| T30D0RA a întrebat:

Din ce cauza se formeaza carceii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ecristinamc a răspuns:

Carceii, sau crampele musculare, sunt determinati de o multitudine de factori, cum ar fi efortul fizic prelungit, frigul, caldura, oboseala, mesele copioase, miscari prost executate, lipsa de calciu, deshidratarea, pierderea sarurilor minerale prin transpiratie

Te [pup si pls da-mi fundiyta

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa...^-* cand faci miscari bruste happy sper ca te-am putut ajuta big grin dai si u o fundita?

| VladyCristian a răspuns:

Din cauza contractiei muschiilor happy

| dragosh a răspuns:

Din cate stiu eu, din cauza suprasolicitarii unei anumite grupe de muschi(gambe, brate...)

| claw_4117 a răspuns:

Lipsa de calciu, expunere la diferenţe mari de temperatura, deshidratarea.

| RooN a răspuns:

Carcelul este de fapt o crampa musculara datorata scaderii calciului si magneziului din organism. Cel mai frecvent li se intampla femeilor active dar si persoanelor stresate.
sad Urata treaba cand ti se pune un carcel:-s
Sper ca te-am ajutattongue

| ecristinamc a răspuns:

Carceii, sau crampele musculare, sunt determinati de o multitudine de factori, cum ar fi efortul fizic prelungit, frigul, caldura, oboseala, mesele copioase, miscari prost executate, lipsa de calciu, deshidratarea, pierderea sarurilor minerale prin transpiratie.
dai si tu fundita?

| M' a răspuns:

Carceii apar in urma unor afecţiuni, a unor accidentări (de exemplu, în cazul fracturilor osoase) dar, de obicei, cauzele sunt mai puţin grave şi pot fi prevenite.

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
Anutza raspunsul tau e gresit.Mai subtire cu goana asta dupa fundite!
Pa pa si Bafta!

| viatadecacatt a răspuns:

Din cauza ca te imbraci prea subtire, faci o miscare brusca.happy

daniela
| daniela a răspuns:

Mecanismele care pot duce la aparitia cearcanelor sunt:

ingrosarea pielii din cauze inflamatorii (boli de rinichi in special);
slabirea tonusului muschiului orbicular, fie datorita efortului prelungit (in special munca migaloasa, in conditii de luminozitate insuficienta sau la calculator), fie datorita varstei inaintate;
lipsa somnului – daca petreceti toata noaptea si fumati, in mod sigur a doua zi veti avea cearcane;
unele alergii alimentare;
raceala sau sinuzita;
structura osoasa – umbra de sub ochii adanciti, mai ales daca aveti pielea deschisa la culoare, evidentieaza cearcanele;
expunerea excesiva la soare;
unele medicamente pot cauza dilatarea vaselor de sange si inchiderea la culoare a pielii de sub ochi;
nutritia deficitara;
schimbarile hormonale – in timpul menstruatiei sau pe perioada sarcinii puteti remarca o accentuare a cearcanelor.

| mariobros a răspuns:

Unii dintre utilizatori sunt ca la piata, se targuiesc la fundite ca la patrunjel. Total aiurea...

mira
| mira a răspuns:

Daniela, n-a fost vorba despre cearcane in intrebare, ci despre carcei.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Lipsa de calciu si magneziu in organism.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Datorita unui deficit de magneziu si calciu la nivelul legaturii dintre muschi si nerv. Practic muschiul nu primeste impulsul de relaxare, ci un impuls de contractie maximala prelungita. De aceea, daca suplimentezi doza de magneziu (de exemplu cu apa minerala magneziana), o sa scapi de carcei.

| mrsolo a răspuns:

Din cauza circulatiei sangelui in zona respectiva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carceii sau crampele musculare sunt contractii dureroase, involuntare ale unui muschi sau grup de muschi. „Efortul, mai ales in timpul noptii, trecerea de la cald la frig, precum si carentele de calciu sau magneziu, sunt principalele cauze ale carceilor

| elvisedy a răspuns:

Lipsa de calciu si alte vitamine.Pentru informatii ai adresa -elvisedy

| elena_4396 a răspuns:

Carceii se formeaza datorita lipsei de magneziu.