| exstylo a întrebat:

Dragi membri,

m-as bucura sa ma puteti ajuta si sa-mi spuneti care sunt abreviatiile corespondente (semnificatia) pentru reteta mea de ochelari?
Va multumesc anticipat!

fpd_1 = 32.2,
ep = 26.2,
et = 1.2,
efsfin = -4.9,
efsdn = -7.4,
etmax = 3.7,
etmin = 1.2.
Sunt aceste lentile SF, CIL sau AX?

Cu drag,
exstylo

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Astea nu sunt abrevieri sunt calcule pentru ochelarii tai, dupa care doar un optometrist ti-i poate lucra.
SF este sferic
CIL - cilindric
AX - axul central

| exstylo explică (pentru Violleta2022):

Oh draga Violeta, multumesc pentru raspunsul rapid.
Problema este ca tocmai optometristii, cel putin cei in Germania ca si cei din USA (GOGGLES4U) nu pot sa inceapa nimic cu aceste date.
Se folosesc aceste abrevieri numai in Romania? Care ar fi atunci corespondentele in sistem international, care le vedem la 99% din retete?
Iti multumesc, cu drag!

| Violleta2022 a răspuns (pentru exstylo):

Bineinteles ca se folosesc numai in Romania, doar sunt abrevieri ale cuvintelor romanesti.

| exstylo explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru. raspuns. Intre timp am reusit sa gasesc corespondentele standardizate.