| dendendenis a întrebat:

Exista medicamente care iti schimba metabolismul, si aici ma refer la faptul ca il accelereaza si te ajuta sa poti manca mai mult si sa te ingrasi mai greu? Si daca da care sunt? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Veme a răspuns:

Cafeaua iti creste un pic metabolismul dar are efecte adverse. Hormonii tiroidieni iti cresc metabolismul, dar luati aiurea pot da moartea ca efect advers, deci nu m-as risca.
Singurul care-ti schimba metabolismul sanatos este sportul. Incearca ceva aerob. Spre exemplu alearga 10km de patru ori pe sapt. Sau inoata 3km de 3 ori pe saptamana. Fa asta 2-3 ani! Mai ales daca esti in crestere ti se vor dezvolta muschii si vor consuma mai multe calorii. Regleaza si pofta de mancare in timp si cu atat mai mult vei crede ca poti manca "orice" fara sa iei in greutate.