| anonim_4396 a întrebat:

E adevărat că o femeie însărcinată poate pierde sarcina din cauza unei pofte culinare neîmplinite?
Cunoașteți cazuri?
...Și există vreo explicație medicală pentru aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/2U37WDc

| RAY a răspuns:

Teau luat deja poftele?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, m-a luat o teribilă poftă de viață. Cu topping de ciocolată.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Indragosteala asta fata te ingrasa

| Frank51 a răspuns:

Am auzit ceva povesti, dar personal nu prea cred.

| StrongHeart a răspuns:

Nu am auzit si mi se pare o aberatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cunosc cazuri.

Probabil explicatia e ca femeile, pe langa faptul ca au pofte cand sunt insarcinate, sunt si mult mai sensibile. Si daca nu ai dai sa manance ce are pofta, risti sa o faci sa planga si sa se supere si ii pui sarcina in pericol. Btw, asta e doar parerea mea, nu neaparat explicatia medicala. laughing

| MaryMaria333 a răspuns:

De asa ceva nu am mai auzit, ea pierde copilul daca nu manca deloc, nu daca se abtine de la mancarea preferata

| hacktek a răspuns:

Personal cred că e doar o legendă. Nu există nici o dovadă în acest sens.
...e doar un moft al femeilor, pe care îl exploatează la maxim atunci când se simt în centrul atenţiei.

| Freya1 a răspuns (pentru hacktek):

Nu stiu daca tu citesti ce scrii.
Nu stiu nici eu neapărat cazuri in care sa fi pierdut sarcina din cauza asta, dar nici tu nu ai avut sau nu vei avea vreodata vreo sarcina asa ca iti e simplu sa vorbesti.
Tu chiar crezi ca femei ii convine sa mănânce tot felul de rahaturi? Nu ai de unde sa stii tu cat de intense sunt anumite pofte si cat de rau iti e daca nu le mănânci si si dupa ce le mănânci chiar. Vorbesti ca sa nu adormi.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Că tot ai amintit... bunica mi-a povestit că unele femei mâncau var. straight face Cum să faci așa ceva?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai var in casa?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Lipsa de calciu...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, dar cert e că nu mureau vezi.Acuma daca înghiți o guma iti încălzește matele si mori laughing

| hacktek a răspuns (pentru Freya1):

Bunicii mei au prins foametea. Bunica era însărcinată şi mânca mămăligă cu coceni de porumb, o dată la două zile. A fost greu dar nu a murit. Nici nu a pierdut sarcina.
Dacă eu nu voi avea o sarcină, nu este relevant. "Pofta" ţine de EGO. Vrei neapărat CEVA, pe care să ţi-l pună la dispoziţie CINEVA. Dacă femeia însărcinată va avea poftă, să zicem, de îngheţată, niciodată nu va merge singură să îşi procure, ci va trimite pe bărbat sa i-o ducă. Deci îmi susţin în continuare părerea, cum că e un moft exacerbat.

| Freya1 a răspuns (pentru hacktek):

Pe vremea bunici tale femeia nici nu era întrebată dacă vrea sa faca sex, daca e până acolo dar in fine.
Ba da, mai sunt femei ce merg sa isi cumpere singure ce au nevoie.Nu toate femeile au nazuri si mofturi, ca nu langa toate poate sa stea soțul 24 din 24. Iar daca se intampla sa meargă ei sa ii ia o înghețată nu ii pica rangul, ca sa nu vorbim ca la majoritatea le e burta la gură si abia se ridică din fund.
Am mai vazut cazuri in care femeia era in 7, 8, 9 luni si cara sacoșe la greu si barbatul erau cu bicicleta pe lângă ea, acasa la căldură sau la crâșmă.Sau cazuri la tara cand femeia era cu ditai burta si trăgea la cap până se arunca jos ca nu mai putea sta in picioare si chiar ar fi culmea ca in situatiile de genul sa te ataci ca trebuie sa mergi până la colțul blocului sa iei o amărât de înghețată. Oricum, si copilul tau e acolo nu e vorba doar de ea.
Ba da are relevanță faptul că nu vei purta niciodata o sarcina.Pentru ca daca nu o vei face nu vei sti niciodata cum simti poftele,greata,cum ti se umfla picioarele,cum te dor spatele, cum duci treptat tot mai multe kg, cum ai dereglari hormonale si stari anapoda, cum stai cu frica atunci cand vine termenul sa naști ca nu sti cum va fi, cum trebuie sa ai grija la orce si de orce sa nu pierzi sarcina, sau chiar sa ai vreo complicație si sa mori si tu si etc.
Eu spre exemplu am ovare polichistice si exista posibilitatea foarte mare sa trebuiască sa am o grija mai aparte in timpul sarcinii ca sa pot sa o mentin sau sa nu patesc eu ceva.Pe vremea bunici tale si mele putin le pasa de problemele astea, ca pe unele femei nu dădea nimeni oricum 2 bani.

| hacktek a răspuns (pentru Freya1):

Vrei doar să te cerţi, ce spui tu nu e relevant pentru întrebarea sus pusă. Era vorba despre pierdutul sarcinii dacă "poftele" nu sunt satisfăcute. Degeaba povesteşti despre greaţă, umflături la picioare, durerea de spate, dereglări hormonale, frică... sau să înţelegem că dacă POFTA e satisfăcută, trec şi simptomele enumerate de tine?

| Freya1 a răspuns (pentru hacktek):

Chestia asta nu are nici o relevanță..."e doar un moft al femeilor, pe care îl exploatează la maxim atunci când se simt în centrul atenţiei."
Eu iti spuneam ce simti într-o sarcina, nu cum trec poftele.Si ti-am enumerat acele lucuri sa înțelegi prin cate trece o femeie și tu te plângi in pana mea ca trebuie sa ii iei o înghețată.