| autommmmm a întrebat:

Din ce cauza apar carceii si cum pot scapa de durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Principalele cauze declansatoare ale crampelor musculare in zona piciorului sunt:

Lipsa de potasiu poate fi unul dintre motive
Ortostatismul indelungat
Pozitia in sezut pentru mai mult timp
Prea multe exercitii fizice
Lipsa de potasiu, calciu si magneziu
Deshidratarea
Medicamente cum ar fi cele pentru reglarea tensiunii arteriale, diuretice, contraceptive orale, antipsihotice, statine si steroizi"

| CodrutElian1990 a răspuns:

Se spune ca din lipsa de magneziu. Trebuie sa mergi la medic. Vad ca esti tanar si la tine nu ar trebui sa apara acest fenomen.

| vjr1979 a răspuns:

Eu intindeam piciorul si se diminua durerea. Cum fac si fotbalistii, cand e unul intins pe teren si ii tine altul piciorul intins.