| anyhylator a întrebat:

Deviatie de sept:
As vrea sa raspunda doar cei care au facut operatie de deviatie de sept. Intrebarile mele sunt:
- Pe o scara de la 1-10 cat de dureros este?
- Cat dureaza operatia aproximativ?
- Cat costa operatia la liber si cat prin trimitere de la medic ( am
19 ani si sunt in clasa a 12-a). Cat trebuie,, sa-i bagi medicului in buzunar" sa fie atent la operatie?
- Eu nu sunt din oras, si am inteles ca trebuiesc niste controale dupa operatie si nu vreau sa ma deplasez. Voi fi internat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SimaMircea a răspuns:

Salut! Pai... operatia in sine nu este una extraordinar de elaborioasa. Ca toate interventiile chirurgicale implica niste riscuri, implica unele dureri. Cand m-am operat eu eram clasa a XI-a. Dureri au fost, mai ales ca narirle tale vor fi fixate (dupa operatie) cu niste tuburi de film radiologic si vor fi umplute cu pansamente. Disconfortul cel mai mare este lipsa respiratiei superioare(pe nari) timp de cateva zile, pana iti vor fi scoase tampoanele de vata. Vei manca destul de greu, vei bea destul de greu. Nasul tau va acoperi cea mai mare parte a fetei (eu m-am speriat cand m-am vazut in oglinda). Durata operatiei este variabila, depinde de medic cum isi organizeaza timpul. La medicul care te opereaza te duci cu trimitere, nu te costa nimic. "Atentiile" depind de medic. Si, la ultima intrebare, da vei fi internat. Aproximativ 1 saptamana. Sanatate! Anunta-ma cum a decurs operatia. Cu respect, Sima M - student M.G.