| sweetkiss4u4ever a întrebat:

Dupa parerea voastra ar trebui sa mancam mult si rar sau putin si des?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

3 mese (sanatoase si rezonabil de sa) pe zi si 2 gustari; mestecat incet si masa trebuie sa dureze cel putin 20 de minute; astfel creierul are senzatia de saturare; altfel se simte infometat si stocheaza in grasime rezerve pentru zile negre...

| Minks a răspuns:

Mult si des.

| fluturas a răspuns:

Putin si des

| sweetkiss4u4ever explică:

Se pare ca raspunsurile voastre sunt impartite. oricum eu mananc cand mi-e foame si cat vreau asa ca...

| cosmina05 a răspuns:

Sincer,eu mananc cand mi-e foame si pana ma satur.insa cel mai bine cred ca e sa mancam mult si rar.

| Orbithh a răspuns:

Putin si des este perfect! daca mananci mult si rar te infometezi repede...asa ca putin si des

| Patry a răspuns:

Eu mananc Putin si des, dar totusi e mai bine mult si rar! happy Pa-pa!

| PerfectlyImperfect a răspuns:

Cum simti tu laughing.
Adica, damn, nu mananci pana simti ca explodezi straight face.

| deadea23 a răspuns:

Logic ca mult si rar pentru ca altfel stomacul se suprasolicita.

| StarMagda a răspuns:

Putin si des

| oana_9748 a răspuns:

Putin si des

| Dootzy a răspuns:

Daca mancam mult si rara o sa ne tina de foame tot ce am mancat ca am mancat mult,iar putin si des e acelasi lucru, dar mai bine sa mananci de multe ori cate putin, decat sa te duci sa mananci de 3 ori cat un cal si sa te doara burta.

| rahelyta a răspuns:

Putin si des(aprox 5 mese pe zi).

| Inna65 a răspuns:

Putin si des!

| MaDuTzZuL a răspuns:

Mult si rar; P

| EroR a răspuns:

Sincer eu am probleme cu stomacul din cauza ca am mancat numai ce era nesanatos, acum trebuie sa tin regim si doctorul mi-a spus sa mananc putin si des.

| filatel a răspuns:

Depinde cum îți este regimul alimentar. Daca te-ai deprins să mănânci la anumite ore ale zilei atunci urmezi acest regim. Iar dacă te-ai deprins să mănânci mai des atucni iarăși ar trebui să respecți un anumit regim alimentar. E bine ca mancarea să fie diversificată. Fără exces de grăsimi, sare, zahăr etc Și fără exces de un anumit produs alimentar. Spre exemplu: dacă mănânci fructe, poti manca cât de des vrei tu iar dacă mănânci fructe de un anumit fel iarăși îți poate dăuna - depinde de organismul tău. În concluzie tu ar trebui să hotărăști vrei să mănânci mai des hamburghere și alte prostii și să zici că nu ai mâncat mai nimic dar te îngrași. Sau mănînci normal dimineața, la amiază și seara știind că dimineața mănânci mai putin, la amiază mănânci pe săturate și seara mănînci iarăși mai puțin(mâncarea fiind diversificată, bogată în vitamine minerale... și ce îi mai trebuie acolo creierului și mușchilor). Totul cu măsură.