| Sufletel92 a întrebat:

Devii dependent de internet?
Eu stau pana ma doare capul si nu cred ca e bine.
CE sa fac ca sa mai reduc orele de stat la pc?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Miruuuuu a răspuns:

Hey ioana! Pai si eu am avut la un moment dat astfel de probleme si pur si simplu nu ma puteam dezlipi de pc. De cele mai multe ori ieseam afara ma distram si fetele, role, povesteam insa nu poti sa faci asta in fiecare zi pentru ca este vacanta pana la urma si nimeni nu prea mai sta acasa. Pur si simplu imi zicea ca trebuie sa ma controlez.Ai mei vazand ca desi ma straduiesc nu iese nimic din asta au hotarat ca pana ce vin ei de la munca adica seara pe la 4 sa imi ia cablul acela de la modem cu care se face coneziunea la internet.Cand veneau acasa mi-l dadeau si crede-ma desi la inceput nu mi-a placut dupa aceea am realizat cat de multe pot sa fac fara calculator. Sper sa te ajute! Pe langa ce ti-am spus si sfaturile lui spery sunt fantastice dar nu le mai repet. Fundaa?

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

In vacanta toti stam mult asa ca nu regreta.cand vine scoala/facultatea nu o sa mai ai timp de stat. o sa regreti clipele astea! laughing

| foxi a răspuns:

Din lipsa de ocupatie devii dependent de pc! Remediul e sportul in aer liber!

| laura_8904 a răspuns:

Sal invita-ti prietenii la un suc la o plimbare afara te vei distra sau gaseste-ti un hobby mergi la o scoala de vara excursii etc

| rockveion a răspuns:

Pai gasesteti un hoby sau iesi afara cu prieteni in parc plimbate cu bicicleta role eventual skate si eu am patit asa si de la un timp m-am saturat si mi-am luat cablu de alimentare de launitate si l-am pus in dulap si le-am dat cheia parintilorwinking

| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Bună! Dependența de internet este o problemă destul de gravă în rândul adoleșcenților și acest lucru este alarmant! Însă am câteva sfaturi care sper să te ajute. În primul rând, încearcă să îți găsești niște activități pe afară! Du-te cu bicicleta, cu rolele, fă mișcare. Aleargă cu prietenele tale prin parc, mergi cu familia la o pișcină sau la picnic. Câteva ieșiri în aer liber nu strică! Dacă ai curte, stai la umbra unui copac și citește o carte. Desenează! Ascultă muzică! Și nu uita: maxim o oră, o oră jumate la calculator! Statul la internet îți strică vederea și îți poate deforma coloana vertebrală! Încearcă să te controlezi și să te ții departe de calculator. Dar dacă problemele se agravează și devii pur și simplu „lipită" de calculator, du-te cu părinții tăi la medicul de familie sau la un psiholog! Baftă!