| iuliana76 a întrebat:

E adevarat ca te ingrasi daca nu dormi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| devine a răspuns:

Are dreptate 1993, dar totodata trebuie sa stii ca daca dormi putin, se schimba si metabolismul (adica mai bine zis se da peste cap) si din cauza modului prost de viata, ajungi sa te si ingrasi etc pentru ca iti dai roganismul peste cap. in niciun caz, daca dormi mai mult, te ingrasi. exclus. poate doar vei fi mai sanatoasa. dar intr-adevar, mancatul inainte de culcare e crima pentru silueta happy

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Exista doi hormoni principali implicati in reglarea apetitului si a aportului alimentar, ale caror niveluri variaza dramatic in timpul somnului - leptina si ghrelina.
Leptina este un hormon cu structura proteica, implicat atat in reglarea metabolismului si a apetitului, precum si in arderea caloriilor. Hormonul este produs de tesutul adipos si interactioneaza cu o serie de receptori, mai ales la nivelul nucleului ventromedial hipotalamic, cunoscut si ca "centrul apetitului". Aici semnalizeaza aportul suficient de alimente, sau satietatea. In timpul somnului, nivelul hormonului creste, trimitand semnale ca este destula energie si deci nu este nevoie sa se produca mai multa. Atunci cand nu dormim suficient, cantitatea leptinei poate scadea atat de mult incat creierul sa interpreteze semnalul ca un aport alimentar insuficient. Semnalele transmise apoi sunt de senzatie de foame, desi nu este de fapt nevoie de un aport caloric crescut. In consecinta, caloriile ingerate sunt stocate in tesutul adipos, pentru a putea si folosite ulterior ca sursa de energie. Ghrelina este un hormon produs de celulele gastrice fundice si de celule pancreatice, care stimuleaza apetitul. Hormonul mai este produs si de nucleul arcuat hipotalamic, unde stimuleaza la randul sau secretia hormonului de crestere. La acest nivel, activeaza sistemul colinergic-dopaminergic de recompensa, circuit care intareste nevoia de recompense, cum ar fi mancarea, dar si substante care pot duce la dependenta. Un studiu a aratat ca somnul pe perioade scurte se asociaza cu nivele inalte ale acestui hormon si cu obezitatea

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu.atunci cand nu dormi organismul isi pierde energia si pofta de mancare. daca mananci inainte sa te culci este mai grav deoarece tot ce ai mancat se va depune si nu iti recomand acest lucru.cand nu dormi nu te ingrasi deoarece corpul incepe sa-si consume din rezervele proprii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil corpul tau crede ca, daca nu dormi, inseamna ca esti tare activ si depune "rezerve". Partea trista e ca probabil tu stai treaz la calculator si misti doar... ochii si degetele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ..nu este adevarat..chiar iti faci rau corpului...asa ca daca esti mai supla..si vrei sa mai pui ceva kilograme..nu aceasta este metoda

| Irina_gabriela a răspuns:

Da, s-a dovedit ca echilibrul hormonal depinde in mare masura de orele pe care le dormi. Pe scurt, daca nu dormi suficient, vei simti ca ti-e foame mai des, iar metabolismul tau va fi incetinit. Plus ca, daca stai treaz pana in miez de noapte, cel mai probabil ti se va face foame la ore tarzii si vei manca exact cand e mai daunator pentru silueta ta!

| dianaaa a răspuns:

Cine doarme mai putin de 7 ore pe noapte are sanse mari sa devina obez! Nivelul de leptina (care suprima foamea, regleaza satietatea) scade dramatic din cauza lipsei de somn. In schimb, nivelul de ghrelina, care stimuleaza apetitul, creste cosiderabil.

| florinflorentin a răspuns:

Lipsa de somn te afecteaza la nivelul sistemului nervos, al glandelor endocrine si al sistemului cardiovascular...