| ionut_1828 a întrebat:

Doresc sa stiu de ce pentru operatia de fimoza la un adult ca mine nu se poate face o incizie in preput sau orice altceva ca alternativa la circumcizie?

Am fost circumcis si nu mai simt nimic cand fac sex.

Mi-a fost taiat tot frenul sau doar o parte din el?

Nu stiu daca aveam o fimoza atat de avansata ca sa fiu circumcis.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici un alt tratament pentru fimoza in afara circumciziei. Incizia preputului duce la o vindecare cu fibroza cae agraveaza fimoza si nu se practica niciodata. Nu exista fimoza mai avansata sau mai putin avansata, ci doar una la debut sau mai evoluata. In sesul ca o fimoza larga, in absenta tratamentului chirurgical, devine tot mai stransa (adica mai grava).

| doctoru a răspuns:

Depinde de cat de avansata era fimoza.in functie de asta stii daca l-a taiat de tot sau nu. dar functia de inervatie (placere)se va reface(doar daca nu e o eroare medicala-ceea ce nu cred!) ai rabdare! poate dura pana la 6 luni

| ionut_1828 explică:

Sunt sanse ca sa mi se fi gresit operatia? Poate a taiat prea mult din fren sau din preput?