| Maria_9487 a întrebat:

Doresc sa slabesc...cine stie vreo dieta sa-mi scriecrying:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hypathia a răspuns:

In primul rand trebuie sa injumatatesti cantitatea de mancare pe care o consumi in mod normal la o masa. Nu trebuie sa iti schimbi brusc meniul zilnic pentru ca organismul poate suferi un soc, si nu vrem sa ajungi la urgente. De preferat este sa mananci cat mai natural, legume si fructe crude, painea, daca nu poti renunta la ea definitiv, incearca sa o consumi doar cu ceva care se intinde pe ea, renuntand a mai consuma mancare gatita cu paine. Cat mai putine dulciuri, iar sucuri daca se poate deloc. Consuma apa plata, ceai detoxifiant (din planta de "Trei frati patati" sau care mai gasesti la plafar). Mananca putin si des, din trei in trei ore, si nu mai tarziu de ora 8 seara. Bafta!

| foxi a răspuns:

Miscare, multa miscare. dietele sunt nule!

| SangJin a răspuns:

Eu nu le am cu dietele, insa am auzit de multe ori de aceasta dieta cu supa de varza de care tot spune dmiha. Nu stiu eu ce sa zic, dar ai nevoie de o dieta variata, iar aceasta cu supa de varza nu cred ca face acest lucru. Daca mananci, oricum, alimente numai dintr-un singur preparat, faci carenta de vitamine si alte chestii, daca o tii timp indelungat. Daca o tii doar vreo saptamana, cred ca e ok, atunci. Pai, bafta, si treci la sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Maria, ma numesc Simona si as vrea sa te ajut atat cat pot pentru ca stiu ce inseamna sa iti doresti sa slabesti si sa incerci orice si nimic! Iti voi scrie exact ceea ce am facut eu mi-am facut minunata supa de varza saptamana asta luni si m-am hotarat sa mananc doar supa si mere, supa e recomandata sa mananci si de cate 5-6 ori pe zi ca cica arde caloriile, chestia e ca am mancat luni si marti, nu mi-o place imi vine sa vars si cand ma gandesc la ea dar am uita sa iti spun ca luni aveam 59kg, m-am cantarit miercuri si aveam 57, 1 seara deci se pare ca a functionat si cum eu nu am mai putut-o manca am mancat ce am crezut eu adica mere, iaurt, paine prajita, ciocolata amaruie si muuuuuuuuulta apa, m-am cantarit astazi si am 55, 9 am uitat sa iti spun ca in fiecare seara beau ceai SVELTAFLOR il gasesti la plafar 3, 2lei cutia parerea mea esta urmatoarea ambitie multa si creazati propria dieta, stii ce ingrasa, te feresti de alimentele respective si un lucru ce m-a ajutat foarte mult cand m-am cantarit miercuri si am vazut ca am slabit m-am ambitionat mai tare m-am cantarit si azi am vazut ca am mai dat aprox2 kg jos, daca ta cantaresti o data la 3 zile si vezi ca dai jos ai ambitie mai mare parerea mea dar daca te cantaresti 1 data pe saptamana si vezi ca ai dat jos 1 kg nu-ti mai vine sa tii nimic, draga mea eu acum 4 ani am avut 80 kg am facut la fel crede-ma, fara pastile, creme s. a. m. d iti scriu cum fac eu dimineata beau 2 cafele(sunt bautoare de cafea, mai dulce si cu lapte)apoi zema stoasa de la jumatate lamaie cu apa calda si in urmatoarea ora cam 500ml apa neaparat bea multa apa in prima perte a zilei, pe la 10-11 un iaurt, pe le 13 un mar, daca imi e foame mai tare imi prajesc paine frec un catel usturoi pe ea pun 1felie branza subtire si 1 felie rosie mananc cam 3-4felii, ciocolata amaruie daca vreau dulce cam 4 patratele mananc eu si cam atat intr-o zi si am uitat inca o cafea mai beau eu pa le 17, dar daca seara mi se mai da la ceva, bag o guma mentolata in gura si mai beau apa.Iti spun cu mana pe inima ca asta e ce fac eu cam infometare dar daca vei reusi sa slabesti vei vedea ca pa viitor vei avea mai mult grija ce mananci cand te pui la masa doar cand te gandesti cat te-ai chinuit sa ajungi la greutatea dorita.Eu iti doresc multa bafta, sper ca nu te-am plictisit cu romanul meu. pupici sa aud ca ai slabit...

| mihamihaela1234 a răspuns:

Dieta cu supa de varza...cautaa pe google si gasesti... ti-o recomand:X