| DanielAndreiescu95 a întrebat:

Din pură curiozitate, VSH și cancerul sunt oarecum asociate?
În sensul că, dacă ai un VSH mediu(normal), poți avea cancer?
Întreb doar de curiozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In unele forme de cancer, VSH este crescut. Insa majoritatea bolnavilor de cancer au VSH normal

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Brigaela):

Am citit că VSH crescut în general te anunță că în corpul tău are o loc o inflamație sau o problemă.
Acest lucru nu ar trebui să fie direct proporțional cu cancerul?
Evident, VSH crescut poate avea o varietate de motive, dar dacă e să o iei în relația cu cancerul, care este o tumoare malignă, nu ar trebui ca dacă ai cancer să ai și un VSH relativ crescut?

| Brigaela a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Nu, fiindca cancerul are capacitatea de a pacali sistemul imun al organismului. Cancerul nu e inflamatie si asta este una din caracteristicile sale care il fac agresiv, faptul ca nu semnalizeaza nicicum organismului existenta lui, ca organismul nu stie ca are o problema si nu lupta cu ea.