Dr. Catalin Belinski, specialist in sexologie-andrologie, raspunde utilizatorilor TPU.ro!

Acum aproape doua saptamani va anuntam ca domnul doctor Belinski asteapta intrebarile voastre, pentru a va ajuta cu un sfat avizat.  Intre timp, noi am centralizat acele intrebari, i le-am trimis si iata ce raspunsuri am primit:

Intrebari de pe site:

1.loooolla: Pentru Dr. Belinski: Este in regula daca un baiat atinge vaginul unei fete cu limba?

R: La ce varsta?

2. Zuzu: Pentru Dr. Catalin Belinski. Cunosc o fata care a avut o relatie sexuala cu prietenul ei si mi-a spus ca... acel baiat nu a avut o erectie totala adica chiar si in acel moment de satisfactie totala penisul era moale, nu intarit total cum e de obicei.Intrebarea e Are acel baiat o boala sau asa este din nastere? Si ce anume se intampla,pentru ce de 2 ani tot asa e!

R : atata timp cat au o viata sexuala si amandoi sunt fericiti, care e problema ?

3. psiholoaga: Pentru Catalin Belinski: Exista bariere dentale (dental dams) pe piata din Ro? Daca da, unde le gasesc (la farmacii nu am gasit pana acum, poate in cabinetele de planning familial?)?

R : exista specialist in endodontie care va poate lamuri.

4. kratos: Pentru Catalin Belinski. Buna Ziua ! Daca in timpul unui act sexual partenerul de sex masculin are nevoie de cca 2-3 ore pentru a ajunge la orgasm se poate pune problema unei probleme ale organului genital/erectiei sau este vorba doar de "prestatia" lui ?

: pe cine deranjeaza ca el termina mai greu? Cauzele ejacularii intarziate pot fi organice si non-organica. In prima categorie intra traumatismele maduvei spinarii, disectia nodulilor limfatici retroperitoneali, diabetul zaharat, scleroza multipla sau tratamete neurologice. In a doua categorie regasim educatia sexuala represiva, abuzul sexual in copilarie sau conflicte psihologice interne.

Intrebari de pe blog:

1. ita: Am facut sex in a doua zi de menstruatie si a ejaculat in mine se poate sa raman insarcinata? va multumesc pt raspuns

R: cel mai probabil ca nu, dar 100% nu exista in medicina.

2. yoa1995: Am 14 ani..Am fost cu un tip si el spunea ca ma iubeste foarte mult..Si ca are prezervatie la el..oare este bine la varsta asta sa imi incep viata sexuala..sanii inca imi sunt in crestere..si imi este ciuda pe alte colege cae sunt mult mai dezvoltate ca mine..poate si asta este vreo problema…Are ceva daca incep viata sexuala..pt ca sunt foarte curioasa cum este…:) ??

R: nu exista o varsta ideala la care sa-ti incepi viata sexuala, o faci atunci cand e momentul. Nu stiu daca merita sa o faci doar din curiozitate..

3. anonim: cum poti sa exciti o fata? am …nevoie de niste…sfaturi va rog…

R: cati ani ai? Si de ce vrei sa exciti o fata?

4. Lavy: Pentru Catalin Belinski: Cum trebuie tratate problemele erectile?

R: problemele de erectie trebuie tratate de medici sau psihologi specializati in acest domeniu.nu singuri, nu de prieteni, rude, farmacisti si nu la presiunea partenerei, ci avand suportul ei.

5. anonim: imi e frica de dezvirginare..desi am o varsta..si vreau sa scap de virginitate..cat de tare poate sa doara?

R: Nu exista din pacate o scala universala a durerii. Fiecare o percepe altfel. La fel cum nu exista nici o scala a placerii... Pe de alta parte de ce crezi ca virginitatea e un blestem si nu un dar, o virtute?

6. loghin mihaela: este buna sperma pentru ten? sau nu?

R: nu exista studii stiintifice care sa fi dovedit ca sperma e buna pentru ten. sau ca nu e buna.

 7. Florina : PENTRU CATALIN BELINSKI  Buna ziua, daca barbatul ajunge de fiecare data la ejaculare imediata care ar putea fi cauzele posibile?(Se intampla de fiecare data acelasi lucru fara ca partenera sa reuseasca sa ajunga la orgasm).  Multumesc anticipat pentru raspuns

R: nu am inteles intrebarea. sunt doua posibilitati: barbatul are ejaculare precoce (adica anteportas sau pana-n doua minute) sau barbatul nu are ejaculare precoce, dar ajunge la orgasm inaintea ta. care-i problema voastra?

8. ionela: ajutati’a si pe mine cu un sfat[:|] de curand am facut-o cu prietenul meo pt prima data si nu mi-a curs nici-o picatura de sange si s-a suparat pe mine pentru ca a zis ca n-am fost virgina……am nevoie urgenta de ajutor

R: nu inteleg cum pot sa te ajut!? e posibil sa ai un himen elastic si din cauza asta sa nu fi sangerat. du-te la un consult ginecologic. impreuna cu el..si discutati cu medicul.

9. costyn162: As dori sa stiu care sunt consecintele masturbarii excesive. Adica intr-un interval de timp foarte des. Poate chiar in fiecare zi sau uneori de 2 ori pe zi.

R: masturbarea este o forma de activitate sexuala. se intalneste in special la adolescenti sau persoanele fara partener(a). ca si in cazul actului sexual nu exista o limita a normalitatii, nici in jos, nici in sus. problema este daca te masturbezi regulat cand tu esti intr-o relatie..

10. Adelyyy: Buna Dr. Catalin Belinski as avea si eu o intrebare,este vreo problema daca o persoana isi incepe viata sexuala mai tarziu adica dupa varsta de 20 de ani!Poate afecta ceva?Este mai dureros prima data? Va multumesc

R: nu exista o varsta ideala pentru inceputul vietii sexuale, atat la femei, cat si la barbati. poate fi dureros prima data, dar poate fi si foarte placut...

11. bianka:  asi dori sa stiu ce se poate face pt a trata secretiile vaginale am facut tratament dar degeaba si in timpul actului sexual am inceput sa am usturimi……..multumesc!

R: cred ca ai nevoie de un consult ginecologic si de un tratament prescris in functie de rezultatul examenului de secretie vaginala.

 12. M Diana M: As avea s eu o intrebare, de ce unii barbatii prefera sexul anal si cum se poate face fara durere???Va multumesc,o zi buna.

R: pereferintele sexuale difera in functie de persoana. e o experienta pe care o descoperiti singuri, daca va doriti amandoi asta...

13. Otonis:  Cum pot reprima acest libido acut care-mi fura serios din timpul de odihnă, mai ales că se agravează pe zi ce trece, ţinându-mă de o saptămână treaz ?! Şi consistenţa spermei este mai apoasă faţă de obicei, şi are un gust tare ciudat. Să-mi fac griji, sau o fi de la ţuica cu care mă încing frecvent în anotimpul ăsta friguros ?! Am văzut în noua ecranizare xxx a “Blondele largi” că se strânge organul genital cu o sârmă. La ce ajută ? Tipul de la închirieri mi-a spus că-i pentru erecţie, când partenera de sex e urâtă, şi nu stimulează fizic penisul. Aşa-i ? Mulţumesc !

R: nu cunosc termenul de’ libido acut’, te rog sa fii mai explicit. exista in sexshopuri niste inele care se pun la baza penisului dupa ce atingi erectia si ajuta la pastrarea erectiei. au sens daca ai probleme de erectie.

14. anya:  buna! de cateva luni am dureri in partea dreapta jos, dureri pe care le-am observat la 7-10 zile dupa menstruatie. Mentionez ca am fost la ginecologie, iar la ecografie mi-a gasit un chist pe ovarul drept foarte micut, mi s-a dat ca tratament 3 luni de anticonceptionale(microginon) ca sa il elimin! urmeaza sa ajung la ecograf sa vad daca l-am eliminat(desi nu prea cred daca durerile sunt la fel), mentionez ca durerile sunt tot mai accentuate,iar apa calda imi usureaza durerea! e normal sa am astfel de dureri din cauza unui chist micut/? sau sa fie alta problema….apendicita sau stiu eu ce?! un sfat ?? Va multumesc!

R: durerile sunt de cateva luni, deci poate fi un sindrom inflamator pelvin. ecografia si examenele infectioase ar trebui sa puna diagnosticul. poate fi durere de la ovar. nu pot spune fara sa-mi spui analizele exacte. nu cred ca e apendicita, ea e usor de diagnosticat de orice medic chirurg si ginecologul si-ar fi dat seama.

15. 3lla:  as dorii sa stiu care ar putea fi consecintele inceperii vietii sexuale la 13-14ani? va rog din tot sufletul s ma ajutatzi

R: atata timp cat folositi corect prezervativul, nu iei vreo boala cu transmitere sexuala si nu ramai gravida, nu exista consecinte nefaste. Dar mai bine astepti pana cand corpul tau atinge maturitatea sexuala.

16. oana: daca folosesti prezervativ poti ramane insarcinata

R: daca il folosesti corect, de la inceputul actului sexual si nu se rupe (si se rupe doar cand nu e pus corect) nu poti ramane insarcinata.

17. toxika: cum pot sti daca mai sunt virgina fara ca sa ma duc la medic? astept raspunsul multumesc:*

R: daca ai inceput viata sexuala ar fi mai bine sa te duci la un consult ginecologic. daca nu ai inceput-o, esti virgina.

18. razvy: Buna ziua Dr. Catalin Belinski am si o problema mai mare sau mai mica….de un an de zile cand este o fata prin preajma mea imi curge un lichid incolor si la contact cu chiloti se albeste(un fel de spuma)si inainte de a face dragoste mi-se intampla chestia asta si ma termin foarte rpd:(….am 18 ani……Va rog sa imi spuneti ce as putea sa fac

R: un examen de secretie uretrala sau spermocultura.

19 emilia: buna ziua.am si eu o intrebare am un copil de 3 ani si m-am hotarat sa mai fac unul.dar de 3 luni nu am mai ramas e vreo problema?adica sa imi fac griji

R: cartile spun ca pot fi probleme atunci cand nu ramai gravida dupa un an de contact sexual neprotejat.

20. ditu: cum sa nu mai ejaculez asa repede? in 1min jumate sunt gata

R: ai nevoie de un consult andrologic. trebuie sa faci un examen clinic si analize specifice.

21. deeacpm:  buna ziua. am o problema, de un an si jumatate a inceput sa imi curga o secretie alba si groasa.dar nu si in perioada de menstruatie... am fost la multi medici ginecologi si mi sa zis ca acea secretie este un lichid rau care il elimina corpul,deoarece nu mai are nevoie de el.  am facut tratamente si multe altele,dar tot degeaba :(( ma puteti ajuta ? va rog. la revedere

R: ati facut vreodata un examen de secretie vaginala?

22. Andrey:  Buna am si eu o problema am 18 ani si penisul meu masoara 13 cm in erectie si vreau sa aflu va mai creste sau nu sincer sa fiu inca nici fizic nu prea mam dezvoltat abia acum parca incep a ma dezvolta fizic

R: e posibil sa mai creasca.

23. madalina: am boala polichistica renala si varsta de30 de ani am un copil de 6 ani si mai doresc unul care sunt riscurile in conditia in care am aflat de boala dupa ce am nascut

R: dat fiind faptul ca este o boala genetica, o aveti din nastere, indiferent cand ati aflat de ea.problema este daca diagnosticul este boala polichistica renala sau rinichi polichistici. in primul caz riscul unei sarcini este real.

24. diana: ma numesc Diana.acum 3 saptamani am facut sex neprotejat baiatul nu a ejaculat in mn dar nici nu s’a sters bn cand a bagat-o dupa ejaculare .e posibil sa fiu insarcinata ?

R: e posibil.

25. NICU : AM 59 ,AM AVUT PROBLEME CU RINICHII,{ELIMINARI,FREGVENTE DE CALCULI}se poate ca din aceasta cauza sa scada foarte mult apetitul sexual,iar cand totusi se realizeaza ,ejacularea e foarte rapida, Ce se poate face, Va multumesc.

R: nu exista nici o legatura intre calculii renali si apetitul sexual!

 26. dora:  am si eu o inrebare,de ce sau din ce cauza nu am chef sa fac sex si atunci cand o fac nu ajung la orgasm? care poate fi problema

 R: ar trebui sa incepi cu un consult endocrinologic.

27. de3a: cum pot scapa de cosuri…..viata sexuala am inceput-o dar astea tot nu mai dispar..ma puteti ajuta.Va multumesc!

R: exista pe www.relitatea.net la sectiunea specialisti un medic dermatolog, care stie sa va raspunda la intrebarea asta.

28. dana:  am si eu o intrebare. un uter retrovers dupa nastere mai revine la normal?

R: este un diagnostic anatomic, nu apare din cauza sarcinii sau a nasterii.

29. mihaela:  buna ziua.am o durere in partea dreapta jos,uneori si in partea stanga si ma doare si spatele si parca mi se lasa durerea in picioare.nu e o durere permanenta dar mie frica:(.despre ce poate fi vorba?multumesc.  R: cel mai probabil e o durere ce pleaca de la coloana vertebrala, dar ai nevoie de un consult clinic. incepe cu medicul tau de familie.

30. anonim:  buna ziua..am si eu o intrebare care ma tot framanata de un an de zile…hmmm…mi-am inceput viatza sexuala acum un an si ceva dar de atunci eu nu am ajuns in acele momente de placere maxima niciodata desi iubesc enorm de mult baiatu.De ce,care este motivul???astept un raspuns,va rog mult

R: adica n-ai avut orgasm?

31. me:  am nevoie de un raspuns cat mai apropiat de realitate daca se poate…UM am avut o pe 2 octombrie…am intretinut relatii sexuale pe 8 octombrie…pe 10 …11…si 18 octombrie…in noimebrie nu a mai aparut menstruatia…..pe 8 noiem mi am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv…..pe 12 noiembrie am fost la control si eram insarcinata in 4sapt si 6 zile….daca e sa calculez dupa UM,18oct ar fi data ovulatiei…dar la ecografie sarcina iese ca fiind instalata pe 8 oct….cam in jurul carei date s a instalat sarcina…sau cum trebuie sa interpretez??pentru Dr. Catalin Belinski, multumesc mult!!…ast un raspuns cat mai repede

R: obstetricienii calculeaza varsta sarcinii incepand cu ultima mestruatie si nu cu ultima ovulatie!

32. Miki:  Nu ma satisface deloc! Dar ne intilnim de 1 an jum. si tot nu am primit nimic placut…ma iubeste tare, dar eu deja nu. Traim impreuna si simt ca as dori sa-l schimb. Ce sa fac?

 R : cred ca multumirea in viata sexuala e un aspect extrem de important al relatiei. stai de vorba cu el si incercati sa gasiti impreuna o solutie.

33. caporalul:  femeia incepind de la 55 ani, mai are plàcerile pt a se darui sexual ca si inainte de sa zicem: 40 de ani??? gindeste la sex zilnic?? sau deloc?? và multumesc femeile cararora le raspundeti…

R: placerea sexuala exista cu o intensitate mai mare sau mai mica, la orice varsta.

34. Anonimaa:  Suntem de aproape 2 ani impreuna…dar am o nedumerire…pe langa gelozia mea IMENSAA…El imi zice ca ma iubeste dar uneori simt ca nu e asa pentru ca face lucruri fara inteles…daca eu ii cer ceva nu are sa`mi dea dar la o prietena de a sorei lui are…si multe altele…ce credeti ca ar trebui sa fac?:(  Va multumesc`!!!

R: cred ca o relatie trebuie sa se bazeze pe increderea reciproca. daca ai incredere in el, ce sens are gelozia, daca n-ai incredere ce astepti de la relatia asta?

35. supliment:  domnule doctor ce parere aveti despre “herbal viagra” ?  dauneaza ea chiar daca este fabricata doar din plante naturale ?

R: ai auzit de cazul mutu? tot plante chinezesti a luat. problema cu plantele este ca NIMENI nu controleaza compozitia chimica exacta. deci poate dauna...

36. miki:  buna,am si eu o problema am facut injectii in vagin si acum nu mai am ciclu ce sa fac?

 R: injectii in vagin??!

37. georgy:  salutare!am o relatie de 1 an si o luna cu un baiat si cu el mi-am inceput viata sexuala.pana akum numai el “munceste”in pat…si de la o vreme imi spune sa facem schimb de roluri…dar pur si simplu nu pot,imi este jena…rusine…nepricepere.el spune ca nu este adevarat si k pot dar nu vreau.am ajuns sa ne certam pe tema asta…el spune ca intr-o relatie nu trebuie sa munceasca numai unu.dati-mi un sfat.nu stiu cum sa scap de jena asta.

R: e o chestie pe care trebuie sa o simti ca sa o faci. nu are legatura cu experienta.poate ca el nu te face sa simti asta.

38. alexa:  Buna ziua,  “Pentru Catalin Belinski: Cum trebuie tratate problemele erectile?“  Am un bebe de 3 luni jumatate si alaptez,nu mi-a venit perioada ciclului,dar am avut contact cu sotul meu,nu am folosit prezervativ,dar nu a ejaculat in interior,as putea sa imi pun semne de intrebare?Astept un raspuns.Va multumesc

R: teoretic nu.

39 elena:  buna ziua am si eu o problema care ma macina si nu gasesc raspuns poate mi-l puteti da dumneavoastra.Sant ampreuna cu sotul meu de 11 ani si nu reusesc deloc sa-mi dau drumu o data cu el si de cele mai multe ori deloc cu toate ca ami face toate placerile.Intrebarea mea este care ar fi problema?

R: va deranjeaza ca nu ajungeti in acelasi timp la orgasm sau nu aveti orgasm?

40. georgiana:  sunt virgina si mia bagat putin penisu in aparatu genital,prietenu meu a zis ca nu a ejaculat. exista riscul sa raman insarcinata?

R: mi-a bagat putin penisul in aparatul genital e o exprimare extrem de vaga.ati facut sex vaginal, adica?daca da poti ramane gravida chiar daca a ejaculat afara

 41. andra:  As dori sa stiu daca anticonceptionale Yasmine sunt cele mai bune … si daca s-ar putea lua fara consult..mentionez ca nu am mai luat pana acum.Va multumesc

R: nu existe cele mai bune in general, exista cele mai bune pentru tine, deci nu-ti recomand sa iei anticonceptionale fara consult ginecologic!

42. monik:  as vrea sa stiu si io de ce imi curg mereu secretii si au un miros naspa trebuie sa ma spal pe zi de 3-4 ori daca puteti sama dati niste sfaturi ce as putea sa fac fas fi foarte recunascatoare uneori mie jena sa fac dragoste cu iubitul meu din cauzaca sunt umeda aproape tot timpul.va rog ajutatima si pe mn.mltumesc

R: ai nevoie de examen de secretie vaginala si consult ginecologic.

43. bianca:  domule doctor ce as putea face ca tot timpul si daca fac si daca nu fac sex imi curge un lichid galben ce asi putea in privinta asta…?

R: acelasi raspuns ca 42.

44. carmen:  Vreau sa stiu si eu daca este in regula faptul ca sotul meu se termina greu?Facem dragoste cam o jumatate de ora si el nu se termina.Pana nu si-o freaca singur nu reuseste sa se termine.Astept raspuns.

R: nu exista o durata ideala a actului sexual si o modalitate ideala de a ejacula.

45. Barbie:  La 16 ani e prea devreme sa imi incep viata sexuala?

R: cu siguranta nu, daca tu simti ca-ti doresti asta si il iubesti.

46. maria:  eu i-au anticonceptionale de 2 ani si pt prima oara si-a dat drumul in mine se poate intampla ceva?va rog sa-mi raspundeti sunt disperata

R: daca iei anticonceptionale nu vei ramane gravida. daca iei de 2 ani anticonceptionale fara intrerupere ai nevoie de o pauza. vorbeste cu ginecologul tau.

47. geobody:  am 20 de ani si am probleme cu ejacularea imi dau drumul mult prea repede mi-am inceput viata sexuala de la 12 ani si nu stiu ce sa fac?  ce imi recomandati

R: ai o relatie stabila (min 6 luni)? aveti un loc al vostru unde sa faceti dragoste?de cand a aparut problema? a existat si la celelalte partenere?

48. ionescu daniela:  domnu dr acu 4luni mam cauterizat de o rana de col cu laseru .vreau sa stiu daca voi mai avea astfel de probleme pe viitor.acu urmez tratament cu ovule colpodrohile 3luni si am mai luat progesteron 3luni ,.dupa tratament vreau sa raman gravida este bine/? va multumesc. o zi buna .

R: e posibil sa mai aveti in viitor. nu stiu ce este colpodrohile!

49. lara-aaa :  Buná ziua as dori citeva informatii despre contraceptivul Regevidon 21 + 7,avantage dzavantage  merci

R: nu luati contraceptive fara consult ginecologic, indiferent de avantajele si dezavantajele lor teoretice!

50. ariana:  Am si eu o intrebare si nu e de gluma pt ca am 30 de ani (femeie in toata firea)si tocmai ce m-m impacat cu fostul meu prieten de acum 10 ani, desi suntem ca si soarecele si pisica ,sexual vorbind e perfect nu m-am simtit niciodata asa bine ,ca dupa fiecare orgasm plang isteric ca nu ma poate oprii ,e ciudat va repet nu am mai patit asa ceva dar dupa ce am realizat ca se intampla de fiecare data cu el m-am hotarat sa ma documentez,ca e ciudat .

R: poate ca intensitatea trairilor e foarte mare si plansul isteric de dupa va calmeaza. va recomand un consult psihologic.

51. carla:  daca iau anticonceptionale de 5 luni,am luat de fiecare data pastila la timp nu am gresit,4 luni mi a venit dupa 28 zile ciclul,la a 5..inca nu si a trecut ziua 28(cand trebuia sa mi vina,spatele ma doare si burta un pic asa)..este posibil sa mi vina in timpul celor 7 zile de pauza dar chiar si a 6,a 7 zi?

R: pot fi mai multe cauze. consulta neaparat un ginecolog.in timpul tratamentului cu anticonceptionale ciclul ar trebui sa fie regulat.

52. paula :  Pentru Catalin Belinski: Cum trebuie tratate problemele erectile? Buna! As avea o problema cam mare pentru mine,mica ptr dvs. am fost la medic si mi-a prescris macmiror ovule, nizoral ptr mine si partener si pimafucort la fel ptr amandoi. am inceput de ieri,marti,tratamentul,insa ar trebui sa imi vina menstruatia sambata.ce sa fac?intrrup tratamentul si il reiau dupa menstruatie?sau continui? mentionez ca folosesc si anticonceptionale yasmin

R: nu puteti sa faceti tratamentul in timpul ciclului. il reluati dupa de la zero si nu aveti contact sexual decat cu prezervativul pana nu terminati tratamentul.( partenerul va termina mai repede tratamentul)

53. DANY:  DOMNULE DOCTOR CUM SE POT REZOLVA PROBLEMELE DE ERECTIE? EJACULEZ FOARTE REPEDE , NU POT SA INTRETIN UN RAPORT SEXUAL MAI MULT DE 2-3 MINUTE VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT. VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!!!

R: aveti nevoie de un consult andrologic.

54. alina:  Buna ziua! va rog din suflet ajuta-ti-ma:(. va rog din suflet, cat mai repede, ca imi vine sa innebunesc:( am o relatie cu prietenul meu, de 1 an si 6 luni, si, nu am facut.o deloc pana acum, si eu si el suntem virgini, si acum 2 seri, am incercat sa o facem, dar fara prezervativ, si, nu s-a intamplat nimic, nu m-i s-a rupt, nici mie, nici lui ata, si nu a bagat-o de tot, si lui i-a venit sa ejaculeze, si cand a simtit asta, a scos.o repede, si a ejaculat pe pat. e vreun rissc sa fiu insarcinata? sau sa nu mai fiu virgina? va rog Domnule doctor, ajutati-ma:(. va rog, daca nu puteti sa.mi ras[undeti prea repede, [alina1193]e id-u meu. va implor ajutati-ma:( regret enorm ce s-a intampalt intre mine si el, stii ca a fost neprotejat.

 R: probabil ca nu.

55. ana:  Sunt casatorita de 7 ani am avut o relatie frumoasa insa odata cu trecera timpului am inceput sa facem sax mai rar chiar o data sau doua ori pe luna .Nu am vorbit cu el despre asta dar ma gandesc ca poate mai are pe cineva la serviciu deoarece nu lipseste de acasa Se simte raceala in cuplu

R: si de ce nu vorbiti cu el asta, de ce nu-i spuneti ce va doriti si ce va face fericita?

56. minodora:  buna ziua ,am si eu o intrebare intre mine si sotul meu nu mai exista orelatie sexuala de mai mult timp,suntem inpreuna de 7 ani [nu avem copii].

R: care-i intrebarea?!

57. Vane:  Va rog lamuritima si pe mine vis a vis de problema virginitatii…sunt virgina am 20 de ani si doresc sa raman asa pana ma voi casatori.Care sunt consecintele ma refer la dezvirginare,adica cu cat inaintez in varsta durerea va fii mai mare sau care este lucrul negativ in toata aceasta poveste?!Astept raspunsul dumneavoastra!

R: nu exista niciun lucru negativ in asta, e chiar frumos si de apreciat cum ganditi.

58. andreea:  as vrea sa stiu de ce nu simt nimic in timpul actului sexual? de ce nu simt cand termin? va multumesc

R : n-ai simtit niciodata, cu niciun partener ? ce varsta, inaltime, greutate ai ?alte boli ?probleme hormonale ?ciclul regulat ?dureri la contact ?e o problema complexa, e nevoie de un consult ginecologic, in primul rand.

59. ramona:  miam inkeput nu de mult viata sexuala,as vrea sa stiu daca imi intarzie cateva zile,o sapt menstruatia as putea fi insarcinata?sau daca imi vine menstruatia atunci nu sunt?pentru ca nu mam protejat:|

R : daca nu te-ai protejat poti fi insarcinata.

60. Andreea:  de trei luni ami intarzie menstruatia si am foarte putin nu cum aveam inainte si am facut un test de sarcina si mia iesit ca nu sunt insarcinata, dar de atunci mia cam crescut burta si mananc chiar foarte mult este posibil sa fiu insarcinata ca testult lam facut seara si poate nu a iesit si ma dor si sanii tare astept un raspuns

R : fa un consult ginecologic de urgenta ! e posibil sa fii insarcinata si trebuie sa aflii asta cat mai repede.

Noi ii multumim domnului doctor pentru contributie si speram ca raspunsurile sale va sunt de folos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da, mersi. Eu ma refeream la barierele dentale (cu arome si diverse texturi) folosite in cunilingus, nu ca sa imi "conserv" dantura. raised eyebrows

| psiholoaga a răspuns:

Acum am citit si celelalte intrebari/raspunsuri. Geniale!laughing

| IoanaBogdana a răspuns:

Am o prietena si a facut prima oara sex la 13 ani. e normal asa ceva?

| Dizzydizz a răspuns:

Am 18 ani, sunt foarte suparacioasa de fel. Vreau sa scap de asta, dar nu stiu cum as putea.

| Grasutza a răspuns:

Buna.Sunt impreuna cu prietenul meu de 1 an si jumatate.Cu el mi-am inceput viata sexuala numai ca, tot timpul exista o problema, desi avem parte de preludiu si desi ma simt excitata in timpul actului sexual "imi pierd cheful" desi el se straduieste sa ma fac sa ma simt cat mai bine, nu pot si indiferent cat asi incerca...ma plictisesc... Ce asi putea sa fac sa simt si eu placerile sexului?

Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna am 13 ani si acum o luna pe 12 sau 13 nu stiu exact big grin mi-a venit o secretie maronie eu am vazut doar doua zile dar s-ar putea sa fi curs 3 zile. m-am interesat si s-ar putea sa fie menarha dar nu sunt sigura
mentionez ca...
aveam niste pete mici rosii pe corp ca niste blande
nu m-a durut nici un pic
am secrtia alba
deci estemenarha sau poate fi altceva se exclude ginecologul! sunt pudica si cu mama. dar teoretic e menarha
si o a doaua intrebare in ce sens pot creste daca voi fi ''femeie''? sunt o persoana f mica de inaltime 1. 40 pot creste in inaltime?
asta a fost tot va multumesc pentru timpul acordat si pentru tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce raspunsuri v-a dat, raspunsuri cu alte intrebari.
De exemplu anonimul ala care intreaba cum sa excite o fata. La ce ati mai intrebat de varsta, conteaza varsta? E clar ca e pus pe fapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aseara m-am iubit ca fostul si cred ca si-a dat drumu in fundulet e posibil sa raman gravida

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum o saptamana m-am iubit ca fostul si cred ca si-a dat drumu in mine in fundulet pot ramane gravida? noi nu ne-am protejat va rog sa ma ajutati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oana: Buna seara! mereu am o secretie vaginala...nu stiu cum sa scap de ea.si intrebarea este : aceasta secretie dauneaza baiatului, poate sai apara ciuperca sau ceva de genu? va rog am nev de raspuns urgent! va multumesc frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule doctor, nu-i mai invatati prostii p saracii copii. spuneti-le ca dragostea(sexul) se face dupa casatorie

| Gabriela_2162 a răspuns:

Buna am 14 ani. Mie imi curge o secretie alba mereu adica nu se mai opreste menstruatia imi vine regulat. Dar de ce ovulez in fiecare zi inainte si dupa menstruatie, e normal

| rapidistarapid a răspuns:

Daca in ziua 31 de la ciclu prietenu ma atins fara prezervativ si a bagat-o de cateva ori dar nu mult doar putin pot ca sa raman? el era excitat si ud de la lichidul ala ce il secreta la inceput cand se excita. eu nu am ciclu regulat. dati-mi un sfat. va multumesc.

| rapidistarapid a răspuns:

Pentru domnul doctor va rog sa ma ajutati. Daca in a 31 zi de la ciclu am avut contact cu prietenu, dar numa ne-am jucat si el era excitat avea lichid din ala cum secreta baietii la inceput cand se excita si a bagat-o de cateva ori dar nu cu totu, pot sa raman gravida? Eu nu am ciclu regulat, saptamana asta ar trebui cam sa imi vina. nu mai stiu ce sa ma fac, dati-mi un raspuns, va multumesc.

| dany1braila a răspuns:

As dori si eu sa stiu unde pot gasi un stomatolog bun in bucuresti imi puteti spune va rog frumos.

| ioanapapusik a răspuns:

Buna, am o problema mi.a venit problemele acum 5 zile si mi.a durat doar cateva ore s, a oprit sh dupa seara iar mi.a venit imi curge un sangee ff desqis la culoare... mentionez cu 3 saptamani inainte am avut relatiie sexuala neprotejata. oare e o posibila sarcina? oare mai este vorba despre o posibila sarcina daca mi.a venit ciclul?
poate fii sarcina pe ciclu?

| valentin_9242 a răspuns:

Salut, am 14 ani.
Intr-o zi mi-a venit o idee proasta si m-am masturbat.Seara am simtit o durere l-a testicoul drept, iar apoi la orice atingere sau miscare brusca ma doare testiculul drept si un pic cel stang. acum simt o durere pe teava cand merg.
Ce sa fac? este normal ce mi se intampla?
Va rog din suflet sa ma ajutati! Si nu radeti!

| CiocarlanElena a răspuns:

Of...am 15 ani si mi-am inceput viata sexuala acum o luni si ceva, prima data a durut era normal, dar doare si acum, nu am facut-o de prea multe ori de 4-5 ori, este ceva normal sau poate fii o problema m-ai grava? va rog ajutati-ma!

| vadyck a răspuns:

Buna ziua, domnule doctor daca fameia este in exctaz la maxim sh ejaculezi in ea este vreo probabilitate s nu ramina insarcinata? Multumesc anticipat!

| niculicii a răspuns:

Pentru Catalin Belinski.am si eu o intrebare daca nu ai menstruatie regulata doar estimezi cand ar trebui sa iti vina, mi s-a intamplat ultima oara sa imi vina la sfarsitul lunii, apoi luna urmatoare ma asteptam sa imi vina la fel dar spre surpriza mea mi.a venit dupa ce am facut dragoste cu prietenul meu asta fiind pe la jumatatea lunii intrebare mea este contactul sexual sau momentul cand te exciti grabeste menstruatia sau deregleaza ceva? astept raspuns va multumesc!

| Alex1994 a răspuns:

Alex: Pentru Catalin Belinski: Daca in timpul unui act sexual baiatul ejaculeaza afara si dupa rea actul sexual sunt sanse mari ca persoana in cauza sa ramana insarcinata?