| Annnonimm a întrebat:

Duminica seara am descoperit pe deget doua urme precum o muscatura de liliac, m-am gandit ca poate a intrat in liliac ratacit in apartament dar nu am vazut nimic cand m-am uitat in jur.Nu stiu ce sa fac, ma sperie groaznic acele urme pe deget.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Te doare? ce simptome ai? Trebuie totuși să te duci la doctor să îi arăți și să îi spui ce ai. Trebuie să te dezinfecteze. Oricum dacă nu e mușcătură de liliac poate fi de altceva.

| Annnonimm explică (pentru Anonimuserr):

Nu ma doare mimic si nu am simptome(siptomele de rabie apar aproximativ dupa o luna-doua) dar ma sperie ingrozitor faptul ca nu stiu ce m-a muscat, stiu ca in Romania nu sunt cazuri de lilieci sa intre in case si sa muste oamenii dar totusi daca din intamplare era unul in casa ma gandeam ca il descoperea cineva din familie.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Annnonimm):

E în regulă atunci. Dacă nu ai nimic Orice medic întreabă dacă simți ceva ciudat dacă te doare ceva. Ba mai sunt cazuri, aici te contrazic. O cunoștiință de-a mea a fost mușcată de lilicei dar stătea la etajul 10. În orice caz sunt cazuri extrem de rare. Sper să nu fie și cazul tău. Dă-te cu spirt acolo dezinfectează.

| Annnonimm explică (pentru Anonimuserr):

Da suntem ceva cazuri dar rare stiu ca liliecvii musca in cazul in care incerci sa pui mana pe ei sau ceva de genu, eu stau la etajul 1dar nu stiu ce sa fac nu vreau sa fiu paranoic si sa ma duc la doctor mai ales ca medicul de facultate e putin cam indiferent si cam te trateaza cu tupeu.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Annnonimm):

NU e nici o problemă atunci. Stai liniștit/ă că totul e sub control.

| Annnonimm explică (pentru Anonimuserr):

Mersi de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine se aseamana se adunalaughing)

De unde ti-a venit idea cu liliecii?
Aia ies doar noaptea...si traiesc in intuneric...de obicei in locuri abandonate. posibil sa fie un chit chit.

| Annnonimm explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca am tot citit in ultimul timp despre rabie si cazuri din America unde oamenii s-au trezit cu vreun liliac in casa si cum unii lilieci sunt purtatori de rabie iar cum eu am anxietate de aici pleaca totul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Annnonimm):

La noi in tara nu prea e rabie decat la vulpi si cazuri rare de caini...

Aia e in America la mii de km man...nu la noi...

Iti recomand o vizita la pshiholog

| Annnonimm explică (pentru anonim_4396):

Da, am multe probleme cu anxietatea si nu vreau sa ma duc la medic pentru ceva ce e poate doar in mintea mea.Mersi de ajutor.