Întrebare recomandată | radomire a întrebat:

Dimineata cum e mai bine sa te speli pe dinti, inainte de masa sau dupa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E mai bine dupa ce mananci

| 95Cosmin a răspuns:

Dupa, ce rost are sa te speli inainte?

| NesquikDuoSpecial a răspuns (pentru 95Cosmin):

Ca sa elimini bacteriile care s-au format noaptea ca sa nu le inghiti. Te poti trzi cu boli grave din cauza neglijentei! Nu stiai?

| NevastuicAaA a răspuns:

Pai logic este sa te speli dupa, ca sa ramana dintii curati.
Dar fii atenta cum te speli pentru ca si aici este o tehnica speciala.

Aici e cea mai buna explicatie:
http://www.dentist.ro/cum-ne-spalam-corect-pe-dinti

Sa stii ca ai sa simti diferenta!
In tarile civilizate sunt si cursuri de spalare a dintilor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De obicei, trebuie să te speli pe dinţi DUPĂ ce mănânci!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Înainte de masă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Te speli pe dinţi când te trezeşti şi apoi de fiecare dată când îi "foloseşti".
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce mananci e bine sa iti speli dintii, la interval de 20-30 de minute dupa masa, sau imediat. Poti folosi putina pasta de dinti amestecata cu bicarbonat de sodiu ( o cantitate cat unghia de ta degetul mic de 1-2/saptamana); insa foarte important este si ce pasta de dinti utilizezi, pentru ca trebuie sa ai grija de cantitatea de fluorura de sodiu pe care o contine, pentru ca in combinatie cu bicarbonatul de sodiu poate intrece cantitatea recomandata.

Periajul se poate face dinspre exterior inspre interior, cu multa grija, pentru ca nu este nici tehnica un aspect de neglijat.happy

| MrAlex a răspuns:

Poti sa te speli si inainte si dupa pentru ca nu strica cu nimic ci din contrawinking

| NesquikDuoSpecial a răspuns:

Inainte pentru a inlatura bacteriile (nu vrei sa te trezesti cu probleme ingerandu-le!)
Si după ca resturile sa nu fermenteze (pot pata dintâi si pot duce la apariția unor carii urate!)
Funda

| dragon88denis a răspuns:

Eu cred ca e mai bine sa te speli dupa pentru ca diinti sa nu se mai murdareasca dupa ce mananci.

| tofanlucian12 a răspuns:

Dupa masa cu siguranta

| IlincaToma a răspuns:

Dimineata cand te trezesti, este foarte important sa te speli pe dinti, iar dupa ce mananci te speli din nou!

| Toti2013 a răspuns:

Dupa desigur.Dar daca vrei poti sa te speli si inainte si si dupa happy

| Amneziedevise a răspuns:

Şi înainte, şi după.

| IonelaUrsu1 a răspuns:

Cred ca cel mai bine inainte pentru a curata cavitatea bucala de bacteriile "adormite" acolo peste noapte. Daca mancam trimitem bacteriile direct in stomac. Dupa ce mancam putem sa ne clatim sau sa ne mai spalam o data happy