| Ana_6759 a întrebat:

Doar pentru fete! Mi-a venit primul ciclu acum o luna si am sangerat doar 1 zi. Cand imi va veni al doilea? Am avut si in alte zile simptome care cica le simti cand iti va veni menstruatia, insa nu mi-a venit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
In primi 2-3 ani menstuatia vine neregult. Mie la inceput mi-a venit o zi, dupa mi-a venit peste 3 luni, apoi imi venea regulat la 2 luni, dupa venea de 2 ori pe luna, oricum o mare incurcatura. Simptomele o sa le ai si tu, cea mai comuna este durerea de abdomen (o poti trata cu un algocalmin) dar nu apare tot timpul asa ca eu iti recomand sa cumeri niste protej-slipuri si sa le porti zilnic pentu a nu avea surprize neplacute. Deasemena incerca sa ai mereu la tine un absorbant. In rest te poti sfatui si cu mama ta deoarece iti va da sfaturi foarte bune cu siguranta.

3 răspunsuri:
| BloodPrison a răspuns:

Buna Ana! Menstruatia la inceput este foarte anapoda. Mie mi-a venit prima data in luna martie si a tinut 1 sapt apoi 1 an nu am mai avut si nu am avut probleme hormonale sau mai stiu eu ce. In urmatorii 2 ani ciclul cel mai probabil iti va veni neregulat, de ce nu ii ceri astfel de sfaturi mamei tale? happy Nu-ti fie rusine sa o intrebi.

| Anggel a răspuns (pentru BloodPrison):

Sunt de acord cu tine, chiar trebuie sa-i ceara sfatul memei ei.Menstruatia prima data poata sa dureza mai putin si mai mult, poate face intreruperi, de exemplu o luna sau citeva sa nu ai ciclu dar in continuare cind vei avea menstuatie o sa fie pe data diferita de acea care ai avut.

| EkaBuBu a răspuns:

Esti la inceput:)nu te ingrijora e normal:)si eu am avut aceeasi problema si m-am ingrijorat putin:)s-ar pute sa iti mai vina abia peste oluna sau chiar o saptamana dupa ce ti-a venit:)nu trebuie sa te sperii:)uite site-ul aceste m-a ajutat mult:)http://www.noifetele.ro/