| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, as vrea si eu paririle voastre. O sa vi se para prea lunga aceasta poveste, dar poate unele sau unii dintre voi ati trecut prin asa ceva. Sunt impreuna cu logodnicul meu de aproape 5 ani. Si acum nu demult am avut un incident neplacut pentru amandoi.Intr-o seara am intrat in istoricul de la google si am vazut ca el s-a uitat pe diferite site-uri de videochat cu femei si a cautat poze cu femei goale. Eu nu i-am zis pe moment nimic, inca am asteptat ca sa vad daca ma va minti.A trecut cam o saptamana si de atunci in fiecare zi se uita la acele site-uri, nu i-am zis nimic pana cand nu i-am pus aceste intrebari: Te uiti din cand in cand la siteu-ri de genu? El mi-a raspuns ca nu, ca el nu este interesat de alta ca doar pe mine ma vrea.Nu i-am zis nimic atunci, l-am intrebat ca ce face acum? El mi-a zis ca se uita pe facebook la mine cat sunt de frumoasa.Iar a doua zi l-am verificat din nou, si am vazut ca nu s-a uitat la nici o poza cu mine si din contra s-a uitat la femei goale.Cand m-am intalnit cu el a doua zi i-am aratat istoricul si a zis ca nu el s-a uitat la acele site-uri dar dupa cateva minute a recunoscut. L-am intrebat de ce s-a uitat la acele femei? Mi-a zis ca a fost curios ca femeile goale sunt frumoase,chiar m-a pus pe ganduri.M-am gandit ca asa ceva nu se poate.daca mereu imi zice ca el nu mi-ar face asta acum de ce a facut-o? I-am zis sa-mi spuna daca s-a plictisit de mine,dar sa nu-mi bata joc in felul acesta.El mi-a zis ca ma iubeste foarte mult si regreta ca m-a mintit. Trec foarte greu peste cele intamplate probabil pentru ca de-alungul relatiei cu acesta m-a dezamagit foarte tare,eu nu asa l-am cunoscut. Pentru unii se pare normal,dar pentru mine nu este asa.I-am spus ca : Pentru mine doar el este singurul barbat pe care-l doresc,n-am nevoie de curiozitati ca pur si simplu nu-i vad rostul,daca eu nu am interesul de alti barbati el de ce este curios de alte femei goale ( mentionez ca el este primul si ultimul barbat cu care am facut dragoste, dar pentru el nu eu sunt prima),atunci eu care am avut in viata mea un singur barbat,el care a vazut atatea femei goale de ce mai este interesat si de altele? Nu inteleg,m-a dezamagit. Poate pentru unii vi se pare normal ca de la toata lumea asta aud ASA SUNT BARBATIIEste un raspuns banal,pentru ca nu se potriveste pentru toti barbatii pentru ca sunt barbati care nu ar face asta sunt sigura.Iar, el de ce sa fie curios in halu asta de alte femei,cand imi spune mereu ca ma iubeste foarte mult asta asa simt si eu, dar pur si simplu nu inteleg ce s-a intamplat. Pentru voi ce inseamna a fi curios de alte femei/barbati? Pentru mine nu acesta este raspunsul la cele intamplate. Lucrul care ma doare extrem de mult este faptul ca MI-A ZIS CA SE UITA LA MINE DAR, EL SE UITA LA ALTE FEMEI. FEMEI GOALE. Pentru ce? Ce rost are acest lucru? Pana la urma am aflat ca se uita pe acele site-uri dupa ce pleca de la mine. Unii ne-au propus sa mergem la psiholog sa vorbim deschis ca poate ne-ar ajuta, dar eu am zis aceste fapte nimeni si nimic nu m-ar putea face sa-l uit si sa trec peste.Pur si simplu nimic, i-ar pentru mine despartirea nu este o solutie.As mai vrea sa spun ca el mi-a zis ca de aceea m-am mintit ca sa nu ma supar pe el,dar el nu s-a gandit nici un pic ca eu pot afla acest lucru,si dupa spusele lui am concluzionat ca DACA NU AS FI AFLAT EL INCA SI IN ACEASTA CLIPA S-AR UITA LA FEMEI GOALE.Iar,cand aduc din nou cele intamplate el mereu imi zice ca iarasi despre asta vorbesc,ca nu pot sa trec odata peste, iar el parca de fiecare data ar fuge.El crede ca daca o aduc in discutie inseamna ca nu vreau sa-l uit, credeti-ma as uita daca as putea dar peste 3 saptamani imi vine din nou si din nou sa vorbesc despre asta pentru ca nu inteleg ce s-a intamplat cu el,dar nici el nu ma poate lamuri pentru ca tot timpul alte raspunsuri nu aud decat: Am fost curios, Asa sunt barbatii. Va rog sa-mi raspundeti sincer si asa cum credeti voi, chiar am nevoie de niste sfaturi.

9 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

In primul rand cucoano, tu NU ai nici un drept sa ii invadezi intimitatea si sa ceri socoteala pentru actiuniile lui, acest drept il au doar PARINTII LUI iar tu NU FACI nici cat negrul de sub unghie in fata lor. Doar pentru ca e logodnicul tau NU ai dreptul nici macar sa ii atingi lucrurile, ai auzit? daca se ascunde de tine uitand-use la alte fete e clar ce femeie sacaitoare, banala, enervant si deranjanta esti, se vede din intrebare. MI mila de bietul tau logodnic.

In al doilea rand OMUL NU este proiectat sa fie monogam NIMIC NU garanteaza ca el va sta cu tine toata viata, poate ii se scoala si te insala, pentru ca OMUL este insetat de cunoastere si sa dai o viata intreaga la aceeasi gaura e nasol.

Inceteaza cu circul asta ieftin ca il bagi la spitalul de psihiatrie cu atitudinea ta de lunatica inculta si inchisa la minte, RUSINE RUSINE, in locul lui imi luam lucrurile si ma caram cat mai departe de tine inainte sa ma omori de viu psihic si sa ajung la psihiatrie. sarmanul de el, sper sa fie suficient de istet sau macar un prieten de-al lui cu o gandire obiectiva sa il sfatuiasca sa pelce naibii de langa tine, cine si-ar dori asa femeie scarnava, iritanta, toanta care iti scoate ochii fiindca s-a uitat la poze cu femei goale, JALNICO

| Kaℓi a răspuns:

Parerea mea este ca faci prea mare tragedie din asta. Chiar daca par banale cuvintele alea, totusi, asa sunt barbatii! poti sa-i opresti sa se uite pe strada, la o femeie frumoasa? sa admire o actrita? asta nu inseamna ca nu te iubeste pe tine.
Si tot strict parerea mea, e ca si tu ai facut cel putin doua greseli: prima, ca i-ai verificat istoricul si a doua ca ai permis ca aceasta problema sa nu mai fie doar intre voi doi ("Unii ne-au propus sa mergem la psiholog sa vorbim deschis ca poate ne-ar ajuta").

Mai in gluma, mai in serios, sa-ti spun si care ar fi chestia care m-ar fi deranjat pe mine ca femeie, mai mult decat greseala lui in sine: "Pana la urma am aflat ca se uita pe acele site-uri dupa ce pleca de la mine."
big grin

| mihai69 a răspuns:

Frate, dacă așa îl bați și pe el la cap cum ai scris aici, nici nu e de mirare că se uită la alte funduri și pe tine te „liniștește" spunând că nu o face.
De ce o face de fapt? Cine știe? oricum, pot să-ți spun că pentru mine de exemplu e doar curiozitate, dar o curiozitate care se mulțumește doar cu privitul, nu aș vrea să trec mai departe și / sau să cunosc su să am vreo relație cu vreuna dintre femeile goale pe care le admir pe ici pe colo.
În plus, trebuie să înțelegi și (MAI ALES!) să accepți că oamenii sunt diferiți - nu orice faci tu aș face și eu sau invers, nu tot ceea ce ție nu îți place, nu place nimănui ș.a.m.d.
Trezește-te! nu mai suntem în evul mediu.
În plus, la faptul că i-ai încălcat grav intimitatea te-ai gândit vreo clipă? L-ai întrebat ce părere are el despre asta?!? Hm?

| neutrino a răspuns:

Tu este prea pretentioasa si nerealista. Niciodata pamantul nu se va roti in jurul tau, iar tu nu vei fi cea mai frumoasa femeie, pentru simplu motiv ca asa ceva nu se poate. Si chiar daca acest lucru ar fi popsibil, ispita nu ai cum sa i-o iei!

| Staind a răspuns:

Sugestia unora cu psihologul e o idee buna, mai ales ca ai zis ca despartirea nu e o solutie. Consilierea premaritala iti poate clarifica ce si cum. La fel cum iti poate clarifica de ce iti tot vine sa vorbesti de asta dupa 7 secole de la "eveniment". Se vede clar ca te deranjeaza si ca esti geloasa. Ai zis ca "nimeni si nimic nu te-ar putea face sa uiti". Nu e nevoie sa uiti, ideea e sa intelegi de ce au loc unele lucruri, si cum poti sa faci sa nu te mai simti asa.
Sfaturi nu-s in masura sa-ti dau, is prea pe din afara cu logodna..ma depaseste rau. Dar cum am zis, ca-mi place sa ma repet, psihologu' poate fi o alternativa benefica.
Si legat de dezamagiri, astea ni le provocam singuri pentru ca avem asteptari nerealiste de la cel de langa noi. "Nu asa l-am cunoscut", te-ai gandit ca poate pana acu' ai avut o imagine deformata in ceea ce-l priveste?

| AnnaBella19 a răspuns (pentru Staind):

Va multumesc, pentru raspunsul dumneavoastra. La,, nu asa l-am cunoscut'' m-am referit la faptul pana acuma nu a facut asemenea lucruri cu mine si nu m-a mintit asa de tare. As mai vrea sa spun ca l-am intrebat daca i-ar fi placut sa fac asta vreodata cu el.Mi-a zis ca nu.Si i-am spus Ce ti-e nu-ti place altuia nu-i face. Regreta, il vad pe el. Niste prieteni ne-au zis ca ar trebui sa uit pentru ca nu m-a inselat.Inteleg acest lucru, si i-am spus ca daca m-ar fi inselat probabil asa m-ar fi mintit ca si acum pentru a nu ma pierde.Sau pe viitor daca se va mai repeta toate astea, el tot asa m-ar minti pentru a nu ma supara.Sunt sigura. Probabil mi-e frica sa nu trec inca odata prin asta, sau m-am gandit ca voare mi-am pierdut incredere in el ..cateodata ma gandesc cand imi spune ceva (ma minte voare sau nu ma minte). Cred ca acesta este motivul pentru care nu pot sa trec peste.Acest lucru parca ma blocheaza.

| Staind a răspuns (pentru AnnaBella19):

Pricep, e paranoia, e de doi lei, nu e dragut sa o simti. Dar, ii dai motive sa te minta ca sa nu te supere, pentru ca stie ca reactionezi putin mai mult decat e nevoie. Mintindu-te se scuteste si pe el de discutii sufocante. Mintindu-te, neincrederea ta in el se accentueaza. Asta o sa te faca si mai posesiva, o sa crezi ca se uita dupa toate, ca nu te mai vrea, ca sta cu tine din mila si tot asa. Indraznesc sa presupun ca esti putin dependenta de el. Daca gresec, te rog sa ma ierti. Faptul ca esti nesigura pe tine iti provoaca frica asta. Asta e o chestie ce necesita rezolvare, pentru ca o sa se deterioreze relatia, usor si sigur. Azi istoricul, maine telefonul etc. Nu e placut sa te simti ca intr-o inchisoare langa omul pe care se presupune ca-l iubesti(ma refer la el). Nu intelege gresit, nu spun ca esti sufocanta, dar se poate ajunge la asta si e posibil sa-l pierzi la un moment dat.

| anonim_4396 explică (pentru AnnaBella19):

Ca o adaugare. Nu cred ca esti jalnica pentru modul in care gandesti/simti, asa cum am vazut in comentarii. Probabil ai avut experiente care te-au ranit, inainte de el, si asa mai departe, e de inteles. Probabil asa esti construita tu, dar nu e un capat de lume. Te poti slefui daca iti doresti si simti ca e nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce minte de curca "daca eu nu ma uit la alti barbati, el de ce sa se uite la alte femei" laughing. Nevoile lui nu au legatura cu actiunile tale, Bubulino. Nu ii poti spune ce sa simta, ce sa-i placa, ce aer sa respire. Ce poti face, in schimb, e sa incerci sa-ti folosesti tarna aia de pe umeri si sa intelegi ca ce face el e perfect normal. Nu inseamna ca nu te iubeste, nu inseamna ca te insala, nu inseamna ca nu e omul de care te-ai indragostit. Inseamna doar ca e un barbat normal pe care il atrag si alte lucruri si ca si le satisface intr-un mod nevinovat. Cum sa fii geloasa pe niste poze? Cat de debusolata sa fii sa spui ca nu asta e barbatul de care te-ai indragostit!? Cand te-ai indragostit de el oricum habar nu aveai de cine te-ai indragostit, bai, fato. Oamenii iti arata doar ce vor ei sa-ti arate, zici ca te-ai nascut in munti si ai trait printre animale.

Da, te-a mintit. Dar avand in vedere cat de limitata esti in gandire si ce orizonturi limitate ai, nu e de mirare ca a facut-o. Sa-i reprosezi atata timp o chestie atat de nevinovata nu inseamna decat ca esti dusa cu pluta.

Inteleg ca te-am jignit dar nici nu meriti altceva, sincer. Fa un efort si asimileaza informatia asta: barbatii nu sunt atrasi de femei goale pentru ca nu si-ar iubi sau nu si-ar respecta partenerele. Barbatii sunt atrasi de femei goale pentru ca sunt programati genetic sa fie asa. Asa sunt ei facuti, la fel cum un caine va alerga dupa tine daca o iei la fuga asa si un barbat se va excita cand va vedea o femeie atragatoare. Dar asta nu inseamna nimic si orice femeie inteligenta stie ca doar pentru ca un barbat se excita cand vede alte femei nu inseamna ca o va si inseala. Intelege ca ce face el nu are nici o legatura cu tine si ca tu nu ii poti impune lui ce sa simta. Nu ii poti spune ce muzica sa-i placa, ce mancare sa-i placa sau ce hobby-uri sa aiba. Lumea nu iti spune ca "asa sunt barbatii" ca sa-i ia apararea, cum percepi tu, lumea spune asta pentru ca asa functioneaza barbatii. Iar tu nu ii poti schimba, nu le poti spune ce si cum sa simta, ce sa le placa si ce nu.

Ca sa-ti mai spulber visele, el dintotdeauna a fost asa si intotdeauna va ramane la fel. Tu ai descoperit asta dupa cinci ani. SI s-a ascuns pana acum pentru ca stie ca tu esti limitata si egoista si ca nu ai intelege anumite lucruri. Tu esti cea care il faci sa se ascunda, prin lipsa ta de intelegere si permisivitate. Si prin mentalitatea asta de la tara.

Un psiholog nu ar strica. Dar du-te singura, sa fii geloasa pe niste show-uri erotice e semn clar ca ai o problema.