| Hehehelp a întrebat:

Buna!

Mi-am dat aparatul dentar jos săptămâna trecută, iar in aceeași ședința mi-au lipit pe spatele dinților de sus și de jos niște sârme subțiri.
Azi am fost sa îmi iau și gutierele, dar mai spre seara mâncam o acasă și am mușcat in ea și am impresia ca mi-am dezlipit sarma de pe un dinte de jos. Am următoarea programare in 6 luni și nu vreau sa ii spun mamei ca deja am rupt ceva pentru ca nu au trecut nici măcar 2 săptămâni.
Sarma este dezlipita de pe un dinte de jos din fata, iar sarma este pusă de la canin la canin și mă gândesc ca dintele fiind in mijloc nu ar trebui sa migreze deoarece dacă dinții de lângă nu migrează nu ar trebui sa rămână și cel care s-a dezlipit de sarma in loc? Mai ales ca port și gutierele. Credeți ca este urgent și trebuie sa fac o programare sa îl lipească sau pot sa aștept mai mult timp ca sa fac alta programare? O sa migreze din vina unui singur dinte?

Va roog trebuie sa știu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Da, dintele respectiv se poate mișca pe 3 planuri, nu doar stânga dreapta. Adică față spate, și jos sus. Sfatul meu este să te programezi mâine, pentru că oricum va dura o săptămână până te primește.

| Sophieka a răspuns:

Inseamna ca nu te intelegi suficient de bine cu mama, sau aceasta iti reproseaza mereu ceva, din moment ce ai temere sa ii spui.

Nu esti vinovat pentru ceea ce s-a intamplat...Mereu se intampla cate ceva si asta e, daca s-a intamplat, trebuie rezolvat.

Daca ai banii tai, de la alocatie sau indiferent, un 200 lei, ai putea sa apelezi la medicul sau clinica la care ti-a fost pus si sa le spui urgenta ta si ca ai nevoie sa te prezinti la ei.
Dar daca nu poti merge singur / a, atunci trebuie sa-i spui mamei.

| haileewatson a răspuns:

Da, e urgent si trebuie sa mergi la dentist sa iti lipeasca sarma la loc acolo unde s-a dezlipit. Se lipeste imediat, doar ca trebuie sa mergi cat mai repede.

Daca nu porti sarmele si gutiera, dintii se vor muta in pozitia in care au fost inainte sa porti aparatul dentar.

Vand in vedere ca sarmele vor fi purtate toata viata, ai grija cand musti din fructe sau alimente tari. Ar fi de preferat sa le tai inainte.