| Georgiana95 a întrebat:

Dupa ce dentistul mi-a pus o substanta pentru a-mi omori nervul ce trebuie sa mai faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut. O sa iti moara nervul mai repede. Intr-o zi de obicei e gata si o sa simti jena. Daca mai ai si o infectie te doare. Cand vei merge data viitoare dr o sa iti dea jos pansamentul care tine acolo pastila de arsenic (stii ca asta ai in gura, da?!). Dupa care va scoate nervul mort umbland cu acul pe canal. Un ac subtire si in spirala pe care nervul se rasuceste (foreaza la nivel mic big grin ). Apoi va intra cu un ac mai gros putin care nu te va durea dar te va deranja putin de tot (ai senz ca te racaie). Apoi urmeaza o plomba de canal. O baga cu o sarmultitza ce iti va ramane in locul nervului, pe care rasuceste un antiinflamator. Apoi astupa gaura umpluta cu pansamentul ala cu o plomba. Cand iti fixeaza pansamentul pe canal sa stai cuminte chiar daca simti un mic disconfort, fiindca trebuie sa ajunga pana in capatul canalului. Si gata. De data asta nu te mai doare nimic, doar simti cum se lucreaza.

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

După ce a omorât nervul, îl va scoate cu nişte acuşoare subţiri, pe care le tot răsuceşte in locul respectiv. Nu doare deloc, dacă asta te interesează. Apoi ţi-o plombează. Şi gata! Să nu-ţi fie frică! Dacă raspunsul meu îl consideri incurajator cât de cât, votează-l (cum doreşti)! Succes!

| CosteaVlad a răspuns:

Cred ca nu mai face nimic altceva, decat iti pune un fel de plomba si gata. happy Dar este posibil sa procedeze asa si daca vrea sa-ti scoata nervul. Dar stai linistita, indifernt de ce-o sa-ti faca, din moment ce ti-a bagat substanta aia ca sa-ti omoare nervul, n-o sa te mai doara deloc. Uneori nervul mai moare si singur, si uneori dentistul poate verifica lucrul asta cand iti apasa pe mijlocul cariei cu instrumentul ala, si te-ntreaba daca te doare. Asta e faza cea mai naspa, si de regula se face la-nceput. Dar in rest nu-i bai. big grinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti pune plomba, iar substanta cu care ti-a omorat nervul se numeste arsenic, nu-i asa ca are un gust ciudat?laughing

| nykgio a răspuns:

Pune plomaba si gata happy

| stavgiku a răspuns:

Mai bine nu-ti spun, vei afla singura...