Dr. dermatolog Sebastian Pop raspunde utilizatorilor TPU.ro

Acum cateva zile, ati fost invitati de realitatea.net  sa spuneti ce probleme dermatologice aveti . Intre timp, Dr Sebastian Pop, specialistul Realitatea.net pe probleme dermatologice, a oferit aici raspunsuri pentru problemele despre care ati intrebat.

Noi am centralizat intrebarile si raspunsurile, astfel incat sa aiba toata lumea acces la ele:

  • WhiteWings intreaba: Cum scap de dermatita atopica?

Dr Sebastian Pop raspunde: Din pacate atopia descrie o dispoziţie a pacientului de a dezvolta diferite afecţiuni precum dermatita atopica, rinoconjunctivita alergică, astmul alergic. Acestea pot apărea simultan sau pe rănd fără să existe o regulă. Tratamentul se face în funcţie de etajul afectat dar această dispoziţie nu dispare.
Foarte important în dermatita atopică să aveţi un dermatolog care să vă asiste în tratamentul local şi să adapteze tratamentul în funcţie de faza bolii dvs.

  • Sensei.BRO : M-am săturat de aluniţe, am două enervante. Dar ştiu ca nu ai ce să-mi recomanzi aşa că o sa le suport în continuare.

Dr Sebastian Pop raspunde: Aluniţele se pot trata şi din motive estetice, daca nu le suporţi, acestea pot fi îndepărtate chirurgical, cu margine de siguranţă pentru a putea fi analizate complet de către un dermato-histopatolog, care să determine dacă acestea prezintă un risc, sutura facându-se în profunzime astfel încât cicatricea sa fie una estetică. Acest tip de operaţie poate fi facut numai de catre un dermatolog cu o bună pregătire dermatochirurgicală.

  • Legiuitoarea intreaba: Ce tratament este recomandat pentru Lupus Discoid Diseminat pentru o persoană de sex feminin, în vârstă de 75 de ani, fumătoare, operaţie de cataractă în anul 2003, fără alte probleme de sănătate? Menţionez că se află sub tratament cu Plaquenil, 2 tb/zi şi a fost diagnosticată din anul 2006.

Dr Sebastian Pop raspunde: Tratamentul lupusului cutanat (cu subtipurile acestuia printr care şi lupusul discoid) se face după stabilirea sau excluderea unor afecţiuni sistemice. Tratamentul local este indicat numai în cazul leziunilor unice din cauza riscului tulburarilor de pigmentare şi a formării de zone cicatrice. De aceea se impune un tratament sistemic.
Ţelul tratamentului local este de a evita apariţia a noi leziuni, efectuandu-se o protecţie eficientă împotriva UVA/UVB. Pentru leziuni se pot folosi corticosteroizi şi imunomodulatoare (inhibitori de calcineurină). Sistemic se folosesc de elecţie antimalaricele (de exemplu Plaquenil) dar si metothrexatul, retinoizi, dapsona, sau MMF/MP-S. Pentru a stabili un tratament local corespunzator este evident necesară o vizită la medicul dermatolog.

  • micadoctorita intreaba: Cum putem controla hiperhidroza palmară şi plantară? În afară de toxina botulinica mai există alt tratament eficace, ma refer aici şi la cele naturiste. Mulţumesc.

Dr Sebastian Pop raspunde:: Din păcate nu există.

  • Delight intreaba: Cum pot scăpa de coşuri?

Dr Sebastian Pop raspunde:: Acneea are mai multe cauze şi de aceea mai multe tipuri de rezolvare. Tratamentul, cum am spus şi mai sus se alege în funcţie de gravitate, de durata bolii şi de tipul de piele. Numai printr-un consult dermatologic putem sa rezolvăm această problemă.

  • adeana intreaba: Pentru niste coşuri mici apărute pe gât, ăn apropierea feţei, roşii şi dureroase ce pot sa iau sau să fac? Bănuiesc ca sunt din cauza prafului, parfumului sau transpiraţiei.

Dr Sebastian Pop raspunde:: Este posibil, poate fi vorba şi despre o dermatită periorală, poate fi o foliculită, dacă bănuiti ca este vorba despre parfum ar fi indicat să evitaţi să-l îl folosiţi. Însă cel mai indicata este o viztă la dermatolog.

  • Oliana :Îmi apar uneori, cred ca este legat de anotimp, nişte cruste mici alburii, ca nişte liniuţe, la nivelul labei piciorului. Am micoză la o unghie, dobândită la pedichiura; mi-a fost scoasă unghia chirurgical, a crescut sănatoasa până la jumatate şi apoi s-a deformat reapărand micoza. M-aş bucura să mă puteţi ajuta!

 Dr Sebastian Pop raspunde: Desigur! Dacă se confirma micoza, se poate face un tratament local cu lac de unghii care să conţina un antimicotic cu actiune bună împotriva acesteia sau un tratament sistemic cu antimicotice orale.

  • Anonim intreaba: Ce crema recomandati pentru regenerarea mai rapida a pielii?

 Dr Sebastian Pop raspunde:: Recomand să adaptăm întotdeauna tipul de emulsie folosită la nevoile pielii,: piele uscată-emulsie ce conţine mai mult ulei(grăsimi) şi mai puţină apă, piele normală/seboreică- emulsie cu mai multă apă şi mai puţin ulei(grăsimi).

  •  Anonim intreaba: Cum pot depista agentul alergen din cauza căruia m-am ales cu o eczema?

 Dr Sebastian Pop raspunde:: Există teste alergologice standardizate cu alergeni ce pot fi testati pe suprafaţa tegumentului. Se fac în cabinete/clinici de  dermatologie/alergologie.

  •  dudu intreaba: Cel mai eficienta tratament pentru diminuarea pistruilor?

Dr Sebastian Pop raspunde:: Peelingul chimic.

  • micurutza2005 intreaba: O problemă ar mai fi psoriazisul ,am pe maini şi aş vrea să ştiu: de ce îşi schimbă formele din cand în când ?de câte feluri este psoriazisul?(am înţeles bine de 11feluri ?)  La mine uneori e sub forma de pete mari roşii ,sau punctiforme, alteori sunt puncte cu puroi în vârf, sau cu scoarţă sau alteori fară. E asociat sşi cu mancarimi? pt.ca la mine este şi la alţii nu. Multumesc.

 Dr Sebastian Pop raspunde:: Psoriazisul este într-adevăr cameleonul bolilor de piele pentru că poate lua aproape orice formă. De regulă nu apar mâncărimi însă în cazuri singulare s-adescris şi prurit. Tratamentul este complex şi întotdeuna este nevoie de asistenţa unui medic dermatolog pentru a ţine cât mai bine sub control aceastăboală.

  • lacrimi intreaba: Cum pot scăpa de semnele rămase în urma acneei? Am acnee vulgară, şi se manifestă deseori cu puroi , am încercat diferite tratamente, (Skinoren, Zinerit)dar continua să apară.Pe 40% din suprafaţa feţei, am semne enervante rămase iân urma acestora, şi aş dori sa scap de ele, şi să-mi recomandaţi un tratament pentru stoparea apariţiei coşurilor, cel putin diminuarea acestora.

Dr Sebastian Pop raspunde:: pentru a trata cicatricele sau tulburările de pigmentare trebuie sa tratam evident, întâi acneea floridă. Am mai spus, tratamentul se face in funcţie de gravitate, durată şi tipul de piele, nu există un şablon de terapie. După ce acneea e stabilă se poate face un peeling chimic sau cu laser in funcţie de indicaţie, pentru a scăpa de semnele rămase.

  • gaby intreaba: Buna!Cum sa scap de TRANSPIRAŢIA excesivă? Am încercat mai multe deodorante dar niciunul nu ţine mai mult de 3 ore şi începe să şi schimbe mirosul iar la şcoală trebuie să merg în pauze de mai multe ori cu deodorantul la baie şi trebuie să mă şi schimb deoarece am o mare pată de transpiraţie pe tricou .Am 17 ani şi sunt fată şi aş dori să ştiu ce aş putea folosi sau ce aş putea să fac mai ales că voi începe şcoala şi sunt foarte stresată din cauza traspiraţiei.Vă rog frumos să îmi răspundeţi. Multumesc.

Dr Sebastian Pop raspunde::  cel mai bun şi eficient tratament este cel cu toxină botlinică. Se injectează intradermic soluţia ce conţine toxina, iar efectul se instalează progresivdin a doua zi după tratament ajungând la maxim de eficienţă în a 14-a zi. Acţiunea substanţei este de 4-6 luni după care tratamentul se poate reface.

  • cappodonna intreaba: Mi se cojeste toata pielea de pe mâini(între degete mai exact, de pe talpi,şi în cap.Cel mai rău este în cap, de problema asta vreau sa scap prima. Nu este mătreaţa, sunt nişte coji imense. Imediat dupa ce mă spăl; cum se usucă părul,simt ca mi se strânge pielea capului, că a doua zi sa am niste coji imense de care nu scap de 2 ani.Am fost la dermatolog, nu mi-a fost de folos. 3 dermatologi am schimbat, în zadar. Mai nou am şi ceva gen arsură în gură mai exact pe fălci (simt cand dau cu limba). Să fie toate simtomele cauzele unei singuri boli? Ce să fac...ce să iau? AJUTOR.

Dr Sebastian Pop raspunde:: În primă fază o sa vă rog să folositi o emulsie hidratantă pentru pielea capului (cremă cu uree 2% sau chiar ulei de măsline) de 2-3 x pe săptamana, pe care o lăsaţi să acţioneze noaptea şi o spşlaţi dimineaţa cu un şampon care să nu irite pielea. Pentru a continua tratamentul va trebui să mergeţi totuşi la un dermatolog chiar daca aţi schimbat 3 până acum...

  • yourfriend intreaba: Aş vrea să ştiu cum pot scăpa de acnee rapid sau de coşuri?

Dr Sebastian Pop raspunde:: Există soluţii bune în funcţie de gradul de afectare pe termen mai scurt. Vă recomand o vizită la medicul dermatolog!

  • M.J.intreaba: Cum pot scăpa de punctele negre?am un ten gras şi parcă tot timpul e murdar...mulţumesc.

Dr Sebastian Pop raspunde:: O soluţie foarte bună este peelingul cu alfihidroxi acizi (de ex acidul glicolic), care curăţă tenul şi influenţează metabolismul keratinocitelor în mod pozitiv, iar rezultatul este întotdeauna un ten curat, uniform, fara tulburări de pigmentare.

  • nosugar intreaba: Cum scap de urmele lăsate de acnee & puncte negre? Mulţumesc pentru răspuns.

Dr Sebastian Pop raspunde: Vezi MJ

  • daniela intreaba: Am o unghie la picior are alta culoare şi nu mai creşte în lungime ci în grosime şi atunci când încerc să o tai este casantă. Acum chiar doare. Ce sa fac?

Dr Sebastian Pop raspunde: Poate fi vorba despre o micoză de aceea trebuie făcut un test pentru a stabili exact cauza acestei deformări.

  • Anonim intreaba: Cum pot scapa de vergeturile apărute în timpul sarcinii?

Dr Sebastian Pop raspunde:: Există mai multe tipuri de tratamente care să îmbunătăţească vergeturile. Ele constau în primul rând într-o hidratare corespunzătoare, apoi există tratamente corporale care să redea din elasticitate ţesutului, (ex.: fitopeeling, tratamente cu lumina intens pulsata/laser/ laser fracţional), tehnici chirurgicale speciale pentru astfel de afecţiuni. Vă recomand o consultaţie la un dermatolog/dermatoestetician care oferă aceste tipuri de tratament pentru a putea afla detalii despre acestea.

  • Anonim intreaba: Ma numesc Mirela si vreau sa va intreb ce trebuie sa fac daca mi s-a rupt o alunita de curand?

Dr Sebastian Pop raspunde: E bine să vă consulte undermatolog, să facă o dermatoscopie, şi dacă macroscopic există suspiciuni că ar putea fi vorba despre o aluniţă periculoasă, să fie excizat şi restul rămas pentru a putea fi trimis la dermato-histopatolog.

  • Anonim intreaba: Care este vârsta minima recomandată pentru injectiile cu botox?

Dr Sebastian Pop raspunde:: Nu există o vărstă minimă, acestea facandu-se în funcţie de indicaţie. Este de datoria dermatologului să stabilească împreună cu pacientul, indicaţia, ţelul tratamentului şi să-l informeze pe acesta în legătură cu orice posibile reacţii adverse sau neplăcute

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
73 răspunsuri:
| geolovegabytza a răspuns:

As vrea sa adresez si eu o intrebare domnului doctor daca se poate. tatal meu a fost diagnosticat cu lupus eritematos diseminat in anul 1998. un timp s-a tinut de tratament apoi nu a mai luat nimic.acum ia plaquenil 1 pastila/zi. e fumator si in plus bea.stiu ca alcoolul e complet interzis dar bea din cauza stresului, a unor probleme de familie. ce efecte are? multumesc mult

| catalina2011 a răspuns:

Buna ziua.De 1 an mi-au aparut niste cilindrii albi pe firele de par, asemanatori lindinilor dar, fara viata.Am fost la dermatolog, mi-a dat un sampon antiparazitar m-am spalat in jur de 2 luni doar cu el si tot nu imi dispar.Nu stiu ce sa mai fac pentru ca sunt foarte inestetice, in plus imi fac baie la fiecare 2-3 zile deoarece se ingrasa foarte repede parul. Ce parere aveti? Dati-mi va rog un raspuns privind un diagnostic si cum pot scapa de ei! Multumesc tare mult!

| Chitu_Sofia_1979 a răspuns:

Buna. ma numesc sofia, am 33 ani de 4 ani am probleme cu tenul pe timp de iarna este curat si alb iar cu aparita soarelui imi apare pete maroni si plin de puncte negre, am incercat tot felul de solutii dar in zadar mai ales sub nas se maroneste de parca as avea mustata.vas fi recunoscatoare si v-as multumi daca m-ati putea ajuta.

| kitty24 a răspuns:

As dori sa-l intreb si eu pe domnul doctor Sebastian Pop daca crema DARDIA Lipo Lapte de Corp pentru piele uscata si sensibila este indicata si pentru femeile insarcinate. Multumesc mult.

| hanesalin a răspuns:

Buna ziua, deci sa incep cu inceputul.In octombrie 2009 mi-au aparut bubitze pe piele care imi dadeau senzatia de mancarime si de intepatura dupa nici o saptamana aceste bubutize s-au transformat in blande care au aparut pe tot corpul inclusiv pe fata, dupa o vizita la doctorul de familie mi s-a spus ca am urticarie si ca e din cauza lipsei de calciu, mi-a facut calciu in vena si rezultatul a ramas acelas.am consultat un doctor homeopat care mi-a prescris un tratament cu diagnostic paraziti intestinali.Am urmat tratamentul iar in aprilie deja nu mai aveam nici macar o bubitza sau vreo mancarime, disparusera aceste bubitze brusc dupa ce am luat o pastila de durere de cap si anume tador, dupa ce luasem pastila respectiva mi-au aparut blande foarte mari iar a 2-a zi cand m-am trezit nu mai aveam nici macar una si de atunci si pana la sfarsitul lui mai nu am mai avut. Din mai iar au inceput sa apara, am decis sa-mi fac analizele pentru scaun si mi-a iesit ca am oxiuri. m-am dus la doctorita de familie si mi-a prescris vermox respectiv telfast, imediat dupa vizita la doctor am plecat la mare 7 zile, in prima zi am mancat un chebab si m-am umplut iar.Inainte sa ma intorc acasa am vizitat lacul techirghiol si m-am facut cu namol, urmatoarea zi nu am mai avut chiar nici o blanda nimic. Urmatoarele zile mi-am facut iar analizele la scaun si nu mai aveam oxiuri.Toate bune si frumoase pana dupa o saptamana, cand au reaparut, ideea e ca mai putine dar au fost.Acum sambata, nu stiu din ce cauza, datorita oboselii, stresului sau a faptului ca de 2 zile am manacat pizza au aparut iar multe pe corp, duminica fara sa fac nimic nu mai aveam decat fff putine.Aseara am mancat shaorma si pizza, dimineata am avut, dupa masa nu mai aveam. Ce sa mai stiu sa fac? care poate sa fie cauza? am urmarit aproape tot ce am mancat si nu mai am idee ce sa fac? va rog sfatuiti-ma.stiti un remediu pentru urticaria asta, pentru ca deja disper, au trecut atatea luni si prea putin mi-a trecut.multumesc anticipat

| Alberto_Alin_1993 a răspuns:

Am si eu o doleanta... am 18 ani si am o mare problema cu tenul, nu am cosii sau acnee, doar ca din cauza firelor de par din barba (obraji) imi apar niste umflaturi care au in interiorul lor de multe ori fire de par, sa inteleg ca am firul de par prea moale sau am pielea prea tare?, as vrea sa stiu si eu ce as putea face?, va multumesc

| Anghel3 a răspuns:

Cum pot sa scap de gropitele de la varicela?

| Oannagirl a răspuns:

M-am dat pe picior pe petele ramase de la niste bube cu o solutie lichida de albire a petelor de pe fata de la metropolitan. De la aceasta s-a depigmentat pielea si in jurul acestor pete. Ce sa fac pentru a-si reveni la culoarea normala?

| andronieGH a răspuns:

Am pete de 5-6 ani de la genunci pana la burta apar si imi dispar foarte greu cand apar au o culoare rosiatica, roza cu contur maroniu dupa care capata o culoare maro am fos la o gramada de dermatologi si in craiova si bucuresti muti au zis din cauza soareleui da nu fac plaja sau asa ceva nu mai stiu ce sa fac si unde sa ma duc nu pot scpa de ele am facut o gramada de teste de sange criar miau taiat putin din pele si nau gasit nici un rezultat straight face eu cred ca este sange imprimat in piele

| ddanagh a răspuns:

Acum doua luni mi-am scos o alunita de pe spate cu laserul (era exact pe linia sutienului si o tot agresam). Era micuta cam 5 mm dar iesita si in exterior, biopsia a fost ok (nev nevocelular intradermic pigmentat). Intre timp am tot citit ca cel mai bine e ca o alunita sa fie scoasa chirurgical ca sa nu-i ramana radacini. Intrebarea: daca nu a fost scoasa in totalitate cu laserul, laserul constituie o forma de agresiune pentru restul formatiunii, adica poate sa se dezvolte cancer in radacina ramasa?

| Grozav_Cosmina_1987 a răspuns:

Buna am diabet zaharat tip 1 fac 5 insuline pe zi rapide si lantus dar nu am pofta de mancare iar pe la orele 15-16 dupa amiaza incep sa ma simt rau si sa tremur ce pot face astept raspuns va multumesc

| pichinez a răspuns:

Am fost la dermatolog si mi-a spus ca am acnee vulgara si mi-a dat sa iau skinoren si claritromicina si mi-a trecut dar acum am urme lasate de cosuri ce sa fac? Sa mai ma duc odata iar la dermatolog?

| Flo96 a răspuns:

Buna ziua! Am niste bubite pe corp de 2 ani. In urma biopsiei a rezultat Urticarie Pigmentara. Ce pot sa fac ca sa scap de aceasta boala?