| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza poate aparea  colonul iritabil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Aveam niste cursuri de digestiv pe birou, asa ca iti citez de acolo:
Aceasta boala este produsa de "modificari ale motilitatii si sensibilitatii viscerale intestinale determinate de factori psihosociali si comportamentali."
In traducere: Cauzele acestei boli (care mai nou se cheama "Sindrom de intestin iritabil"), este data de stres (apare mai ales la persoanele anxioase, isterice si cu fobii) care actioneaza asupra intregului intestin producand modificari ale tranzitului intestinal (daca incetineste=constipatie, daca devine mai rapid=diaree) modificari ale sensibilitatii intestinale (=durere ca urmare a contractiilor haotice la nivelul tesutului muscular al intestinului=spasme).

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mananci aiureli care nu-ti priesc, si probabil te mai si enervezi, nu?!

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Aceste cauze apar, pentru ca nu suntem atenti cu organismul nostru.Niciodata nu trebuie sa suferi de constipatie. Exista plafarul, de la care poti lua seminte de in, are si prospect in cutie.2 lingurite de seminte de in, puse de cu seara in apa, iar a doua zi dimineata, le strecuram intr-o strecuratoare sub jet de apa. Le inghitim cu un pahar de apa plata, Daca faceti asa, de cel putin doua ori pe saptamana, scapati de constipatie si va regleaza tranzitul intestinal.Succes.

| biby29 a răspuns:

Din cauza modificarilor hormonale, stresului, a unor situatii traumatizante,
n general, factorii care declanseaza dureri si incofort sunt:
- unele alimente – grasimile din carne, branza, unt; ciocolata, produsele lactate; unele fructe si legume
- consumul de alcool in cantitati mari
- cafeina – antreneaza episoade de diaree
- bauturile carbogazoase
- hormonii sexuali femini - pacientele cu sindromul colonului iritabil constata o agravare a simptomelor in timpul menstruatiei
- stresul (factor foarte important)