| RAY a întrebat:

Ce faci cand ai slabit cu greu dar ai recâștigat greutatea? Aici putem discuta si filozofic, trebuie sa incerci din nou?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Sigur ca da,e o lupta continua,toata viata, dupa ce slabesti trebuie sa te mentii, trebuie sa fii constant in asta, nu perioade scurte de reusita, apoi perioade de esec si decadere.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, a slabi pe termen lung e mai greu decat a renunta la heroina.

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Te contrazic, dar nu esti departe de adevar.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Ba da, din statistici reiese ca mai multe procente renunta la heroina pe termen lung decat slabesc pe termen lung. Baga un Google Translate cu http://www.mkatan.nl/......e-afvallen

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Surse:

Slabit:

Mann, T. 2007. Medicare’s search for effective obesity treatments: diets are not the answer. Am Psychol 62, 220–233; Brownell, K.D., 2010. The humbling experience of treating obesity: Should we persist or desist? Behaviour Research and Therapy 48, 717–719 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20691330/; Jones, L.R. 2007. Lifestyle Modification in the Treatment of Obesity: An Educational Challenge and Opportunity. Clinical Pharmacology & Therapeutics 81, 776–779; NIH Technology Assessment Conference Panel. Methods for Voluntary Weight Loss and Control, 1993. Ann Intern Med 119, 764–770; Gossop M, 2003.

Heroina:

The National Treatment Outcome Research Study (NTORS): 4-5 year follow-up results. Addiction 98, 291-303; Termorshuizen F 2005. Long-term outcome of chronic drug use: the Amsterdam Cohort Study among Drug Users. Am J Epidemiol. 161:271-9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15671259/

| StrongHeart a răspuns (pentru doctorandus):

Asta pentru ca nu vor sa slabeasca.De heroina esti cam fortat sa te lasi la un moment dat daca mai vrei sa traiesti.Cu ingrasatul nu e asa, daca nu ai un surplus sever de kilograme, o sa traiesti bine mersi destul, nu perfect sanatos, dar nu o sa simti urgenta aia sa slabesti ca un dependent de dava.

| Mosotti a răspuns:

Depinde, totul e sa te mantii la o greutate care sa nu deranjeze fizici ca sa nu ai probleme, de ex daca maximul la mine e 80 si pot slabi la 70, si iar iau pana la 80 nu e problema, ma mentin in range asta ca sa nu trec pragul critic unde ma deranjeaza fizic.

Ca daca sunt mancau de de toate, nici vorba sa am speranta ca daca am slabit raman asa.

De ex azi noapte am mancat 580 g cozonac Boromir cu ciocolata si rom, pai ce draci slabire sa sper sau sa ma mentin asa? 2300 Kcal a avut. Un cozonac de 450 g si inca ceva din celalalt. 4112 Kcal peste zi am avut.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie intai de toate sa mergi la medic sa iti faci analize.Iar daca esti sănătos pur si simplu a nu mai mănânci atat.
Stiu ca este destul de greu sa renunți la mâncare sau la anumite pofte, dar trebuie sa alegi.

| Celcestietot a răspuns:

Trebuie sa devii mai strict!

| alina2k18 a răspuns:

Ce as face eu?
Pai ma duc la cersit laughing sa strang bani de gastric sleeve ca doar aia imi mai ramane daca pun la loc 37 kg laughing in afara ca sigur dau in diabet laughing)
Otherwise tu vii la mine si in 3luni te slabesc 20 kgwinking astazi fac somon salbatic la cuptor, am un fileu de 700grame din Lidl, cred ca ne ajunge la amandoi laughing eu mananc gol si tu cu broccoli si morcovi babywinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă acea greutate la care ai ajuns este una nocivă pentru sănătatea ta sau dacă pur și simplu este important pentru tine acest aspect al greutății corporale, atunci da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe de o parte probabil motivul pentru care ai slabit nu a fost destul de bun/important. Ai nevoie de ceva real in care chiar crezi ca sa mentii o greutate sanatoasa. Faptul ca râde Simion Ghighescu de tine ca ai gușă este posibil sa nu fie destul. Apoi este o problema si cu "dieta"(si aici ma refer la sensul englezesc al cuvantului, adica nu regim ci stil de viata alimentar). Trebuie sa mananci chestii care iti plac dar au putine calorii. Practic sa mananci cat mai putin cat e destul sa nu duci foamea. Daca iti place ce mananci nu ar trebui sa ai dificultati. Trebuie sa incerci din nou? Ei bine asta este singura solutie pentru a mai slabi vreodata. Dar trebuie sa te gandesti bine de ce si daca te vei mentine. Decat sa slabesti 20kg in 2 luni pentru un eveniment si apoi sa te ingrasi la loc mai bine nici nu mai slabesti in prima faza. Tu trebuie sa te gandesti "vreau sa ajung la greutatea X si asa sa raman toata viata", asa si cand vrei sa te lasi de o adictie, nu zici "ma las azi", intentia este "vreau sa scap de dependenta si apoi sa ma mentin asa si sa nu mai revin la ce fusese". Motivele tu le stii, poate pentru sanatate, poate pentru sport, poate longevitate, poate pentru cineva drag sau poate doar vrei sa iti placa mai mult cum arati. Sau poate orice altceva. Dar trebuie sa iti pese in mod real de acel motiv.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Iti spun
1, numai fac restrictie de alimente rele
2, numai limitez cantitatea de mancare
3, numaratul caloriilor
4, numai fac sport ca inainte
astea sunt cauzele balantei caloriilor
din cauza si la covid 2 luni in casa, apoi cu pandemia asta mi-a crescut anexitatea, gusa ca gusa dar grasimea abdominala este rea pentru sanatate, nu cea de pe fund, picioare, tot asta se duce prima daca ai doua mese pe zi, la ora 10 si ora 16

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cine este Simion Ghighescu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Un nume inventat.