| andreea_7821 a întrebat:

Cum ar trebui dupa parerea voastra sa fie un prieten adevarat?

8 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Un prieten adevărat trebuie să fie întotdeauna alături de tine, să-ţi asculte problemele pe care le ai, având răbdare şi încercând să-ţi dea un sfat folositor şi să te ajute cu o vorbă bună, şi nu în ultimul rând, cu o îmbrăţişare sinceră ( de care oricine are nevoie atunci când simte nevoia de consolare şi afecţiune). De asemenea, un prieten adevărat ar trebui să fie întotdeauna sincer cu tine, indiferent de conjunctură. Subiectivismul nu trebuie să existe într-o prietenie adevărată, iar de materialism nici nu se pune problema. Un prieten adevărat ar trebui să fie mereu dispus să te ajute când ai o problemă (moral sau financiar- dacă are posibilităţi), să nu te critice şi să-ţi spună în faţă lucrurile care îl deranjează la tine, decât să te bârfească.
O zi bună!

| AG a răspuns:

Ar trebui sa fie o persoana care te intelege, care nu te judeca si care te accepta asa cum esti. Cu defectele si calitatile tale. Ar trebui sa fie persoana careia sa ii poti impartasi orice secret fara a-ti fi frica de consecinte. S-ar mai aplica si regula"daca il sun la ora 3 dimineata ar fi gata sa ma ajute"

| heartslow a răspuns:

Sa nu te vorbeasca de rau pe la spate,sa-ti fie loial/loiala, sa iti vorbeasca deschis despre parerile lui/ei fata de tine, chiar daca sunt in contradictoriu cu parerile tale.As si mai multe,"conditi" pentru un prieten/a adevarat/a, dar astea is cele mai importante, si sa stii ca nu prea gasesti niste oameni cu aceste calitati, majoritatea is pe interese.E aproape imposibil sa gasesti asa ceva, eu sincer nu am un prieten/a adevarat/a.
Sunt fericit ca te-am ajutat:X, funda?

| UnuSimplu a răspuns:

Buna.Un prieten adevarat e cel care e alaturi de tine si la bine si la rau.care daca ar avea 5 lei (si ar fi ultimii lui bani) ti-i i-ar da tie.care daca il suni la ora 04:00 sa te ajute cu ceva.te-ar ajuta.Am un prieten adevarat(l-am sunat urgent intr-o zi.vino pana la mine ca am o problema.trebuie sa mergem pana la mine la tzara.am plecat cu masina in secunda 2 a zis "DA NORMAL CA MERG".pe drum a sunat-o pe maicasa.mama vezi ca ma duc cu Andrei pana la el la tara.vin maine) am fost Colegi din clasa 1.la liceu pana in clasa a 10-a, la fotbal impreuna la aceeasi echipa5-6 ani) Sper ca te-am ajutat sa-ti faci o idee.O zi buna

| ada_3462 a răspuns:

Un prieten adevarat ar trebui sa fie alaturi de tine si la bine si la rau, dar sa iti spuna si cand gresesti nu sa spuna mereu ca tu ai dreptate.

| Ruxi_8811 a răspuns:

Cred ca toata lumea ar trebui sa aiba un prieten adevarat, fiindca pur si simplu fara unul nu ai mai avea pe umarul cui sa plangi, cui sa-i spui toate problemele, sa-i ceri sfatul, ajutorul. Nu cred ca conteaza aspectul fizic, fiindca ce e dedesubt conteaza. El ar trebui sa-ti fie mereu alaturi, chiar daca distanta, poate, va desparte, dar veti gasi mereu o cale. El nu ar trebui sa rada de problemele tale, ci, desigur, sa incerce din rasputeri sa le rezolve. Sa nu se creeze certi fara sens, fiindca el stie ca amandoi veti regreta dupa. Cam greu de gasit un astfel de "specimen"...big grin Noroc!

| ana_7298 a răspuns:

Un prieten adevarat ar trebui sa iti citeasca sufletul nu mintea ar trebui sa fie langa tine indiferent ce ti se intamnpla

| CristiVssMămăligă a răspuns:

Hmm...Un prieten care te sustine si te ajuta intotdeauna,care iti pastreaza secretele,care are timp sa te asculte mereu, care nu te barfeste, un prieten care iti accepta deciziile indiferent de situatie.