| SaveTheNature a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti doar daca va pricepeti.
Astazi m-am lovit la coloana, in zona gatului.Pe scurt:M-am ridicat cu putere din sezut in picioare si am dat cu capul de o teava ( aveam casca, deci la cap nu m-am lovit deloc), Insa in ridecarea ceea puternica, ma a inceput sa ma doara gatul (dupa ceafa). Dupa cateva minute mi-a trecut. Insa cand am ajuns acasa si m-am pus in fata calculatorului, fara sa ma misc, a reinceput sa ma doara locul cu pricina( coloana, putin mai jos de ceafa).
Intrebarea este: In ce situatie ar trebui sa ma ingrijorez?( ce simptome ar trebui sa ma ingrijorez?
Acum ma ingrijorez putin pentru ca stiu ca nu e prea bine cand te lovesti la coloana. Dar daca era ceva grav probabil nu ma mai ridicam de jos.Se poate sa se simta in timp vreun efect?
Multumesc. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Lovitura este ca o compresie axiala de sus in jos--- ca sa se poata produce o fractura tasare a corpului vertebrei este nevoie o forta de compresie de 600kg! Daca de asta te temi, nu-i cazul tau!
Insa, daca apar dureri permanente si pusee dureroase, du-te la medic.
Numai bine!

| SaveTheNature explică (pentru alessia5158):

Si apropo de unde stii treaba cu 600 de kg?tongue

| alessia5158 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am tratatele pe raft ( de pe vremea studentiei)--- mai deschid cate unul, la nevoie sau cand memoria imi face figuri!

| SaveTheNature explică (pentru alessia5158):

Am vazut ca ai funde multe in medicinabig grin Bravo te felicithappy
Medicina te ajuta mult in viata.CRed. Felicitari.
Si multumesc pentru raspunsbig grin

| C1pry7 a răspuns (pentru alessia5158):

Buna, daca te lovesti in marul lui Adam(scuip sange, dupa ce m-am lovit), ce se poate intampla? E URGENT

| alessia5158 a răspuns (pentru C1pry7):

Sper ca ai ajuns deja la un medic!

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Tu ai lovit casca de protecție de țeava aia, că așa rezultă, deci nu te-ai lovit la coloană sau a fost vorba de 2 lovituri legate de aceiași mișcare de ridicare, că nu am priceput bine?
Sau să te întreb altfel ce părți din corpul tău au venit în contact direct cu țeava aia?
Ai auzit de fotbalistul ăla, care a avut un accident și i s-a fisurat sau i s-a rupt o vertebră din zona gâtului și căruia i-au greșit operația și acum este paralizat?

| MMihai a răspuns:

În tot cazul mâine când mergi la muncă trebuie să vorbești cu șefii tăi și să le zici că te-ai accidentat și vrei să faci niște controale medicale.
Nu știu ce este acolo, la vertebrele tale, dar trebuie să faci cel puțin o radiografie, de fapt este vorba de 3 -4 radiografii și eventual și o tomografie.
Operație în zona aia este de evitat.
Poate trebuie un aparat gipsat o vreme.
Nu sunt absolvent de medicină, iar dacă un medic te vede cu ochii, nu ajunge, că nu vede prin piele și prin mușchi, fiind necesare determinări de laborator specifice.
Vertebrele se văd numai cu raze X, iar un eventual cheag de sânge, în zona creierului sau a măduvei spinării în zona gâtului cred că necesită o tomografie.

| SaveTheNature explică (pentru MMihai):

Nu ai inteles, in ridicare din sezu.m-am lovit.capul imi era protejat de casca.Insa m-am ridicat cu atat putere incat capul"a apasat pe coloana" mai exact mai jos de ceafa.
Deci la cap nu m-am lovit deloc.e exact ca si cum ti-ar cadea ceva foarte greu in cap, dar ai casca.Casaca iti protejeaza capukl, insa acea hreutate care pica iti apasa si pe gat si implicit pe coloana.

| MMihai a răspuns:

Cred că obligatoriu câteva zile ar trebui ceva gen aparat gipsat sau semigipsat ca să te oblige să menajezi zona, dar nu poate să îți pună aparat gipsat înainte de radiografii și de tomografie.
Trebuie să eviți mai multe zile orișice efort, dar asta îi întrebi tu pe medici, și îți vor explica ei.
Nu trebuie tratată cu dispreț problema, cum ai făcut azi, ca să nu se agraveze treaba.

| MMihai a răspuns:

@ alessia5158 a dat un răspuns fundamental incorect și fundamental greșit.
Forța se măsoară în kgf sau în N, în Kg se măsoară masa.
Nu am posibilitatea să estimez, cu ce forță ai dat tu cu capul de țeava aia.
Nu am habar ce era cu cele 600 de kg, dar dacă sunt date medicale prost copiate, este vorba de situații statistice și nu de cazuri particulare, iar elasticitatea sau lipsa de elasticitate a oaselor depinde de la persoană la persoană, de lipsa de calciu individuală, de diverse avitaminoze șamd, rezumativ: unul are oasele mai rezistente altul mai fragile, iar mediile statistice în cazuri particulare, nu au nici o valoare concretă.
O vertebră ruptă parțial, poate perfora măduva spinării.

Deci ușcheala la medici obligatoriu, să îți facă radiografii și tomografie!
Te-ai bucurat AIUREA, că ți-a dat o știre liniștitoare, dar nu este de joacă, cu așa ceva, iar cea ce este valabil statistic, nu se potrivește în fiecare caz particular în parte.
Este preferabil să faci aiurea niște controale, care în final să te lămurească, că te-ai alarmat degeaba, decât să tratezi cu dispreț problema, și să se agraveze.

| SaveTheNature explică (pentru MMihai):

Ai dreptate ca normal ar trebui sa merg si la medic.
I-am dat funda nu doar pentru ca m-a multumit pe mine.I-am analizat putin raspunsurile castigatoare( cele la care ea a primit funda) si aproape sunt din medicina.
Si sunt si corecte, pentru ca si eu cunosc putina medicina.Chiar si ea spune ca a terminat medicina.
Oricum la orice simptom mai neobisnuit o tai la doctor.( imi era teama sa nu patesc ceva ca Mihai Nesu)
Dar ma gandesc ca daca pateam ceva grav la coloana, nu ma mai puteam ridica de jos.
Sincer nu cred ca a copiat de pe undeva, dat fiind faptul ca raspunsul este destul de coerent.Si tinand cont de faptul ca a terminat medicina, e un motiv in plus.
Apreciez raspunsurile tale si implicarea ta.Si bineinteles ca iti voi lua sfatul in considerare si voi meerge la doctor,la primele semne mai neobisnuite.
Acum ma doare putin gatul(destul de putin,mi-a mai trecut)
Insa respir bine, intorc capul cu succes in toate directiile, imi simt mainile picioarele si toate degetele si extremitatile.NU mi-e greata, nu am temperatura.
Sper sa imi treaca pana maine.
Dupa parerea ta ce spui, ar trebui sa merg la urgente? sau se poate amana pana maine?

| MMihai a răspuns:

Când am dat răspunsul anterior nu am văzut dialogul tău cu @ alessia5158 @ și ce este valabil statistic nu se potrivește în fiecare caz particular în parte.
Poate ea este medic, dar măcar să faci o singură radiografie,
dacă nu vrei să faci 4 radiografii!

| MMihai a răspuns:

Unde să mergi acum la ora 23, ți-am mai dat un răspuns care nu a apărut, încă pe site, dar mâine să mergi să faci o radiografie.
Că ce te-ar afecta chiar 4 radiografii?
Nici iradierile în prostie, nu sunt bune, dar doza de radiații profesională // pentru fizicienii care lucrează zilnic, cu radiații, este destul de mare, comparativ cu doza de radiații pentru populație.
Și eu aș vrea pentru tine, să nu ai nimic, dar nici nu trebuie tratată cu dispreț problema!

| MMihai a răspuns:

Ți-am scris de 4 radiografii, dar poate ajung 2 sau 3 și nici nu trebuie să le faci pe toate în aceiași zi, dacă tu crezi că nu ai chiar nimic!
Radiografia din 4 poziții prindea orișice fisură sau plesnitură.
Eu nu știu, ce ai tu acolo!

| LgMihail a răspuns:

Cel mai bun sfat il da TPU, scris cu rosu pe pagina asta:
"va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament."

E foarte indicat sa te duci la un medic. Poate sa nu fie nimic. Adica, coloana ta a patit daune (lucru cert), dar nu esti de plastilina. Ai o oarecare rezistenta. Cu toate astea, iti sugerez ca o perioada (1, 2...5 zile) sa stai drept, intins, relaxat. In nici un caz la calculator intr-o pozitie defectuoasa.

Calciu e indicat in perioada asta, de asemenea.
Daca ai probleme in mobilitate, asta ar trebui sa te ingrijoreze un pic (sa nu poti executa anumite miscari, sa-ti trosneasca spatele cand te misti, etc.). Daca totul e ok si nu evolueaza si nici nu persista in astia cateva zile de repaos, din partea mea nu e panica. Daca in schimb se petrece contrariul, du-te la un medic.

Sper ca am fost de folos.
Pace, sanatate!