lor! ciudat? NU prostesc? DA prostimea se esprima prin diferite moduri

| Summer5505 a răspuns:

Sincer... nu
pentru ca oamenii merg pe principiul " da, se poate intampla, dar nu mie"
mai ales ca persoanele nu pot sa nu mai mearga la lucru pentru ca e cald afara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inconstienta marii majoritati nu mai mai surprinde, de mult timp, cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.In primul rand asa ceva nu e ciudat pentru ca suntem romani si romanii nu prea stiu sa intelega [nu toti].
Si da asta este. exista radiatii care pot provoca arsuri de gradul 1 dar noi nu putem sa intelegem lucru asta.Nu a zis nimeni sa nu te duci la plaja.dar macar foloseste o crema cu protectie ridicata [25, 50 chiar].Da, sunt scumpe dar asta e. Decat sa te prajesti mai bine dai bani pe o crema de genul asta.Sau stai sub o umbrela si da-te cu crema cu protectie solara 10. da.
Sfatul meu este sa nu mergeti la plaja fara o crema sau un spray de plaja.

| Emilian86 a răspuns:

Poate ca este intr-un anume fel ciudat insa si mai iresponsabili sunt acei oameni care ignora sfatul specialistilor si nu isi pun numai ei viata in pericol ci si pe a copiilor. Normal ar trebui sa ii protejeze insa poate ca pentru multi dintre ei bronzul sau distractia sunt mult mai importante decat sanatatea.