| Radandam a întrebat:

Durerile la coloana poate veni si din punct de vedete psihologic? Ca te gandesti ca ai ceva....si chiar sa iti dea acele simptome? Eu am patit-o de cateva ori cu alte probleme si cand am ajuns la medic nu aveam nimic dar acasa eram sigur ca voi avea ceva grav si acolo nu.Ati patit vreo chestie de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da. Se numeste fibromialgie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Majoritatea oamenilor au probleme cu coloana, îți recomand să ceri părerea unui alt medic, să nu te bazezi niciodată pe un diagnostic pentru că și medicii mai greșesc.

| Nume6 a răspuns:

Înseamnă că ai ipohondrie.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Tu iti controlezi corpul. poti intr-adevar sa iti adaptezi starea in functie de preferinta si asta se poate reflecta si in starea fizica pe care o ai. Deci da, daca simulezi o durere de cap se poate sa o resimti si ai o stare naspa toata ziua.

| JulyDreams a răspuns:

Cand ai dureri, psihicul poate sa le amplifice. Atentia se duce pe durere si o percepi altfel.
Daca nu te doare continuu, poti sa ajungi sa crezi ca durerea e gata sa reapara in orice moment. Devii mai sensibil la senzatiile respective.