| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Din cauza podofilinei aplicată pe negi genitali mi s-a umflat rau zona, am spus si in postarea anterioară. Am folosit podoflina fiindca asa mi-a zis medicul ginecolog, acum toata zona e umflată, nu stiu daca m-am ars acolo, mentionez ca e si o scurgere, dar îmi pare a fi puroi. Se poate face puroi la vagin dupa arsura cu podoflina? Este a 3 zi de durere, ma dau cu un gel cu propolis. Oricât de mult incerc sa ma spăl nu se îndepărtează scurgerea sau puroiul si miroase foarte urat, imi este rusine sa merg la medic asa, nu pot sa ma spăl cu sapun fiindca ma ustură, abia reusesc sa stau cu fundul in apa călduță... sfaturi va rog din suflet? A venit si menstruatia ...nu stiu cum sa o scot la capăt, nu pot merge la medic asa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic gîndeste te ca nu poti sta asa cu infectia, se va agrava, indiferent daca miroase nu este din vina ta, medicul te va intelege si i ti va da tratament, mergi maine dimineata, numai amîna, esti din Bucuresti? Mergi la floreasca la urgență au ei acolo medici, ce varsta ai? Sanatate multa.

| Floridori a răspuns:

Nu exista "nu pot merge la medic asa".La medic mergi oricum daca situatia o cere.El oricum a vazut multe...
Ti-am raspuns si la intrebarea anterioara si ti-am spus ca ar fi bine sa nu mai aplici nimic de capul tau in acea zona si sa speli doar cu apa calduta, maxim ceai de musetel.
Nu exista niciun sfat valid un aceste conditii deoarece nu stim daca este vorba de o reactie alergica, de o arsura, de o infectie preexistenta etc.Doar medicul te poate consulta si te poate indruma, asa ca mergi ori la urgente, ori mergi maine la medicul tau, cel care ti-a prescris tratamentul.

| Legion7X a răspuns:

Poate depinde și de săpun. Acelea din magazin nu cred că sunt bune cu diferite substanțe. Probabil trebuie unul din farmacie foarte fin special. Sau te speli fără săpun, poate ingredientele din el au un efect mai neplăcut, depinde ce conține săpunul

Mergi la medic, fără rușine că doar de aceea este medic.

| Invictusman a răspuns:

Cu rușinea mori în drum în ziua de azi. Mergi la medic, a văzut el cazuri mult mai jenante și grave decât ale tale.

| Invictusman a răspuns:

Nu trebuia sa folosești crema ci sa ii elimini prin crioterapie sau sa ii ardă prin electrocautizare. Negii sunt provocați de un virus numit HPV, te-ai infestat de la un partener purtător al acestui virus care nu se poate vindeca având recidive când sistemul imunitar e scăzut.
Deci o sa îți reapara dea lungul vieții de mai multe ori, e exact ca herpesul, ramane toată viata în organism.
Trebuie sa faci testul Papanicolau, acest virus poate avea tulpini precancedigene și cauzează cancer de col uterin.
Ai tratat superficial o problema aparent destul de serioasa cu acea crema.
Oricum nu poți vindeca complet cu nici o metoda. Trebuie sa ai grija, sa ai constant un sistem imunitar sănătos.

Răspuns utilizator avertizat