| Daniel2836 a întrebat:

Din ce cauza se sparg vasele de sange in ochii, si partea alba a ochilor devine rosie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| magners a răspuns:

Ochiul rosu poate fi pentru multe persoane un semnal de alarma, insa, daca nu este insotit de durere, are, de regula, o cauza benigna si este rezultatul, de cele mai multe ori, a doua afectiuni: conjunctivita sau hemoragia subconjunctivala. Conjunctiva este o foita subtire si transparenta ce acopera albul ochiului (sclera) dupa care se rasfringe pe partea interioaraa a pleopelor. Este stratul extern de protectie al globului ocular. Conjunctiva contine terminatii nervoase si numeroase vase de singe de calibru mic. Aceste vase de singe sint de obicei greu vizibile, insa devin mai dilatate si mai accentuate atunci cind globul ocular este inflamat. Sint foarte fragile, iar peretii lor pot fi lezati cu usurinta, rezultind hemoragii subconjunctivale, sub forma unor pete rosii pe albul ochiului.

Gasesti mai multe info aici: http://www.ziaruldeiasi.ro/......rav~ni5l4k