| GulDan a întrebat:

E adevarat nu faci boli ale ficatului si colesterol de la oua? am auzit ca multi mananca cate 4-6 ouo pe zi si nu patesc nimic.Am auzit ca asa se credea mai demult...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Pai multe se aud din batrani
da este adevarat ca daca consumi mari cantitati de oua pe perioade indelungate nu este sanatos.dar depinde de la persoana la persona, in functie de organismul fiecaruia.este recomandar 3-4 oua pe sapt dar sunt cei care tin dieta dukan sau care vor sa faca masa musculara si consuma mai multe proteine (oua). acuma depinde si cum le consumi fierte sau praite in ulei

| Felys a răspuns:

Crede-ma ca daca cineva face asta cateva zile la rand, nu ii mai trebuie oua 2 ani, sunt gretoase si ti se scarbeste de la ele, nu poti manca oua ca pe paine depilda, nu este indicat sub nici forma sa se faca exces, 3 oua pe saptamana este absolut suficient, organismul ca sa functioneze corect are nevoie de diversitate, nu doar un anumit timp de mancare

| doctoressa a răspuns:

Oul e o sursa importanta de colesterol, iar consumul lor in exces bineinteles ca va creste colesterolemia. http://www.i-medic.ro/......ovasculare

| Cosmin86 a răspuns (pentru doctoressa):

Depinde ce inseamna "exces". La mine ( care fac sport foarte intens ) cuvantul "exces" inseamna cu totul altceva decat pentru o persoana sedentara.