| Maria_9329 a întrebat:

E adevarat ca, daca esti in forma si faci miscare iti imbunatatesti metabolismul si poti manca mai mult fara sa te ingrasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamaria_8127 a răspuns:

poti manca oricat daca tu consumi calorii mai multe decat mananci.

6 răspunsuri:
| valyb a răspuns:

Adevarat si fals. In mod natural daca faci miscare (nu doar mers pe jos) corpul consuma mai multe calorii decat daca ai merge cu masina. In cazul asta el trebuie sa isi refaca rezervele. Cat despre ingrasat, cred ca este fals.Metabolismul se imbunatateste, nu se schimba. Dezvolti rezistenta mai buna la stress, la boli, la oboseala, etc. Pe scurt: miscarea+imbunatatire metabolism este total opus cu mancat mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti pastra in forma, atat timp cat consumi, prin exercitii fizice, mai multe calorii decat au intrat in corpul tau pain mancare. Daca faci exact ceea ce ai facut pana acum, mancare + miscare, dar doresti sa mananci mai mult ai sa te ingrasi in mod sigur. Poate nu se va vedea acum, dar mai tarziu vei observa ca te poti ingrasa foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai ca iti vei mentine metabolismul treaz, dar vei avea si alta linie si vei fi supla chiar daca mananci!

| crissreiki a răspuns:

Da, insa intre anumite limite!

| adriana14 a răspuns:

da poti sa mananci orice cu masura ca si frantuzoaicele mananca putin si des si miscare multa

| Marina_3429 a răspuns:

in mare parte, da, daca tii corpul in continua alerta, el va arde caloriile non stop si va fi ok sa mananci ceva mai mult…dar sa stii si unde sa te opresti!