| SacuiuRobert926 a întrebat:

Cum sa nu mai am pofta de dulciuri ca daca le am in fata imi vine sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pui deasupra multa sare zgrunturoasa si bagi in gura. Tii un pic nemiscat, dupa care o inghiti daca mai pofta.

| RAY a răspuns:

Le inlocuiesti cu altceva,eu am fost dependent de dulciuri, imi placea gustul dulce,e ceva genetic, nu trebuie sa te impotrivesti dorinteti naturale de dulce,doar sa iti schimbi stilul alimentar, vezi de mango,avocado,banane,mere, prune,portocale,kiwi cu timpul numai vei simti nevoia de dulciuri, consuma si legume,nu incerca sa consumi dulcuri si fructe,si sa inlocuiesti pioritatea,in loc de napolitane, ciocolata = fructe, daca simti pofta de dulce vezi de ciocolata neagra aia elimina pofta de dulce, cromul iar e foarte bun, carnea

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai cu spatele.

| alina2k18 a răspuns:

Simplu, NU le cumperi si rogi membrii familiei sa isi tina dosite dulciurile.

| Panamax a răspuns:

Cand le vezi in fata trebuie doar sa-ti imaginezi ca cineva bolnav de tbc a scuipat in aluat si si-a suflat nasul in crema de ciocolata.

| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 a răspuns:

Incearca sa te gandesti la asta, gandeste-te ca daca mananci nu iti vor face bine.
Multa lume a ajuns la diabet, gandeste-te ca nu vrei sa faci diabet si se va rezolva.

| SacuiuRobert926 explică (pentru OnTopic_ClaudiuOwn_1974):

Eu nu mananc simplu motiv ca nu vreau sa mai trec la supraponderal si sa ma ingras si sa nu mai po face sport si sa imi dauneze si creierul datorita ZAHARULUI(CA TOATA LUMEA CARE FAC PRODUSE adica apropate toata lumea BAGA ZAHAR CEL PUTIN 4% zahar unele ajungand si la 63 % zahar multi in jurul meu sunt mai slabanogi decat mine si si eu am greutate normala dar simt ca vreau sa mai scad.

| Enerina a răspuns:

Trebuie să conştientizezi faptul că îți fac rău,încearcă să nu ai dulciuri la îndemână, nu are nimic dacă atunci când îți este poftă de ceva dulce, mănânci o bomboană, înlocuieşte dulciurile cu fructe! Treptat, va deveni o normalitate să nu mai mănânci multe dulciuri!