| Goldenbulle7 a întrebat:

Despre vaccin. Ma voi angaja ca sofer pe extern, cu contract de munca in Romania. Este nevoie de vaccin? Din ce am inteles, sunt tari in care mi se cere test, o cunostinta a patit asta si a platit aproximativ 3000 de lei, numai pe teste timp de o luna. Daca este adevarat, cu vaccin as putea scapa de asta, nu? Si care vaccin credeti ca este cel mai recomandabil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am facut Pfizer-ul si e totul ok.
Despre restrictii/teste, habar nu am. Probabil vor aparea restrictii de acces pentru nevaccinati, dar la granite ai sanse sa iti ceara test covid, chiar daca ai vaccinul facut.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

Da, cu vaccin vei scăpa de necesitatea de a avea tot timpul un test negativ emis cu 24/48 de ore în urmă.
Dacă te angajezi curând îți recomand să te vaccinezi cu Johnson&Johnson pentru că e doar o doză. La celelalte vaccinuri cum e pfizer sunt două doze și trebuie să aștepți 21 de zile între ele.

| Sophieka a răspuns:

Tu nu ai discutat toate aspectele acestea la interviu? Lasa cunostintele si ce auzi de la altii...Pe bune, lasa incompetenta.

Trebuie sa te vaccinezi si la doua saptamani de la vaccin iti mai face o doza de vaccin "rapel" si vei primii o dovada de vaccinare. Cica Pfizerul este cel mai usor vaccin dintre toate acestea impotriva Covid dar cunosc persoane vaccinate si cu Astra Zeneca sau Moderna care nu au avut simptome de la acestea.

Eu cred ca daca e sa ti se intample ceva, ti se intampla, indiferent.

| Goldenbulle7 explică (pentru Sophieka):

Am discutat in mare parte. Nu e obligatoriul vaccinul, insa sunt fabrici care cer test. Sa fac o gramada de teste nu vreau, sa nu mai raman cu bani. Referitor la vaccin, ca sa imi dea dovada, o da numai dupa a doua roza? Pentru ca as pleca in doua saptamani

| Sophieka a răspuns (pentru Goldenbulle7):

Nu pot sa iti ofer toate aceste informatii pentru ca nu sunt vaccinata. Suna maine medicul de familie.

| Digikey a răspuns:

Daca te vaccinezi poti calatori oriunde chiar si pe lumea cealalta.

| Sophieka a răspuns (pentru Digikey):

Facem haz de necaz... Adevarat! laughing

| Sekim a răspuns:

In cazul in care vei ieși din tara sa fii sigur că ai nevoie de vaccin. Au început sa se bage restricții severe pentru cei nevaccinați și, când vii în Romania din anumite țări, ești bagat in carantină. Cum ai spus și tu, in unele tari se cere test pentru a intra, un lucru total corect. Cu acel carnet pe care îl primești când faci vaccin poți trece fara probleme și să eviți carantina. Cat despre ce vaccin sa faci, cele ce funcționează cel mai bine, probabil Pfizer sau AstraZeneca.

| timidu89 a răspuns:

Eu zic ca Pfizer e cel mai bun. Mai e si varianta Modernawinking Johnson&Johnson si-au facut o verisoara si sotul ei. Astra Zeneca sa nu iti faci sub nici o forma. Eu nu m-am vaccinat inca, de ar fi sa imi fac as alege Pfizer.