| c0pil1n a întrebat:

Dupa ce am dat jos aparatul dentar am primit 2 gutiere.
Au trecut 3 ani de atunci si in primul an le-am purtat noapte de noapte iar apoi am redus la o singura noapte pe saptamana apoi la o zi pe luna.
Mi s-au rupt ambele gutiere, inainte sa imi pun aparatul aveam strunga intre toti dintii.
Pot sa se departeze din nou dintii daca nu le mai port gutierele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Normal. Tot tratamentul depinde de tine acum. Munca ortodontului a fost făcută, acum de tine depinde cum întreții rezultatul.
Gutierele sunt sfinte. Ți-a recomandat ortodontul sa reduci pana la o zi pe luna? Eu nu cred.
Trebuia sa Asculți 100% cum ai fost sfătuit.

| Wr3nch a răspuns:

Vorbesti cu dentistul si te lamureste