| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca cafeaua scoate calciul din organism? Cata cafea pe zi putem bea maxim? Ce alte bauturi sanatoase dau energie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

300 mg e doza zilnica recomandata (echivalentul a 3 cani de 150 ml).

| aimullah123 a răspuns:

Baga ceai verde. Mie imi da mai multa energie decat cafeaua. Beau 4 cani pe zi dar nu toate 4 odata

| Lucian2473 a răspuns:

Medicii recomanda consumul de cafea la adulti. Daca nu esti adult...asteapta pana te faci. Deci medicii recomanda o ceasca mica de cafea dimineata si una dupa amiaza. Atentie, dupa amiaza nu seara.

| Cristine9595 a răspuns:

Depinde de cat de multa bei si cat de tare e.Incearca sucurile naturale din fructe.

| smihai23 a răspuns:

Dacă bei prea multă cafea, e normal să te simți rău la un moment dat, dar nu cred că scoate la propriu calciul din tine.

| andreialinangh2003 a răspuns:

O variata este ceaiul negru. Pentru a beneficia de efectele pozitive ale cafelei trebuie sa bei intre 3-4 cafele dar ai grija sa nu faci supradoza de cofeina...ia cafeaua reduce absorbtia calciului in organism