| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca nu mananci seara dupa 7 slabesti?
Daca da, care este motivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deeza a răspuns:

Unul din secretele slabirii este ca masa de seara sa fie cu 3-4 ore inainte de culcare (eu as spune cel tarziu la ora 19). Este preferabil ca la aceasta masa sa consumi:
proteine (peste sau pui la gratar),
legume sau
iaurt dietetic.

Se pare ca tot ce mancam seara, tarziu, se "depune", deoarece metabolismul este mai lent, suntem mai putin activi si nu reusim sa "ardem" caloriile din alimentele consumate seara. Daca vei manca ceva consistent la masa de seara, sunt sigura ca nu ti se va face foame. Succes!

19 răspunsuri:
| robyroby a răspuns:

Pai nu stiu cat de adevarat e, dar e logic.

Ceea ce mananci inainte de o ora de seara [ De exemplu 7 ] pana la ora la care te culci [ 23 de exemplu ] mai faci ceva efort si mai dai jos ceva, ceva. In schimb daca mananci inainte de culcare, in timpul somnului nu faci efort si uite ca nu mai dai jos, vine dimineata, mananci iar si tot asa...

Numai bine, Robyy.

| milliondollarslover a răspuns:

E adevarat, pentru ca mananci mai putinlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Motivul este ca organismului ii trebuie timp sa digere mancarea daca mananci pe la 7 apoi 10 stomacul tot seceta sucul gastric ca sa transforme asta in protenine etc daca mananci la ore recomandate /// nu ca eu as faceo//// sucul gastric e mai "puternic" astfel dizolva tot si mancarea nu se depune fiindca restul ce sucul gastric nu a putut dizolva se depune stiu si in termeni mai stiintifici daca dorestibatting eyelashes

| Bacemi a răspuns:

Pentru ca metabolismul tau functioneaza astfel mai bine. Cand noi dormim metabolismul functioneaza mai lent si din aceasta cauza trebuie sa ii dam cat mai putin de lucru.

| samantha a răspuns:

Da, este adevara eu nu mai manac dupa 7 de 2 ani, dar problema este ca daca te apuci de acest regim dupa cateva saptamani cand vrei sa manaci dupa 7 o sa ti se faca rau.Asa patesc eu nu mai pot manca dupa 7 ca mi se face rau si abia de Paste sau Craciun daca pot sa ciugulesc

| natalia_2288 a răspuns:

Da e adevarat dar si depinde ce maninci in timpul zilei. Dar motivul e cred ca ca stomacul nu lucreaza si nu are ce apsoarbe alimentatia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand dormi, metabolismul este redus la jumatate deci se depune aproape totul. dar daca seara mananci putin sau frugal, pana te culci, se digera.deci cat timp te odihnesti psihic, se vor odihni si organele tale.nu e cinstit cat timp tu dormi pe ele sa le pui la treaba.de aceea se spune ca; micul dejun il mananci singur.pranzul il imparti cu prietenii, iar cina da-o la dusmani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E adevarat. Dar iti dau un sfat: in cursul zilei mananca cite putin din toate. Nu omite nimic, mananca in mod normal, ca intotdeauna, nu te uita la calorii. Eu am slabit 5 kg in 2 luni...adica usor, sigur si fara sa bruschezi organismul

| AsU_2581 a răspuns:

Adevaru ca nu prea e bine sa papi seara... dar pana la ora 1 amiaza poti manca cat vrei ca nu te ingrasiwinkingwinkingwinking

| dany4 a răspuns:

Nu e adevarat, tot asa se spune ca daca mananci dupa 7 te ingrasi eu mananc la 9 si mananc si noaptea pe la 2-3 si tot nu ma ingras, am doar 57 de kilograme si am 20 de ani, asa ca eu nu cred

| david83 a răspuns:

Daca o luam logic categoric NU, nu slabesti.
Poti manca 10 portii de mancare la ora 18:30 si cu siguranta nu vei slabi.
Este recomandat sa mananci putin dar des. NU mult si rar.
Nu astepta sa te roada stomacu. Ai sa te imbolnavesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna,,, la mine a mers, aveam si eu kg in plus,, cam multe, si erau persoane care imi spuneau sa iau tot felul de medicamente, dar nu e deloc sanatos sa luam asa ceva, au efect cand le iei, dar dupa aceea putem avea mai multe kg decat inainte(depinde de organismul fiecaruia),,, si am incercat sa nu mai mananc dupa ora 6, primele 2 saptamana a fost cam greu, pana s-a obisnuit organismul, cand imi era foame seara mai luam cate un fruct, sau beam un pahar de apa,,, am inceput din aprilie si pana in iunie am dat 10 kg jos,,, in timpul zilei mancam cate putin din toate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama mea dupa ce a nascut a vrut sa slabesca.si s-a decis sa nu mai manance dupa ora 6 si a reusit.in 3-4 luni a slabit 10 kg pe care nu le-a mai pus inapoi. a facut si primele 10 zile clisma dupa ora 6.eu am incercat...si am reusit dar nu am mai putut pentru ca am inceput scoala si vin la ora 7 acasa si nu pot sa mai respect regula.am inteles ca sunt niste zile favorabile pentru slabit.adica, cand luna este in scadere daca incerci sa slabesti chiar vei reusi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am slabit 15 kg in 6 luni mancand fara prajeli si nu manacam dp ora 7 dar primele 3 saptamani te infometezi foarte tare sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu mai manac dupa ora 7, beau ceai verde, fac sport de 2 ori pe saptamana, cate 2 ore dintre care 2 ore de volei, j incerc sa beau multa apa cam cat pot slabi si in cat timp? rasp pls

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu manac la roa 7:25 de exemplu manac un ou fert si beau o cana cu lapte fert pe la ora 10:55 manac slata de varza cu pui la gratar pe la ora 12:45 manac oun mar si-o salata de frcte pe la... 4:00 manac; carne fearta si supa cu morcovi acesta este programul meu de mancare poate va fi de folos eu am mancat asa si am slabit 16 gr in oar luna jumate eu avem 70 kg?,,,,,,,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine eu am un pro satabilit de exemplu manac pe la 7:32 manac un mar si beau o cana de ceai pe la ora 10:7 manac o salata de varza apoi la ora 12:08 manac pui la gratar [de curcan] pe la ora 5:34 manac supa cu morcovi sper sa va.fie,,,de.folos eu am slabit. 15gr,, in doar, o.luna.juimate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine eu am un pro satabilit de exemplu manac pe la 7:32 manac un mar si beau o cana de ceai pe la ora 10:7 manac o salata de varza apoi la ora 12:08 manac pui la gratar [de curcan] pe la ora 5:34 manac supa cu morcovi sper sa va.fie,,,

| Popescu_8609 a răspuns (pentru dany4):

Asta pentru ca esti ectomorf sau mezomorf, de asta nu pui mai nimic pe tine.