| ciufuliciiii a întrebat:

De la ce pornesc, carceii? si cum e sa ai? dar daca un scafandru face scufundari la mare adancime are sanse sa moara inecat din cauza ca il poate prinde un carcelsinu mai poate inota!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ellyd a răspuns:

E foarte rau sa ai carcei, te doare foarte tare in acel loc, si e ca si cum ti s-ar bloca ceva acolo. Ca sa scapi de carcei trebuie sa tii apasat cu unghia in locul respectiv sau sa te intinzi si sa te relaxezi. Daca unui scafandru i se pune un carcel poate muri pentru ca nu mai poate inota si se ineaca. Si eu inot si odata mi s-a pus un carcel, si ca sa scpi trebuie sa faci pluta pe spate, repede.
Ni se pun carcei pentru ca avem lipsa de calciu\magneziu.
Sper ca te-am ajutat. Funda te rog!

1 răspuns:
| quartz1999 a răspuns:

Este foarte nasol sa ai un carcel. Faci carcel atunci ai o scadere de calciu sau magneziu.Un scafandru poate murii din cauza carcelului.Ne putund sa innoate si la mare adancime...