Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna sad Catelusa mea a nascut noua puiuti si unuia cred ca i s-a infectat buricul (nu râdeți) e foarte umflat in zona asta si miroase foarte urat gen a puroi sau ceva... cum il pot trata? Ajutor care stiti va rog! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Îl iei frumușel într-o sacoșică și fugi cu el la veterinar. Trebuie să primească injecții cu antibiotic, poate și tratament local, tu n-ai cum să-l ajuți singur(ă). Ba chiar dacă nu îl iei din cuib, poate molipsi și alți pui.

| DamianTPU a răspuns:

Cel mai buna metoda este sa te duci la veterinar sad
Daca incerci ceva are 70% sanse sa se infecteze mai tare. Si nu cred ca vrei asta.
Oricum, sper sa se faca bine

| xlropt a răspuns:

Ai încercat ceai de pelin?

| mariamot a răspuns (pentru xlropt):

Nu... acuma am dat de ea saracuta... ceva de la farmacie nu e bun? Chiar nu stiu ce sad Nu stii ceva?

| xlropt a răspuns:

Încearca sa-i dai cu ceai de pelin pus pe vata daca nu merge cheama nu veterinar sper sa se faca bine.

| xlropt a răspuns:

Încearca si cu tinctura de iod sau rivanol. Succes!

| Izabellasofia a răspuns:

Incearca sa te duci la veterinar!

| MBcocos a răspuns:

Du-te ma la veterina si nu lasa pe mult timp ca e rau