| NaPI a întrebat:

Salut,doresc sa va intreb ceva, stie cineva ce pot minca ca sa slabesc? Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| Uza a răspuns:

Nu trebuie sa mananci ceva anume sau o perioada de timp pentru ca dupa ce vei ajunge la kg dorite vei incepe iar sa mananci ca inainte si automat kg se vor acumula din nou.
Schimba-ti modul de a manca pentru foarte multi ani de acum inaintehappy
Si eu m-am hotarat sa imi schimb modul de a manca si sincer am scapat si de kg si ma simt chiar mult mai bine.
Am renuntat la sucuri,fast-food(imi mai cumpar cate o shaorma rar,dar e facuta din piept de pui la rotisor si fara sosuri), fara dulciuri( prima data mancam o data pe saptamana acum mi-a disparut pofta de dulce si numai mananc), prajeli( incearca sa renunti la prajeli, daca intr-adevar ai unele preparate care nu iti plac decat prajite, le poti praji, nu e chiar foarte grav dar nu exagera, eu mananc prajit doar pestele ), paine(daca iti poti cumpara paine integrala e foarte bine daca nu paine alba dar nu exagera cu ea)
Nu manca dupa ora 18:00, in caz ca ti se face foame poti manca o salata verde ( foloseste ulei de masline:X da un gust extraordinar de bun ) si imediat ti se taie pofta de mancare.
Bea 2L de apa pe zi(apa plata,limonada,sucuri facute de tine in casa din fructe)
Mananca multe supe,ciorbe,carne de pui la gratar,carofi fierti, oua fierte, etc.
Si nu uita de sport! Nu iti pune in minte ca nu pot, ca iti e lene, nu gandi asa! Poti! fa sport, o sa grabesti slabirea intr-un mod foarte frumos adica iti vei da un contur frumos corpului si iti vei tonifia corpul( incearca sa alergi in fiecare zi cat poti tu pana te obisnuiesti pana ajungi la 30 de min pe zi si dupa seara,fa exercitii pentru muscultura: gantere, genoflexiuni, abdomene, etc. gasesti pe Internet multe site-uri cu programe speciale pentru acasa facute de catre instructori de fitness).
Daca te tii de acest program o sa slabesti garantat, intr-un timp scurt.
Eu acest program tin in continuare si intr-o saptamana crede-ma ca am slabit 4 kg.
Daca ai vointa o sa mearga toate ca pe roate.
Bafta la slabit!

| NaPI explică (pentru Uza):

Dar ce fel de exercii de sport faci?

| Uza a răspuns (pentru NaPI):

Http://www.taebospecial.ro/programepentruacasa.html
Din martie am sa incep sa fac jogging(30 min /zi) + aceste exercitii,dar nu le fac pe toate,doar ce mi se pare mai important : cele pentru talie,abdomen,fesieri,decolteu.
Mancand bine impreuna cu sportul o sa slabesti frumos,adica nu o sa slabesti si o sa ramai "scandura",o sa ramai cu forme bine conturate, muschi tonifiati.
Nu te lasa, crede-ma! aveam unele momente cand nu mai puteam, dar am zis sa merg mai departe si a meritat si inca merita.
Prima saptamana nu am vazut nimic, dar din a 2a, am inceput sa ard caloriile fara oprire, de la 69 kg am ajuns la 65, acum am 64, 5 si asta doar intr-o saptamana.
Fi ambitioasa si vei reusi! Bafta!:-*

| NaPI explică (pentru Uza):

Bravo,ti-a reusit tie bine sa slabesti.da macar imi poti zice ce maninci la dejun, prinz, cine? si de cite ori pe zi maninci?

| Uza a răspuns (pentru NaPI):

Sincer,niciodata nu am tinut cont de mic dejung,pranz si cine,nu mananc la ore fixe sau sa am un anumit numar de mese pe zi. Mananc cand simt nevoia,si acum simt nevoia sa mananc mai putin si ma satur imediat(inainte mancam pana ma durea burta si peste o ora iar imi era din nou foame).
Dimineata,incerc,nu mereu pot sa mananc o felie de rama, beau cat pot eu apa sau cereale cu lapte(dar nu e o regula,cand pot eu sa ma trezesc mai devreme ca sa si mananc).
Dupa,cand ajuns acasa si daca imi este foame mananc mancare gatita in general, carne de pui la gratar, peste prajit(altfel nu pot manca), oua fierte, iaurturi, branza, fructe si alte mancaruri care iti plac, dar sa fie gatite in casa. Dupa ora 18:00 programul meu de mancare a luat sfarsit,dupa imi mai fac o salata din legume daca mi se face foame. Cum am mai zis renunta la dulciuri,prajeli exesive,paine exesiva,fast-food,snacks-uri,sucuru chiar daca pe cutie scrie "natural" nu sunt niciun natural,a sarea in cantitati mari incearca sa eviti si zaharul.
Bea multa apa! Cand iti faci limonada ar fi bine sa o indulcesti cu miere,indicat ar fi cat mai naturala posibil.
Bea si ceaiuri,eu beau ceai verde,neindulcit(are un gust cam naspa dar il dai repede pe gat si nu se mai simte asa rau) si mi-am mai cumparat de la farmacie un ceai de la Fares pentru slabit,il beau neindulcit,in fiecare zi ( iti dai mai multe instructiuni pe cutie) si ma ajuta.
Mananca bine,adica mancaruri pline de proteine,fibre,vitamine si minerale.
Deci,nu tin cont de mic dejung, pranz si cina si nici nu am un anumit numar de mese pe zi, azi mai multe, maine mai putin, depinde si...sincer,mie una nu mi se pare chiar o chestie asa importanta, atata timp cat mananci mancare buna si sanatoasa. Incearca sa inlocuiesti ulei de floarea soarelui rafinat cu cel de masline, e foarte bun.
O sa vezi ce usor e de slabit!happy
Bafta multa, multa!

| NaPI explică (pentru Uza):

Tu din ce tara esti? ai fb, odno ceva?

| Uza a răspuns (pentru NaPI):

Romania.
Imi poti da ID-ul tau? mie nu prea imi place sa postez pe site-uri ID-ul de messenger.

| Uza a răspuns (pentru NaPI):

Nu am Facebook, din cauza asta ziceam ca era mai bine era un IDhappy

| NaPI explică (pentru Uza):

Skype
nadea130

24 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Teemo98 a răspuns:

Poi apuca-te de sala si baga program de slabit incearca sa nu mananci mult si repede sau fast fooduri si sper ca te-am ajutat. FUNDA?!

| Dănuuuuu a răspuns:

Nu slăbești doar prin dietă care oricum nu e indicată. O alimentație cât mai sănătoasă plus sport.

| NaPI explică (pentru Dănuuuuu):

happy

| Dănuuuuu a răspuns (pentru NaPI):

Ce vrea să reprezinte „ happy "?laughing

| NaPI explică (pentru Dănuuuuu):

Vreau sa reprezinte un multumesc big grin

| Dănuuuuu a răspuns (pentru NaPI):

Aham. Păi, cu plăcere laughing

| Serty a răspuns:

Din cate stiu eu de la o colega. incearca sa mananci fara calorii sa eviti painea si mai stiu ca ea facea abdomene in fiecare zi si ca manca intr-o zi numai fructe in cealalta numai legume si tot asa. nu stiu nu garantez dar ea a slabit apoi...

| Seeguea a răspuns:

Pai thinking Orice in afara de grasimi. Adica, mananca putina paine de multe ori pe zi, ar fi bine daca ai manca de 5-6 pe zi, si foarte putina. Si fara carne, fara margarina, si fara afumaturi thinking Eu am slabit mult. Bafta :*

| IuliaIstrate9009galati a răspuns:

Da eu am slabit 10 kg.o zi mananci doar produse animale(oua, lapte, branza etc) si o zi doar fructe si legume..repeti pana ajungi la kg dorite.