| Eirina a întrebat:

Dureri menstruale dar fara ciclu.

Buna, am 23 de ani, sunt casatorita si am o viata sexuala activa. Luna trecuta am facut sex neprotejat de mai multe ori cu sotul meu, chiar si in perioada ovulatiei. Am ciclu menstrual neregulat. Dar mereu imi vine in ziua in care simt dureri sau maxim a doua zi. Acum imi intarzie mentruatia deja de vreo 5 zile, tot de vreo 5 zile am dureri menstruale continue insa fara sangerari. In a doua zi de cand am inceput sa simt aceste dureri am avut o mica sangerare nesemnificativa si cam atat. Testele de sarcina imi ies negative. Ce ar putea fi? A mai patit cineva? Sa ma astept la o sarcina desi testele sunt negative sau ar putea fi o dereglare? O sa trec neaparat si pe la ginecolog, dar pana atunci as vrea niste pareri. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai minim 2-3 săptămâni de la contactele neprotejate? că altfel degeaba faci test că tot negativ iese

| Eirina explică (pentru Adry05):

Da, am aproape 3 saptamani

| Adry05 a răspuns (pentru Eirina):

Eu tind să cred că e doar o dereglare. vă doriți un copil? că dacă nu, mai bine ai trece pe pastilă sau ceva formă de protecție...

| Eirina explică (pentru Adry05):

Am luat contraceptive pana acum 3 luni, le-am lasat pentru ca ne dorim un copil. Multumesc pentru raspuns?

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu zic ca e prea mare coincidenta ca sa nu fie vorba de o sarcina. Mai asteapta putin si apoi mai faci un test

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina exista mereu daca o faceti neprotejat

Chiar daca pana acum ai ``avut noroc`` si nu ai ramas gravida

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data daca nu iti doresti inca un copil!

| Eirina explică (pentru Teo29):

Am scris mai sus ca imi doresc un copil.