| AvalohAlyn a întrebat:

Diabetul se face de la dulciuri? Mananc cam multe ce-i drept.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu de la ducliuri, ci de la supraponderabilitate si sedentarism. Exista o predispozitie genetica, iar oamenii cu aceasta predidpozitie trebuie sa pastreze o greutate normala si, mai ales, sa faca mult efort fizic. Unii dintre ei nu sunt decat putin supraponderali cand fac diabet, dar sunt sedentari.

| RAY a răspuns:

Indirect da, daca stai toata ziua pe scaun si nu faci nimic, in mai multi ani dai in diabet gradul 2

| Donsavas a răspuns:

Zaharul creeaza dependenta si s-a demonstrat o corelatie intre acesta si bolile de natura psihica,din pacate negativa.
Zaharul iti accentueaza nervozitatea si se pare ca, la batranete, declanseaza dementa.
Discuta cu medicul tau sa ti dea un medicament care sa inhibe pofta de dulce pentru ca si asta conteaza foarte mult si incearca sa nu mai mananci, asa vei vedea ca te vindeci de orice. Se stie ca zaharul iti da energie pe moment, dar te epuizeaza pe termen lung.
Diabetul are ca si cauze frecvente rezistenta la insulina sau dependenta fata de cea sintetica.
Pentru a nu deveni insulino-dependent, este important sa scazi glicemia cand este marita si sa nu devii obez.
Citeste pe internet cum ai putea deveni mai sensibil la insulina endogena si cum poti trata hiperglicemia natural la nevoie!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da si de la dulciuri, de la stres dar se si mosteneste.

| Rorry a răspuns:

Se face de la incapabilitatea organismului de a secreta suficienta insulina pentru a digera dulciurile sau mancarurile grele (tip fast food, junk food). dar da, daca mananci multe dulciuri, riscul e mai mare, insa e la fel de posibil sa faci pe fost nervos, sa mostenesti sau sa faci de la sedentarism, fast-food-urile de care ziceam mai sus, sau sa nu faci deloc.