| Sonya1 a întrebat:

Ce dieta se recomanda pentru colonul iritabil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara condimente, fara sare multa, fara cruditati multe. mai mult fiert si copt. sa maninci orez, legume care iti fac bine, innabusite si ceea ce vezi ca iti creaza probleme sa inlaturi.

2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Am o colega de serviciu cu acest sindrom si iata ce mananca: salate, supe si ciorbe zilnic (dar nu grase sau de porc), fructe care sa nu fie acide (banane, pere etc) si evita alcoolul, cafeaua. Sunt si ceaiuri pentru cure contra acestui sindrom. Cauta la plafar.

| mioara a răspuns:

Nu maica prajeli